2020-12-04

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

13 – Skaičius už tobulybės ribos

13 – Skaičius už tobulybės ribos

Mintis, kad skaičiai yra ne tik skaičiavimo būdas, bet ir dar kažkas, turintis magišką prasmę, gimė gilioje senovėje. Numerologijoje skaičius 12, kaip teigė Pitagoras, reiškia tobulybę ir harmoniją. Iš čia ir pavyzdžiai: metai turi 12 mėnesių, Zodiakas – 12 ženklų, dieną sudaro 12 valandų, Heraklis įvykdė 12 žygdarbių. Skaičius 13 yra vienetu didesnis už 12, todėl jis yra už tobulybės ir harmonijos ribos ir reiškia bloga ir pikta.

Tryliktasis raganų puotoje buvo velnias

Tiems, kurie jaučia panišką baimę skaičiui 13, yra surinkta nemažai istorinių ir religinių įrodymų. Pavyzdžiui, prie Paskutinės vakarienės stalo sėdi trylika žmonių, ir vien tik tai tapo blogu ženklu. Juk tikėjimas, kad 13 žmonių neturi sėsti prie vieno stalo, atsirado dar iki Paskutinės vakarienės.

Skaičius 13 yra labai nepatogus buityje. Pirmiausia dėl to, kad iš nieko, išskyrus vienetą ir patį save, nedalomas.

Pagal padavimus, penktadienį, tryliktąją dieną, „vakarienės“ raganos susirinkdavo grupėmis po 12. Tryliktasis svečias tokiuose susirinkimuose buvo velnias.

Kai kurie biblinių tekstų gerbėjai yra įsitikinę, kad būtent juodąjį penktadienį Ieva buvo sugundyta ir tokią pat dieną Kainas nužudė Abelį. Todėl penktadienis - ne ta diena, kai tuokiamasi, ne ta diena, kai važiuojama į kelionę, kai keičiama darbo vieta, kai investuojami pinigai, kai nustojama kūdikį maitinti krūtimi. Penktadienį neverta keisti patalynės, kirpti nagų, raugti kopūstų ir pan. Be to, iki XIX amžiaus pabaigos daugelyje šalių penktadienis buvo budelio diena – ji buvo skirta egzekucijoms vykdyti.

Vienintelė paguoda nelaimingiesiems - jų pačių pasitikėjimas ir šio blogo sutapimo santykinis retumas. Iš tikrųjų kiekvienais metais būna bent viena penktadienio 13-oji diena. Kartais tokie sutapimai per metus būna net du, bet ne daugiau nei tris kartus.

Prietaringą baimę tryliktajai dienai penktadieniui medikai vadina paraskavidekatriafobija. Gydytojai turbūt labiau nei kiti kenčia nuo šio prietaro: ligoniai atsisako operuotis šią dieną.

Nelaimingi futbolininko marškinėliai

Dauguma sportininkų taip pat bijo skaičiaus 13 ir nenori, kad jis „puoštų“ jų sportinę aprangą. Ir pagal Tarptautinės futbolo federacijos sprendimą žaidėjas, turintis šį numerį, netgi gali išeiti į lauką be šio nelaimingo numerio.

1966 metais vienas iš geriausių planetos puolėjų portugalas Eusebijus, rengdamasis pasaulio futbolo čempionatui, vos neprarado sąmonės sužinojęs, kad jam teks žaisti 13-uoju numeriu. Užuot vaikščiojęs į treniruotes, jis užsirakino viešbučio numeryje ir meldėsi Dievui, kad šis jam suteiktų sėkmės. Visoje Portugalijoje buvo surengtos specialios pamaldos, skirtos apsaugoti dievaitį nuo pavojaus. Galbūt tai suveikė: Eusebijus susidorojo su baime ir žaidė taip puikiai, kad tais metais buvo pripažintas geriausiu pasaulio čempionato puolėju.

Jau po to, kai visi mačai buvo sužaisti, futbolininkas pareiškė žurnalistams: „Aš numečiau 8 kilogramus svorio, negalėjau nei miegoti, nei valgyti, nei gerti, nei galvoti apie ką nors kita, išskyrus šį prakeiktą skaičių 13! Aš norėjau mirti!“

1982 metais keturi Sovietų Sąjungos biatlonininkai – V.Bulyžinas, V.Alikinas, V.Barnašovas, ir P.Miloradovas – pasirodė estafetėje 4×7,5 km 13-uoju numeriu. Tai buvo pasaulinės klasės sportininkai ir niekam į galvą negalėjo ateiti mintis apie jų pralaimėjimą. Bet įvyko tai, ko niekas negalėjo net tikėtis: stipriausias biatlonininkų kvartetas nepataikė į taikinį 13 kartų, paskui įvykdė 13 baudos ratų ir galiausiai užėmė 13-ąją vietą!

