2021-04-14

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

GLITIMAS – kas tai, kam ir kodėl jis gali būti kenksmingas?

GLITIMAS – kas tai, kam ir kodėl jis gali būti kenksmingas?

GLITIMAS – baltymas, esantis grūduose kaip kviečiai, rugiai, miežiai, taip pat kviečių variacijose (spelta, kamutas, bulguras, manų kruopos, kuskusas).
Šis baltymas yra lektinas. Lektinai yra sunkiai virškinami augalų baltymai, kurie sukelia uždegiminius procesus virškinamajam trakte, specifiškai plonosiose žarnyno sienelėse. Tai sukelia žarnyno pralaidumo būklę, kuri organizme sukelia sisteminį uždegimą, taip pat dėl šios būklės sutrinka maistinių medžiagų pasisavinimas, nesvarbu, suvartojate užtektinai ar net daugiau nei įprastai maisto, jums vitaminų ir mineralų gali trūkti. Pagrinde lektinai aptinkami grūdinėse kultūrose ir ankštiniuose, taip pat riešutuose ir sėklose.

Dabar išvestos javų rūšys, kurios turi didesnį glitimo baltymo kiekį nei mūsų protėvių laikais. Taip pat gamintojai patį izoliuotą glitimą naudoją į produktus, ypač kepinius, kaip ingredientą, kuris suteikia tamprią-tąsią tekstūrą, stangrumo ir klampumo kepiniui (būtent tokias savybes duoda glitimas). Tačiau tokias pačias savybes glitimas turi ir mūsų virškinamajame trakte. Jis lipnus, klampus junginys, žalojantis žarnyno sienelių paviršių (sukelia uždegimo procesą).

Celiakija yra ypatingai stipri alergija glitimui, uždegiminė liga virškinamajame trakte. Tai yra labai reta autoimuninė liga, pagal Celiakijos tyrimo meta-analizės pasaulyje siekia apie 1.4%.

Tačiau jautrumas glitimui yra daug dažnesnis reiškinys. Pagal kai kuriuos mokslininkus, pvz daktarą Kenneth Fine, PhD, kažkokio lygio neigiamą poveikį nuo glitimo turi maždaug 81% žmonių !

Galimi glitimo netoleravimo simptomai:
• Virškinimo problemos
• Sunkumas susikaupti, dėmesio stoka
• Galvos skausmas
• Nuotaikų kaitos
• Nuovargis
• Raumenų ir sąnarių skausmas
• Galūnių tirpimas
• Reprodukcinės problemos ir nevaisingumas
• Odos ligos: aknė, psoriazė, dermatitas, egzema, rožinė
• Maistinių medžiagų trūkumas
• Skydliaukės ir medžiagų apykaitos problemos

Du retesni simptomai, kuriuos prieš kelis metus pavyko panaikinti, pašalinus glitimą iš mitybos, buvo:
1) vištos oda ant alkūnių (stiprus odos suskerdėjimas alkūnėse) ;
2) burnoje atsirandančios nemalonios skaudžios opelės

Glitimo vartojimas padidina junginio ZONULINO išsiskyrimą žarnyne. Zonulinas veikia kaip uždegimo lygį signalizuojanti molekulė virškinamajame trakte. Kuo didesnė zonulino koncentracija, tuo didesnis uždegimo procesas žarnyne, patiriamos problemos, pvz pilvo pūtimas, nevirškinimas, alerginės reakcijos ir kt., taip pat skatinamas žarnyno pralaidumas, o tai labai svarbus aspektas lėtinių ir autoimuninių ligų vystymuisi.

Daug kas 1-2 savaitėms VISIŠKAI atsisakę glitimo turinčių produktų (kviečių, rugių, miežių ir jų subkultūrų) jaučia bendrą sveikatos pagerėjimą. Tad jeigu jūsų sveikata šlubuoja, o mityboje gausu glitimo turinčių produktų, pabandykite jų atsisakyti ir užsivęskite šiam periodui dienoraštį – stebėkite savo savijautos pokyčius ir simptomus.

Daug žmonių, labai stresuoja dėl glitimo atsisakymo, nes tiek daug įvairių maisto gaminių turi jo likučių. Tačiau visada yra sveikesnių alternatyvų.

137
Dalinkis naujienomis