Ką daryti, pajutus širdies skausmą

Patarimai

Ką daryti, pajutus širdies skausmą

Įsisukę į darbų ir rūpesčių verpetus jau įpratome į daugelį savo kūno negalavimų nekreipti dėmesio. Tačiau pajutę skausmą širdies plote visada įsitempiame: gal širdis – vienas jautriausių vidaus organų – mus įspėja, kad laikas pailsėti?

Arba dar blogiau – pasireiškia pirmieji jos pakitimų simptomai? Pasirodo, ne visada skausmas širdies plote tiesiogiai susijęs su širdimi. Skausmas širdies plote – bene dažniausia greitosios medicininės pagalbos kvietimo priežastis. Anot medikų, į širdies skausmą išties nereikėtų numoti ranka. Nors ne visada jį sukelia širdies ar kraujagyslių ligos, tai išsiaiškinti įmanoma tik padedant specialistui. Mat skausmas dėl streso, iškrypusio stuburo ar pokyčių kituose organuose dažnai gali būti labai panašus į širdies priepuolio sukeltą skausmą. Kai kaltas stresas Bene dažniausia priežastis, dėl kurios mus kamuoja su širdies veiklos sutrikimais nesusijęs skausmas krūtinėje, – stresas ir depresija. Pirmiausia įtampa pakenkia kaklui ir pečiams, o vėliau apima krūtinę ir net visą kairiąją ranką. Todėl ne vienas dėl savo širdies nerimaujantis pacientas apsilankęs pas gydytoją ramiau atsikvepia, kad jo skausmas susijęs tik su raumenimis.
Jeigu skausmas širdies plote sustiprėja pasilenkus ar pasisukus, mosuojant rankomis, taip pat giliai įkvepiant ar iškvepiant, galima įtarti krūtinės radikulitą. Tokiu atveju vaistai nuo širdies tikrai nepadės – teks kreiptis į neurologą. Neretai dusulį ir dilgčiojantį ar spaudžiantį skausmą širdies plote sukelia susikaupusios dujos pilve. Pakilusi diafragma spaudžia širdį ir dėl to sutrinka jos veikla. Taigi jeigu širdies skausmus galite susieti su kokiu nors valgiu, susirūpinti reikia ne širdimi, o mitybos įpročiais. Gali ir neskaudėti Kai kurie širdies ligomis sergantys žmonės skundžiasi skausmu ne širdies plote, o viršutinėje krūtinės ląstos dalyje arba nugaroje, arba jaučia tik širdies ritmo sutrikimus, vadinamuosius permušimus, jiems tinsta kojos, alpsta. Ypač tai būdinga moterims (skausmų širdies plote nejaučia net 43 proc. pacienčių). Jos dažnai skundžiasi, kad sunku kvėpuoti, silpna, pila šaltas prakaitas, svaigsta galva. Bene dažniausias širdies ligų simptomas – padažnėjęs kvėpavimas. Žmogus skundžiasi, kad jam trūksta oro, sunku įkvėpti, todėl ima kvėpuoti dažniau. Paprastai tai nutinka, kai yra didelis fizinis krūvis, tačiau gali būti ir gulint. Kvėpavimas vėl tampa normalus, kai žmogus atsisėda. Anot medikų, žmogui ima trūkti oro, kai plaučiuose užsistovi kraujas ir padidėja spaudimas plaučių kapiliaruose. Beje, ne visada padažnėjęs kvėpavimas yra ligos požymis. Pirmiausia tai reakcija į didesnį už įprastą fizinį krūvį. Susirūpinti reikėtų, kai ima trūkti oro ir tenka sustoti pailsėti vaikščiojant savo įprastu ritmu. Kvėpavimas gali pakisti ir dėl nutukimo, mažakraujystės, tačiau dažniausiai tai susiję su širdies veiklos sutrikimu, kraujagyslių ir plaučių ligomis. Žmogus, kad ir kaip stengtųsi, jaučia negalintis giliai įkvėpti.
Taip atsitinka ir sergant kvėpavimo takų ligomis, ir sutrikus širdies darbui. Taigi tikrąją priežastį įmanoma nustatyti tik išsamiai ištyrus. Kiti simptomai irgi būdingi daugybei ligų. Pavyzdžiui, kojos gali tinti dėl antsvorio, medžiagų apykaitos, sutrikus inkstų darbui, tačiau gali būti ir širdies nepakankamumo požymis. Skausmo žemėlapis Sergant širdies išemija (kai organe sumažėja kraujo dėl nepakankamo jo pritekėjimo), skausmas širdies plote atsiranda greitai vaikščiojant arba kai didelė emocinė įtampa, ir atlėgsta nurimus arba išgėrus nitroglicerino. Tačiau labai smarkus, spaudžiantis, plėšiantis ar deginamas skausmas – vienas iš miokardo infarkto simptomų. Tokiam skausmui nitroglicerinas jau nepadės.
Kardiologai pastebėjo: jeigu žmogus sugeba nupasakoti jį kamuojantį skausmą labai tiksliai ir vaizdžiai, su širdies veiklos sutrikimais greičiausiai jis nesusijęs. Ypač tai pasitvirtina, jei žmogus teigia, kad skausmas kaskart vis kitoks, trunka gana ilgai (nors širdies nepakankamumo nėra), padažnėja širdies ritmas, kuris neretai pacientą trikdo labiau nei skausmas. O jeigu skausmą apibūdina tik keletu šykščių žodžių, tačiau labai gerai atsimena visus pojūčių niuansus, medikai įtaria rimtą širdies ligą. Taigi kartais tariamu širdies negalavimu gali padėti atsikratyti manualinės terapijos kursas, o kartais reikia net operacijos. Vis dėlto visiems, ne tik besiskundžiantiems nemaloniais pojūčiais širdies plote, bet ir priklausantiems vadinamajai rizikos grupei (t. y. jeigu jūsų šeimos nariai sirgo ar serga širdies ligomis), užkietėjusiems rūkaliams ir chroniškiems darbštuoliams medikai pataria pertvarkyti darbo ir poilsio režimą bei atidžiau įsiklausyti į savo organizmą. Mūsų širdis skirta meilei, bet ir mes turime išmokti ją mylėti ir saugoti.