2021-04-17

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Ką reiškia teigiamas COVID-19 IgG antikūnų tyrimo atsakymas?

Internete galima rasti daug skirtingos informacijos apie COVID-19 viruso tyrimus. Tam, kad būtų lengviau susivokti – keletas susistemintų ir konkrečių žinių apie COVID-19 antikūnų (COVID-19 IgG serologinį) tyrimą.

Kokiu tikslu atliekami COVID-19 IgG antikūnų tyrimai?

Serologiniai COVID-19 IgG antikūnų tyrimai naudojami viruso (SARS-CoV-2) IgG klasės antikūnams nustatyti. Tikslaus pusiau kiekybinio tyrimo metu nustatomi IgG klasės antikūnai prieš Sars-CoV-2 S1RBD spyglinį baltymą.

COVID-19 antikūnų tyrimas naudojamas kaip pagalbinė koronaviruso diagnostikos priemonė bei siekiant nustatyti, ar asmuo jau yra persirgęs. Trumpai tariant, šis tyrimas gali parodyti esamą ar buvusią COVID-19 infekciją. Svarbu pažymėti, kad šis tyrimas nėra tinkamas ankstyvajai diagnostikai, nes žmogaus organizmas paprasčiausiai dar nebus spėjęs pagaminti antikūnų, kurie ir yra tiriami šiuo serologiniu tyrimu.

Lietuvoje ir visame pasaulyje pradėti naudoti skiepai nuo koronaviruso, skatinantys kūną pradėti gaminti apsauginius antikūnus, kurie blokuoja SARS-CoV-2 viruso patekimą į ląsteles. Norint įsitikinti ar kūnas turi pakankamai antikūnų po skiepo, patariama atlikti COVID-19 IgG antikūnų tyrimą ir įsitikinti, kad susiformavo imunitetas šiam virusui.

Taigi, serologinis COVID-19 tyrimas gali atlikti svarbų vaidmenį vertinant skiepų poreikį ir atsaką į ją. COVID-19 IgG tyrimas būtinas, jei nusprendėte tapti kraujo plazmos donoru sunkiai koronaviruso infekcija sergantiems asmenims. Pasveikę nuo koronaviruso donorai plazmos donacijai tinkamiausi tuo periodu, kai visiškai nebejaučia simptomų, t. y. 14 dienų nuo pasveikimo pradžios. Donuoti patariama ir siūloma iki 5-6 mėnesių, nes būtent tokiu laikotarpiu, tikėtina, kad antikūnų skaičius plazmoje bus pakankamas.

Mano tyrimo rezultatas (atsakymas) teigiamas. Ką tai reiškia?

Teigiamas COVID-19 IgG antikūnų tyrimo rezultatas reiškia, kad kūnas pagamino COVID-19 IgG antikūnus ir yra esamos ar buvusios infekcijos tikimybė. Kad pasigamintų aptinkamas COVID-19 IgG antikūnų kiekis, turi praeiti 14-21 d. Statistika rodo, jog per pirmą savaitę nuo užsikrėtimo antikūnų kraujyje randama tik 50 proc. tyrimą atlikusiųjų, antrąją savaitę – apie 90 proc., o trečiąją – 100 proc. asmenų.

Kol kas dar nėra pakankamai ištirta, ar susidarę antikūnai ir koks jų kiekis apsaugo nuo pakartotinio užsikrėtimo koronavirusu. Taip pat šiuo metu nežinoma, kiek laiko SARS-CoV-2 antikūnai išlieka po infekcijos. Dar antikūnų diagnostiką gali apsunkinti gauti klaidingai teigiami rezultatai.

Pavyzdžiui, teigiamas tyrimo rezultatas neatmeta esančios ar buvusios kitų koronavirusų infekcijos galimybės. Tyrimo rezultatas gali parodyti anksčiau persirgtų ir COVID-19 giminingų virusų susidariusius antikūnus.

Dėl šių priežasčių, net ir gavus teigiamą tyrimo rezultatą, būtina ir toliau laikytis visų atsargumo priemonių: socialinio atstumo, rankų plovimo bei asmeninių apsaugos priemonių, dėvėti kaukes ir pirštines.

Mano tyrimo rezultatas (atsakymas) neigiamas. Ką tai reiškia?

Neigiamas COVID-19 IgG antikūnų tyrimų rezultatas gali būti dėl kelių priežasčių. Visų pirma, Jūs tiesiog nebuvote užsikrėtęs šiuo virusu ir neturite šio viruso antikūnų. Antra – galbūt dar nespėjo susidaryti COVID-19 IgG antikūnai, todėl jei per pastarąsias 3 savaites turėjote koronaviruso infekciją atitinkančią simptomų, o atlikto tyrimo rezultatas gautas neigiamas, rekomenduojama tyrimą pakartoti po 1-2 savaičių.

Retai, tačiau pasitaiko, kad COVID-19 antikūnų tyrimo rezultatas gali būti neigiamas net tada, kai sergama ar buvo persirgta šia virusine infekcija. Tokia situacija susiklosto tada, kai tiriamojo kraujyje yra labai mažas antikūnų skaičius. Galima būtų išskirti kelias žmonių grupes, kurioms būdingas mažas antikūnų, kovojančių su koronavirusu skaičius.

  • Ligoniai, kurie ankstyvoje ligos stadijoje atlieką šį antikūnų testą ir imuninė sistema dar būna nespėjusi pagaminti antikūnų.
  • Ligoniai sergantys besimptome ligos forma.
  • Ligoniai, kurie COVID-19 infekcija persirgo, bet antikūnų tyrimą atliko tik po kelių mėnesių (per tokį laiką antikūnų kiekis natūraliai sumažėja).
  • Vyresnio amžiaus ligoniams, kurių imunitetas nusilpęs.
  • Labai silpną imuninę sistemą turintiems asmenims, taip pat  imunitetą slopinančius vaistus vartojantiems ligoniams.

Ar pakanka atlikti vien COVID-19 IgG antikūnų tyrimą?

Norint gauti aiškesnį sveikatos būklės įvertinimą, patariama atlikti COVID-19 IgG ir IgM antikūnų tyrimus. IgM antikūnus kūnas dažniausiai pradeda gaminti anksčiau nei IgG. Daugumai pacientų IgM antikūnai atsiranda maždaug po (3-7 dienų) nuo simptomų atsiradimo ir yra gaminami tiek simptomatinės tiek besimptomės COVID-19 infekcijos atveju. Laikui bėgant IgM išnyksta, o IgG išlieka kraujyje ir gali būti nustatomi dar keletą mėnesių.

Kodėl gauti tyrimų rezultatai skirtingose laboratorijose skiriasi?

Skirtingose laboratorijose gali būti taikomi skirtingi tyrimų metodai, dėl šios priežasties negalima lyginti tyrimų rezultatų su gautomis vertėmis. Taip pat, svarbu visada vertinti ne tik tyrimo rezultatus, bet atkreipti dėmesį į ligonio simptomus, ligos istoriją, epidemiologinę informaciją kitus laboratorinių tyrimų rezultatus.

22
Dalinkis naujienomis