2021-01-24

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Dokumentų patikrai pasienyje bus pasitelktas dirbtinis intelektas

Dokumentų patikrai pasienyje bus pasitelktas dirbtinis intelektas

18-os partnerių iš 11-os ES šalių konsorciumo „D4FLY” projektas, kuriuo siekiama sukurti technologijas, lengvinančias ir pagreitinančias sienų kirtimo procedūras, įsibėgėja. Antradienį Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ir Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI) pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl pasienio kontrolės specialistų ir mokslininkų bendradarbiavimo bei apsikeitimo duomenimis vystant inovatyvias technologijas.

Jos jau artimiausiu metu leis ne tik Lietuvos, bet ir kituose ES pasienio punktuose padidinti keliautojų patikros patikimumą ir greitį, dirbtinio intelekto pagalba optimizuos dokumentų patikros, atvykimo-išvykimo duomenų atnaujinimą realiu laiku.

„Gerinti keliaujančių asmenų tapatybės dokumentų patikros kokybę, trumpinti proceso trukmę ir mažinti klastotų dokumentų skaičių – tai nuolatiniai iššūkiai, su kuriais susiduriama Europos Sąjungos pasienio punktuose, – teigia VSAT Tarptautinio bendradarbiavimo valdybos Dvišalio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Laurynas Okockis, šio projekto VSAT koordinatorius. – Prieš daugiau nei dešimtmetį įdiegta biometrinių duomenų patikros sistema gerokai pagerino pasienio patikros procedūras. Vis dėlto norėdami užtikrinti laisvą ir saugų asmenų judėjimą Šengeno erdvėje dar sklandžiau, matome aiškias galimybes naujų technologijų pritaikomumui, kurios paspartintų pareigūnų darbą, supaprastintų procedūras ir užtikrintų jų patikimumą”.

L. Okockis akcentuoja, kad naujų technologijų diegimas pasitelkiant dirbtinį intelektą duomenims apdoroti ypatingai aktualus, kai kalbama apie ne ES piliečius, kuriems leista atvykti trumpalaikiam buvimui Šengeno erdvėje.

„Automatizuota ar pusiau automatizuota dokumentų patikra naudojant vaizdo atpažinimą, kuriai ketiname pasitelkti dirbtinį intelektą, padės veiksmingiau valdyti teisėtą trumpalaikį buvimą, pagerins galimybes nustatyti dokumentų ir tapatybės klastojimo atvejus, palengvins sienos kirtimą sąžiningiems keliautojams, ir, aišku. pareigūnų darbą”, – pasakoja Baltijos pažangių technologijų instituto direktorius dr. Tomas Žalandauskas, antradienį VSAT centrinėje įstaigoje Vilniuje kartu su pasieniečių vado pavaduotoju Vidu Mačaičiu pasirašęs BPTI ir VSAT bendradarbiavimo sutartį.

Baltijos pažangių technologijų instituto vadovo teigimu, taikant gilius dirbtinius neuroninius tinklus yra pasiekiamas vis tikslesnis automatinis dokumentų, net ir rašytų ranka, nuskaitymas, todėl ateityje automatinė dokumentų analizė bus taikoma vis plačiau. D4FLY projektas yra viena iš tokių dirbtinio intelekto taikymo iniciatyvų.

Pasak T. Žalandausko, šiuo metu BPTI mokslininkai dirba tobulindami automatizuotos dokumentų patikros prototipą. Jo kūrimo procese, nustatant reikalavimus technologijoms ir jų funkcionalumui, dalyvauja ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos specialistai.

„Mūsų komandos kuriamo prototipo funkcija yra automatiškai atpažinti ir nuskaityti spaudus Šengeno sieną kertančio asmens pase. Taip būtų sutrumpinamas VSAT pareigūno skiriamas laikas ieškant vizų galiojimo laikotarpių neatitikimų ir vertinant buvimo Šengeno erdvėje pažeidimus konkretaus keliautojo maršrute. D4FLY kuriami įrankiai sudarys sistemą, kuria naudodamiesi pasieniečiaii galės greitai ir visapusiškai patikrinti dokumentų autentiškumą ir aptikti pažeidimus”, – apie Lietuvos tyrėjų kuriamą technologiją pasakoja BPTI vadovas.

Sukurtų technologijų bandymai bus atliekami keturių ES valstybių pasienio kontrolės punktuose, esančiuose Jungtinėje Karalystėje, Lietuvoje, Graikijoje ir Nyderlanduose. Bandymai Lietuvoje prasidės 2021 m. pavasarį. Jų metu sausumos pasienio kontrolės punkte vykdant keliautojų patikrą planuojama testuoti naujas technologijas, padedančias aptikti padirbtus dokumentus ir sienos kirtimo tvarkos pažeidimus. Svarbiausias pirmų pilotinių bandymų tikslas – įvertinti kuriamos sistemos pritaikomumą ir patogumą pasieniečių darbe.

„D4FLY“ (Tapatybės ir dokumentų klastojimo nustatymas keliaujant) konsorciumo projektas yra ES mokslo plėtros programos Horizontas 2020 dalis ir yra skirtas technologijų, lengvinančių ir pagreitinančių sienų kirtimo procedūras, kūrimui. Projekte dalyvauja 18 partnerių iš Vokietijos, Nyderlandų, Graikijos, Norvegijos, Suomijos, Airijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Latvijos, Šveicarijos ir Lietuvos.

BPTI ir VSAT inf.

81
Dalinkis naujienomis