2021-04-14

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Kaip vanduo gali padėti apsisaugoti nuo ore tykančių virusų?

mokslolietuva.lt nuotr.

Natūrali oro tarša – pavojinga žmogaus sveikatai. Šis pavojus dažniausiai kyla esant viešose vietose, kuriose vyrauja dideli žmonių srautai. Pavyzdžiui, oro uostuose, teatruose, koncertų salėse. Apsaugos priemonės prieš natūralią oro taršą, naudojamos viešojo susibūrimo vietose, deja, bet nėra pakankamos. Kyla klausimas – kaip išvalyti orą, pasitelkiant natūralias priemones, pavyzdžiui, vandenį?

Sumanymą, kaip vandens pagalba nuo įvairiausių virusų ir mikrobų išvalyti vidaus patalpų orą, pasiūlė trys studentės iš Sakartvelo. Atvykusios studijuoti į Vilniaus Gedimino technikos universitetą (VILNIUS TECH), jos atsivežė ir savo kuriamą gaminį „Water Shield“ (liet. „Vandens skydas“). Šio įrenginio, kuris atrodo tarsi tekanti vandens siena, pagrindinis tikslas – išspręsti vieną didžiausių XXI-ojo amžiaus problemų – natūralią oro taršą.

Oro valymas – pasitelkiant vandenį

Pasak vienos iš jaunųjų išradėjų, Šorenos Gudžabidzės (Shorenos Gudzhabidzes), natūralia oro tarša įvardijama tokia tarša, kurioje yra įvairiausių bakterijų: virusų, mikrobų, grybelių sporų, kitų neigiamų darinių, tokių kaip dulkės ir sunkieji jonai. Ji kartu su seserimi, Marina Gudžabidze (Gudzhabidze), ir drauge Dėja Larionova (Dea Ilarionova) kuria gaminį, pavadinimu „Water Shield“.

„Štai kodėl mes pradėjome ieškoti tinkamų būdų išspręsti šią globalią problemą ir sukūrėme prietaisą „Water Shield“, pagrįstą skirtingų fizinių vandens savybių deriniu“, – sako S. Gudžabidzė.

Skirtingai nei HEPA filtrai, „Water Shield“ išradimas susidoroja su įvairių dydžių ore esančiais teršalais. Dėl šios savybės prietaisas išsiskiria iš kitų oro valymo įrenginių. Iš pirmo žvilgsnio „Water Shield“ atrodo tarsi tekančio vandens siena, tačiau būtent visas įrenginio veiksmingumas ir slypi būtent vandenyje.

„Water Shield” įrenginys, skirtingai nei jonizatoriai, generuoja ir teigiamus, ir neigiamus jonus. Svarbiausia, jis visiškai saugus naudoti, kitaip nei ultravioletiniai spinduliai ar ozonatoriai“, ­– pasakoja seserys S. Gudžabidzė. ir M. Gudžabidzė, VILNIUS TECH studijuojančios Statybos inžineriją.

Atrasta galimybė sukurti produkto prototipą

Studijuoti į Lietuvą merginos atvyko turėdamos tikslą – ištobulinti savo kuriamą produktą, gauti galimybę ir finansavimą sukurti produkto prototipą. Todėl merginas nustebino netikėtai atsivėrusi galimybė – sudalyvauti VILNIUS TECH Kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ organizuojamoje techninės kūrybos programoje „Makeademy“.

Prieš pateikdamos savo kandidatūrą dalyvauti „Makeademy“ programoje, kurios tikslas – padėti jauniesiems kūrėjams sukurti globalią problemą sprendžiančio produkto prototipą, merginos buvo šiek tiek praktikavusios savo kuriamo įrenginio technologiją.

„Galiausiai supratome, kad neturime galimybės tobulinti savo idėjos be patyrusių žmonių palaikymo ir pagalbos – tai atradome dalyvaudamos „Makeademy“ programoje“, – teigia „Water Shield“ komandos narė Dea Ilarionova, VILNIUS TECH studijuojanti Kompiuterių inžineriją.

Prototipo kūrimo kelias

Paklausus, kas iš užsienio atvykusioms merginoms labiausiai patiko dalyvaujant „Makeademy“ programoje, D. Larionova išskyrė VILNIUS TECH „LinkMenų fabriką“ ir jo komandą.

„Tai, kas vyksta VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike“, gerokai viršijo mūsų, kaip studenčių, lūkesčius. Ten mes radome ne tik naujausią prototipavimo įrangą, bet ir puikią kūrybinę aplinką su patyrusiais ir genialiai mąstančiais žmonėmis, kurie „Makeademy“ dalyviams suteikė ekosistemą, padedančią idėjoms virsti tikrove“, – sako D. Larionova.

