Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

13 neįtikėtinų faktų apie auksą

Auksas yra vienas tų kasdienių visur minimų ir girdimų dalykų, kur dėl jo dažno minėjimo ir paplitimo visi ima ir pamiršta, kad nepaisant to kad tai popsas, auksas vis tiek lieka labai įdomiu dalykėliu.

1. Aukso yra tiek nedaug, kad pasaulyje per valandą yra išlydomą daugiau plieno nei aukso buvo nuo pat užrašytos istorijos pradžios.
2. Auksas yra labiausiai perdirbama medžiaga pasaulyje. 85% viso istorijoje atrasto aukso vis dar cirkuliuoja pasaulyje ir yra naudojamas.
3. Auksas buvo pirmasis metalas kurį išmoko apdirbti žmogus. Rasta aukso dirbinių kuriems yra 6000 metų, t.y. auksas jau buvo naudojamas akmens amžiuje.
4. Daugiau nei 70 metų reumatoidinis artritas buvo gydomas aukso suspensijos injekcijomis. Jis padėjo, bet gydytojai iki šiol nežino kaip ir kodėl jis veikė.
5. Daugiausia aukso atsargų pasaulyje yra sukaupusi JAV.
6. Bet apie 20% viso pasaulyje dekoratyvinėm paskirtim naudojamo aukso yra indiškų sarių auksiniuose siūluose. Indija laimi
7. Vieną unciją aukso (28 gramus) galima suplonint iki 1/10 plauko storio ir ištiest penkiasdešimt mylių.
8. 1999 metais nasos NEAR erdvėlaivis atrado meteorą Eros, kuriame buvo daugiau aukso, nei iki dabar iškasta žemėje per visą istoriją.
9. Ralstonia metallidurans bakterijos kakoja auksu…:) Mokslininkai ieško būdų, kaip pagreitinti procesą, kai jos išgaudo vandeny esančius aukso atomus ima ir perdirba į nuosėdas.
10. Radioaktyvus aukso izotopas gydo nuo vėžio – praktiškai be pašalinio poveikio jis auglį ir jį naikina.
11. Aukso išgavimui kasmet sunaudojama 182 000 tonų 0,4% stiprumo cianido tirpalo. Užtektų šaukštelio 0,2% tirpalo, kad nunuodyt žmogų.
12. NASA kosmonautų šalmai yra padengti auksu, kad apsaugotų kosmonautus nuo šviesos ir karščio.
13. Auksas yra inertiškas (nereaguojantis su kitom medžiagom). Taigi jis niekad nerūdija ir neerzina odos. (jei turit auksinį žiedą ar auskarą, kuris kelia niežėjimą, turim jum blogų žinių).

39