Įdomūs faktai apie Naujuosius metus

Įdomybės

Įdomūs faktai apie Naujuosius metus

Pirmieji Žemėje Naujuosius metus sutinka Čiukotkos Veleno gyvenvietės, kuri yra Dežnevo iškyšulyje, labiausiai į Rytus nutolusiame Azijos kontinento taške, gyventojai. O paskutiniai datą kalendoriuje keičia Aleutų salyno — labiausiai į Vakarus nutolusio Aliaskos taško — gyventojai. Įdomiausia, kad Dežnevo iškyšulys yra Aleutų salyno rytuose, kur tarptautinė datų skyrimosi linija staigiai pasisuka į šoną.

***

Jeigu 1700 metų sausio 1 dieną Petras I per prievartą nebūtų įvedęs europietiškos metų skaičiavimo sistemos, rusai dabar minėtų 7509 metus nuo pasaulio sukūrimo pradžios. Ir ne sausio, o rugsėjo mėnesį. Į Kiniją Naujieji 4698 metai pagal tradicinį kalendorių ateis vasario mėnesį. Paskui juos sutiks Indijoje — ten kovo 22 dieną prasidės 1921 metai. Šiek tiek vėliau, balandžio 13 dieną, 2057 metai ateis į Nepalą. Musulmonai sutiks 1420 metus birželio 21 dieną, o žydai naujuosius 5760 metus švęs rugsėjo 15 dieną.

***

Ekspresyvūs italai mano, kad naujuosius metus reikia pradėti atsikračius visko, kas sena. Todėl šventinę naktį pro langus išmeta senus žurnalus, drabužius ir net baldus. Beje, nutinka ir taip, kad ant šaligatvio lekia ir net gana dideli daiktai, pavyzdžiui, spintos ir sofos, nes manoma, kad kuo daugiau daiktų išmesi, tuo daugiau turtų atneš naujieji metai. O jeigu tinkamų senienų po ranka nėra, jų tenka nusipirkti iš sendaikčių prekeivių – antraip laimė pralėks pro šalį.

***

Santūrūs anglai baldų neišmeta ir nieko nesiaubia. Jie į viską žiūri praktiškiau – britai pamąsto, ko jiems labiausiai trūksta gyvenime iki visiškos laimės, sudaro sąrašą ir… įmeta jį į židinį. Manoma, kad su kamino dūmais norų sąrašas pateks pagal paskirtį.

***

Kadangi Australijoje nebūna sniego, eglučių ir elnių, Santa Klausas Sidnėjaus paplūdimiuose pasirodo su maudymosi kostiumu ir ant ryškiai papuoštos burlentės. Tačiau balta barzda ir raudona kepure senelis vis dėlto būna pasipuošęs. Naujieji metai švenčiami pagal europiečių tradicijas su didele kompanija baruose ir gatvėse. Šventės kulminacija – vidurnakčio fejerverkas. Kartu su juo apie pirmą valandą nakties baigiasi ir linksmybės.

***

Mikronezijos salų gyventojai, bandydami suklaidinti piktąsias jėgas, kasmet keičia savo vardą. Atsibudę sausio 1 dieną šeimos nariai pašnibždomis vieni kitiems pasako savo naująjį vardą, o kuris nors iš giminaičių tuo metu būtinai daužo būgną, kad piktoji dvasia negalėtų jo išgirsti. Jeigu du gentainiai susitinka kur nors kelyje, abu pritūpia ir pašnibžda naująjį vardą į ausį, iš visų jėgų daužydami pagaliu į žemę. Beje, vardą kiekvienas išsirenka pats.

***

Birmos gyventojai Naujuosius metus švenčia balandžio viduryje, nes ten šiuo metu ties riba atsiduria du metų laikai: baigiasi karštas sausas sezonas ir prasideda lietūs. Tačiau dar prieš šventes Birmos gyventojai keliauja į džiungles ieškoti ypač magiškais ženklais pažymėto medžio. Jis nukertamas, nugenėjamos šakos ir nulupama žievė. Po to 10-20 metrų stulpas papuošiamas „magiška“ drožyba, nunešamas į gyvenvietę ir pastatomas priešais seniūno namą. Ir tik po to kaimo astrologas ryžtasi nudžiuginti gentainius ir pagaliau paskelbia, kada bus Naujieji metai. Nurodytą dieną lygiai 6 valandą ryto prie stulpo uždegama šventa ugnis, o šalia jo ant palmės lapų pastatomi indai su ryžių vynu ir užkanda. Beje, skirtingai nei gobšūs Balio salos gyventojai, birmiečiai viską palieka lietaus dievui, o patys tuo metu su džiaugsmu laistosi vandeniu, nes manoma, kad kuo labiau sušlapsi, tuo daugiau laimės tau bus atseikėta ateinančiais metais.

***

Nepaisant to, kad Graikijoje yra visko, Naujaisiais metais Elados gyventojai nieko geriau nesugalvojo, kaip apmėtyti kaimynus akmenimis. Jeigu akmuo sunkus, sakoma: „Tegu kaimyno turtai bus sunkūs kaip šis akmuo“. O jeigu mažas: „Tegu krislas šeimininko akyje bus toks pats mažas kaip šis akmuo“. Apskritai graikai gali apsieiti ir be duonos, jiems tik duok ką nors pamėtyti. Pagal kitą paprotį lygiai vidurnaktį šeimos galva išeina į kiemą ir meta į sieną granato vaisių. Jeigu jo sėklos išsilaksto po kiemą, ateinančiais metais šeima gyvens laimingai. Nors kažkurią sausio mėnesio dieną vienas iš šeimos narių tikrai nebus laimingas, kai reikės nuvalyti nutekėjusias ir įsigėrusias į sieną granato sultis.

