2020-12-04

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

E. Jennerio eksperimentas: kaip atsirado vakcina?

E. Jennerio eksperimentas: kaip atsirado vakcina?

Kai kurių šaltinių teigimu, „imunologijos tėvu“ pakrikštyto brito mokslininko Edwardo Jennerio (1749-1823 m.) darbas išgelbėjo daugiau gyvybių nei bet kurio kito mokslininko veikla. Bet tai, kaip šis darbas buvo atliktas, šių laikų medicinoje susilauktų labai mažai pagyrų – greičiausiai už tokius bandymus visa mokslo visuomenė jam paskelbtų anatemą. O tais laikais, XVIII a. pabaigoje, E. Jennerio eksperimentas buvo tiesiog revoliucinis ir jo etiškumas nebuvo labai kvestionuojamas.

Tais laikais raupais užsikrėsdavo 60 proc. žmonių, liga sunaikindavo 20 proc. populiacijos. Stebėjimai (melžėjos raupais sirgdavo rečiau) ir ankstesni nepatvirtinti duomenys paskatino E. Jennerį patikrinti hipotezę, kad užsikrėtus lengvesne karvių raupų forma, žmogus nebeserga galimai mirtinais žmogiškais raupais.

E. Jenneris manė, kad melžėjas nuo raupų saugo pūlingos pūslelės, iškylančios sergant karvių raupais, todėl 1796 metais iš melžėjos Sarah Nelmer rankos pūlingų pūslelių jis ištraukė šiek tiek pūlinio. Melžėja, kaip manoma, raupais užsikrėtė nuo karvės, vardu Blossom (Žiedė).

Šie pūliniai tą pačią dieną buvo sušvirkšti sveikam aštuonerių metų berniukui Jamesui Phippsui (jis buvo E. Jennerio sodininko sūnus) į abi rankas. Berniukui pakilo temperatūra, pablogėjo savijauta, bet liga nebuvo sunki. Vėliau berniukui buvo atlikta variolacijos procedūra – sušvirkšta mažesnio pavojingumo žmonių raupų viruso (mirtingumas – „tik“ 2 proc.), kuriuo tais laikais standartiškai buvo siekiama mažinti sergamumą raupais. Susirgus pavojingesne raupų forma mirtingumas buvo iki 30 procentų. Po variolacijos nebuvo pastebėta jokių raupų simptomų. Vėliau berniukas vėl buvo veikiamas žmogiškais raupais, bet vis vien buvo atsparus ligai ir nesusirgo.

Vėliau mokslininkas savo eksperimentą pakartojo su dar 22 žmonėmis ir nustatė, kad karvių raupais persirgę žmonės įgyja atsparumą raupams.

Praėjus 44 metams Didžiojoje Britanijoje oficialiai buvo atsisakyta iki tol taikytos variolacijos praktikos – žmonių užkrėtimo lengvesne žmogiškų raupų formos – ir pereita prie kur kas saugesnės vakcinacijos – užkrėtinėjimo karvių raupais. Beje, žodis „vakcina“ yra kilęs iš žodžio „vacca“ (lot. Karvė).

1979 metais Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad raupai yra oficialiai išnykusi liga, nors keli jos mėginiai saugomi mokslo centruose JAV ir Rusijoje. Ir tai nėra vienintelė E. Jennerio darbų nauda – jis tapo mokslo šakos, vadinamos imunologija, pradininku, taigi, visi skiepai, kuriuos gydytojai mums sušvirkščia šiais laikais, iš dalies yra sukurti būtent E. Jennerio darbo pagrindu.

20