1967-aisiais per golfo varžybas Časkos mieste, Minesotos valstijoje, JAV, kilo didžiulė audra. Žaibavo vos ne kas sekundę, ir žaibas pataikė į medį, po kuriuo slėpėsi aistruoliai. Vienas iš jų mirė, o penki apdegė. Neatsitiktiniai atrodo ir skaičiai: tai įvyko ne tik 13 dieną, bet ir 13 valandą 13 minučių.

Ir studentas, ir prezidentas

Paraskavidekatriafobijos simptomai gali būti labai įvairūs – nuo lengvo susijaudinimo iki visiško beviltiškumo ir nusiminimo. Prietaringi žmonės šią dieną susilaiko lankyti parduotuves, atsisako kelionių ir pramogų.

Paraskavidekatriafobija sirgo naftos magnatas Polas Getis, JAV prezidentai Gerbertas Guveris ir Franklinas Delanas Ruzveltas, kuris, kaip prisimena liudytojai, vengė vykti į kelionę 13-ąją dieną.
Penktadieninių prietarų aukomis taip pat buvo Napoleonas ir Otas fon Bismarkas. Istorikai teigia, kad imperatorius šią dieną niekada nepradėdavo kovų, o kancleris nieku gyvu nepasirašinėjo sutarčių.

Žmonių baimė paskatino daugumą oro linijų kompanijų atsisakyti lėktuvų, pažymėtų 13-uoju numeriu, o kajučių su lemtingu skaičiumi nesurasi nė viename garlaivyje.

„Ir tai kosminių skrydžių laikais!“ – sušuktų ateistas. Neverta jo įtikinėti. Daug vertingiau pateikti dokumentinį faktą iš pačių kosmonautų gyvenimo.

1970 metų balandžio mėnesį kosminis laivas „Apollo 13“ startavo 13 val. 13 min., ir kelyje Mėnulio link laivo kabinoje sprogo deguonies balionas. Astronautai buvo priversti nutraukti skrydį. Tai įvyko 13-ąją dieną.

Juodojo penktadienio išdaigos

Neseniai britų mokslininkų grupė padarė sensacingas išvadas. Surinkę daug faktų jie nusprendė, kad būtent juodaisiais penktadieniais 52 procentais padaugėja dėl eismo įvykių hospitalizuojamų žmonių.

Britų mokslininkams pritaria ir vokiečių ekspertai, atlikę nelaimingų atsitikimų statistikos analizę ir priėję išvadą, kad didžiausias katastrofų ir mirčių skaičius tenka būtent juodajam penktadieniui ir, kas yra ypač keista, tarp vidurdienio ir 15 valandos.

1990 metų spalio 13 dieną, penktadienį, Buenos Airių gyventojas Marijus de Guja atsigulė į ligoninę, kur jam turėjo operuoti pirštą. Kai jam atliko anesteziją, Marijų ištiko širdies priepuolis. Ligonį paguldė į deguonies kamerą, ten jis pasigavo infekciją ir ši sukėlė pilvaplėvės uždegimą. Bet tuo jo bėdos nesibaigė: kai de Gują perkėlė į palatą, jis nukrito nuo lovos ir susilaužė koją ir raktikaulį.

Per vieną iš juodųjų penktadienių 1998 metais Argentinos sostinėje Buenos Airėse įvyko tragiškas įvykis. Iš monolitinio namo 13 aukšto nukrito didelis šuo ir užmušė šaligatviu ėjusią senyvą moterį. Šuo taip pat žuvo. Susirinko didelė smalsuolių minia. Pro šalį dideliu greičiu važiuojantis autobusas partrenkė vieną iš smalsuolių, šis žuvo iškart. Vyras, buvęs minioje, nuo šio reginio mirė ištiktas širdies smūgio.

Nauja keičia sena

Apskaičiuota, kiek JAV gyventojų prietaringumas kainuoja Amerikai 750 milijonų dolerių, nes penktadienį 13-ąją daugelis jų susilaiko lankyti parduotuves, atsisako kelionių ir pramogų, pasirinkdami, dėl viso pikto, šią dieną praleisti namie.

Mistikai mano, kad skaičius 13 – tai universalioji jėga, kuri gali būti ir gera. Skaičius 13 sudarytas iš skaičių 10 ir 3. 10 - galios, veiksmo skaičius, o 3 – atvirkščiai - apribojimų skaičius. Suderinti šie skaičiai sudaro sprogstamąjį mišinį. Skaičiaus 13 simbolis yra ne tik mirtis, bet ir gimimas. Nauja keičia sena, atgyvenusį.

Tačiau tai – paprastas skaičius, ir jei nesigilinsime, penktadienį 13-ąją nieko blogo atsitikti tiesiog negali.

23