***

Kubos gyventojai niekuomet nebuvo laikomi darbščia tauta, tačiau naujametę naktį šis jų bruožas išryškėja labiau, nei buvo galima tikėtis. Net pagrindinis laikrodis muša tik 11 kartų — dvyliktas kartas tenka jau Naujiesiems metams, nes laikrodžiui leista pailsėti. Ir dar: kaskart, suskambus laikrodžio dūžiui, kubietis suvalgo po vieną vynuogę, o dvylikta vynuogė skirta laimei.

***

1928 metais išėjo VKP(b) CK nutarimas, kuris skelbė, kad „kovojant su religinėmis atgyvenomis“ atšaukiamos visos stačiatikių šventės. Į nelegalių švenčių sąrašą pateko ir Naujieji metai. Vietoj jų liaudžiai primygtinai buvo liepta organizuoti susirinkimus ir klausytis materializmo paskaitų. Tiesa, draudimas galiojo tik šešerius metus — 1934 metais Stalinas asmeniškai davė nurodymą grąžinti liaudžiai Naujuosius metus. O kad ši šventė vyktų pagal partijos reikalavimus, tų pačių metų gruodį buvo išleista „Partijos ir komjaunimo mokymo priemonė“, kurioje buvo smulkiai išdėstyta jos palydų ir sutikimo procedūra. Beje, būtent tuomet Betliejaus žvaigždę ant eglės viršūnės pakeitė raudonoji penkiakampė žvaigždė.

***

Naujųjų metų išvakarėse škotai pagrindine Edinburgo gatve ridena liepsnojančią dervos statinę. Žinoma, ne tam, kad papramogautų, bet sudegintų senųjų metų simbolį ir atvertų kelią į naujuosius. Škotams labai svarbus pirmasis pasirodęs svečias: jeigu tai tamsiaplaukis vyriškis — metai bus pinigingi, jeigu blondinė — lauk nesėkmių.

***

Naujųjų metų išvakarėse Turkijos musulmonų vadovas informuoja parapijiečius, ką galima daryti, o ko ne. Kitaip tariant, musulmonams nedraudžiama švęsti Naujųjų metų, tačiau Santa Klausas yra uždraustas. Draudimas įsigaliojo todėl, kad iki to laiko, kol Santa tapo populiariosios kultūros personažu, jis buvo tikras krikščionis Šventasis Nikolas. Kalėdas, kaip svetimos religijos elementą, Alacho garbintojams taip pat uždrausta švęsti. Musulmonai neturi painioti šių dviejų švenčių, o kalėdinių simbolių naudojimas per Naujuosius metus rodo „religinį ir kultūrinį nuosmukį“. Todėl kai kuriose musulmonų šalyse Naujųjų metų šventimui nepritariama, o Saudo Arabijoje net baudžiama areštu.

***

Danijos miškininkai sugalvojo puikų būdą apsaugoti miškus nuo naujamečių brakonierių. Jie miške egles apipurškia ypatinga priemone, kuri šaltyje neskleidžia jokio kvapo, o patalpoje veikia ne blogiau už ašarinių dujų balionėlį. Tokia kampanija vykdoma kasmet per Danijos TV.

***

Iraniečiai savo istorijos pradininke laiko Senovės Persiją ir, norėdami tai įrodyti, laikosi tuo metu joje gyvavusio senovinio naujamečio papročio šventės išvakarėse namuose pakeisti molinius indus. Senuosius, žinoma, su malonumu sudaužo. Manoma, kad jeigu namuose indai nebuvo keičiami dvejus metus, tai žmogus gyvena vargingai.

***

Argentina garsėja trimis dalykais: tango, futbolo rinktine ir naujamete tradicija atsikratyti seno šlamšto. Paskutinę besibaigiančių metų dieną biurų darbuotojai išmeta pro langus senus kalendorius, nereikalingus žiniaraščius. Ypač tuo džiaugiasi kiemsargiai — jau vidurdienį Buenos Airių verslo įstaigų kvartalai pasidengia storu popieriaus sluoksniu.

***

Kosmonautai priversti sutikti Naujuosius metus atlikdami tarnybines pareigas. Be to, jiems tai tenka daryti penkiolika kartų: stotis per parą šešiolika kartų apskrieja aplink Žemę, todėl ekipažas penkiolika kartų įskrenda į, tarkim, 2007 metus ir keturiolika kartų grįžta į 2006-uosius. Skrydžių valdymo centre tai tapo net mokslinio darbo „Apie naujųjų metų sutikimą kosminėje stotyje“ objektu.

Tačiau išgerti šampano stoties gyventojams tiesiog nėra galimybės, nes jo į orbitą niekas nepristato. Vienintelis alkoholinis gėrimas — „kontrabandinis“ konjakas (jo su savimi pagal tradiciją pasiima kiekvienas ekipažo narys), tačiau ir šiuo gėrimu nepapiktnaudžiausi, nes nesvarumo sąlygomis visiškai pakanka ir antpirščio.

 

Patiko? Pasidalink tai su draugais!
error0
BALSUOK UŽ STRAIPSNĮ
[Iš viso: 0 Vidutinis: 0]