Jai antrina ir M. Gudžabidzė. Pasak merginos, „Makeademy” programos metu komandos narės turėjo galimybę dirbti ir tartis su mokytojais iš verslo pasaulio, profesionaliais inžinieriais, dizaineriais. Svarbiausia, kad pavyko užmegzti daug ryšių, įgyti vertingos patirties, kuri bus naudinga ir ateityje. Juk laukia ilgas kelias, kupinas iššūkių.

Patalpų oro valymo įrenginys „Vandens skydas“

Projekto eigoje prie merginų prisijungė Vilniaus dailės akademijos absolventas Ignas Kuncevičius, kuris buvo atsakingas už prototipo dizainą. „Ignas mums padėjo sukurti mūsų kuriamo prototipo 3D modelį, patobulino „Water Shield“ dizainą. Kadangi esame inžinierės, į viską žiūrime praktiškai ir neskiriame daug dėmesio estetinei gaminio vertei. Igno pagalba mums buvo labai vertinga“, – prasitaria M. Gudzhabidze.

„Makeademy” nugalėtojų vardas ir gautas finansavimas ateičiai

Vasario 1 d. „Makeademy“ programa baigėsi, o „Water Shield“ komanda iškovojo nugalėtojų vardą. Komanda laimėjo 3000 eur. tolimesniam gaminio vystymui. Komandos narės neslėpė ir ateities planų.

„Kalbant apie netolimą ateitį, pirmiausia žadame pabaigti kurti savo prototipą VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike“. Vėliau atliksime bandymus, plėtosime verslo planą. Ateityje mes tikimės tapti startuoliu: dalyvauti startuolių akseleratorių programose ir jose rasti investuotojų. Galiausiai, pradėti prekybą savo sukurtu gaminiu“, – ateities planus dėsto M. Gudžabidzė.

VILNIUS TECH Kūrybiškumo ir naujovių centro „LinkMenų fabrikas“ rengta „Makeademy“ – programa, vienijanti jaunuosius išradėjus, startuolius, mokslininkus ir verslo atstovus. Programos metu buvo skatinamas visų rūšių kūrybiškumas. Šio projekto pagrindinis rėmėjas – telekomunikacijų bendrovė „Tele2”.

„Talentingi ir kūrybingi darbuotojai – pagrindinė varomoji visų verslų jėga. Todėl sumanymai, tokius talentus atrandančios ir sukuriančios erdvę kurti praktikoje pritaikomas naujoves yra labai reikalingi“, – sako Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius Lietuvai ir Baltijos šalims.

Anot VILNIUS TECH „LinkMenų fabriko“ direktoriaus Ado Meškėno, pagrindinis tikslas buvo sukurti sąlygas jaunimui kūrybiškai mąstyti, mokytis, bendradarbiauti ir kurti.

„Sukūrėme „Makeademy“ kaip platformą, kurioje studentai ir neseniai studijas baigę jaunieji žinovai gali semtis įvairiausios patirties. Nuo darbo tarpdisciplininėse komandose iki verslo plano kūrimo sesijų su rinkos žinovais. Taip pat – galimybės kurti prototipą, naudojantis naujausia greitojo prototipavimo įranga, tokia kaip 3D spausdintuvai, CNC frezavimo staklės, lazerinės pjaustyklės ir panašiai“, – teigia A. Meškėnas.

Pasak VILNIUS TECH Studijų prorektoriaus prof. Romualdo Kliuko, VILNIUS TECH „LinkMenų fabrikas“ kartu su partneriais jauniesiems kūrėjams suteikė kūrybiškumą ir verslumą ugdančią terpę, kuri buvo pilna padėti pasiruošusių mentorių ir augti skatinančių iššūkių.

„Makeademy“ projekte šiemet jėgas išbandyti panoro net 200 studentų ar neseniai studijas baigusių jaunųjų kūrėjų. Jie pristatė tiek pat skirtingų sumanymų, adresuojančių svarbiausias šiuolaikinio pasaulio problemas. Iš tikrųjų, šis skaičius daug žadantis ir pabrėžiantis, kad Lietuvoje yra daug veiklių ir kūrybingų jaunųjų išradėjų, kuriems tik reikia suteikti ekosistemą kurti. Kartu su „Tele2“, geriausiems kandidatams mes tai ir suteikėme“, – teigia prof.  R. Kliukas.

74
Dalinkis naujienomis