Kas užšifruota ant dantų pastos tūbelės

Įdomybės

Kas užšifruota ant dantų pastos tūbelės

Odontologai pataria aklai nesižavėti gan agresyviai peršama dantų pastų reklama. Mat pasirinkę netinkamai, ne tik neapsaugosite savo dantų, bet ir padarysite jiems žalos.

„Kaip pasirinkti pastą? Tikrai ne pagal tai, kaip dažnai ji reklamuojama. Pirmiausia siūlyčiau pasitarti su odontologu“, – dienraštį L.T. patikino Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centro Burnos ir dantų priežiūros katedros burnos higienistė Odeta Žaltauskienė. Tačiau ar dažnas iš mūsų pėdins pas gydytoją pasitarti dėl pastos? Dažniausiai renkamės patys. Tik kaip apsispręsti, kai ant kiekvienos pakuotės puikuojasi visa puokštė pažadų – viena balina, kita apsaugo nuo ėduonies, trečia nuima skausmą, o ketvirta – net „trys viename“?

Nesirinkite pigiausios

Oficialių tyrimų, kaip veikia viena ar kita pasta ir kuo brangesnė skiriasi nuo pigesnės, nėra. Vis dėlto O.Žaltauskienė linkusi manyti, kad geros pastos už 3 litus nenusipirksite. Mat pigiose yra mažai dantims reikalingų veikliųjų medžiagų. „Nesakau, kad tik brangi pasta yra gera. Tikrai nebūtina jos pirkti už keliasdešimt litų. Galima rasti viduriuką“, – patarė pašnekovė. Pati ji pastas perka specializuotose parduotuvėse.

Beje, patariama atkreipti dėmesį ir į šalį, kurioje pasta pagaminta: jei Vakarų valstybėje – didesnė tikimybė, kad ji kokybiškesnė nei atkeliavusi iš trečiųjų šalių. Beje, rusiškas pastas odontologai vertina visai neblogai.

Ką reiškia juostelė?

Turbūt pastebėjote, kad pastos tūbelės pažymėtos skirtingų spalvų juostelėmis – juoda, mėlyna arba žalia. Egzistuoja nuomonė, kad šios juostelės reiškia pastos kokybę: prasčiausios pastos – turinčios juodą juostelę, geriausios – žalią. Esą pastos su juoda juostele daugiausia skirtos trečiosioms šalims, kuriose pirkėjas gaminį renkasi ne tiek pagal kokybę, kiek pagal kainą.

Vieni teigia, kad juostelės spalva rodo, kiek pavojingų cheminių medžiagų yra pastoje, kiti tikina, kad juostelės nurodo pastos grubumo lygį – kuo grubesnė, tuo prastesnė. Dar viena nuomonė – iš juostelės galima sužinoti, kiek kartų per savaitę vieną ar kitą pastą galima naudoti: su juoda juostele – vos kartą, su mėlyna – kasdien, su žalia – kad ir kas valandą. „Iš tiesų apie tas juosteles visi kalba, tačiau oficialių pareiškimų šia tema matyti neteko, – juokėsi O.Žaltauskienė. – Aš į jas nežiūriu.“

Vis dėlto palyginus juostelės spalvą su pastos kaina, į akis krinta paprastas dėsningumas: pigiausios pastos turi juodą juostelę, pasipuošusios mėlyna spalva – kelis kartus brangesnės. Žalios juostelės Lietuvoje teks gerokai paieškoti.

Balinimas: už ir prieš

Šiuo metu pasirodo vis daugiau pastų, kurios balina dantis. Jos naikina išorines dėmes, kurios atsiranda nuo arbatos, kavos, maisto pigmentų, tabako, todėl gana populiarios. Tačiau nuomonė apie jas net ir tarp stomatologų – prieštaringa. Balinamosiose pastose yra kietųjų dalelių, sodos, silicio arba koralų gabalėlių, kurie, braukiant per dantį šepetėliu, mechaniškai nutrina pigmentą.

Anot kai kurių medikų, šiomis pastomis nuolat valyti dantis nepatartina, nes gali suplonėti emalio sluoksnis. Tiesa, šiuo metu jau gaminamos švelnesnės. Kai kurios jų visai neturi vadinamųjų abrazyvinių dalelių. Tačiau balinamosiose pastose gali būti net peroksido, kuris ne tik balina dantis, bet ir suteikia jiems blizgesio. Nedideliais kiekiais ši medžiaga nepavojinga, tačiau stomatologai nepataria jos naudoti ilgai.

Beje, renkantis pastą prekybos centre, jos sudėtį teks išsiversti patiems. Pastų tiekėjai retai varginasi tai padaryti. Laimė, cheminiai elementai visomis kalbomis skamba panašiai.

„Jei žmogaus dantys yra jautrūs, jų balinti nepatarčiau. Ypač nepatarčiau naudoti pastos su mikrogranulėmis, – teigė O.Žaltauskienė. – Mat ji gali tik dar padidinti dantų jautrumą, todėl juos pradės nemaloniai dilgčioti. Dar vienas patarimas: geriausia balinamąja pasta apie minutę dantis šveisti jau išsivalius juos kitokia. Tuomet ji bus daug veiksmingesnė. Be to, kai dantys atgaus buvusią spalvą, nesitikėkite, kad pasta juos dar labiau išbalins. Verčiau pasirinkite kitą pastą. Juolab kad ir patariama jas keisti. Mat prie pastos veikliųjų medžiagų priprantama.“

Atsargiai – fluoras!

Daug kas įsitikinęs, kad geriausiai dantis nuo ėduonies apsaugo pastos su fluoru. Tai tiesa, tačiau kai kurie stomatologai jas naudoti pataria tik tiems, kurių dantys dar nėra pažeisti ėduonies arba pažeidimų nedaug. Likusiems geriausia rinktis kitą pastą, kurioje yra mineralų ir vitaminų. Pastos su fluoru netinka ir turintiems dantų protezus ar implantus, nes didesnė fluoro koncentracija gali pradėti juos tirpdyti.

Beje, pastos su fluoru geriau nenaudoti Klaipėdos, Kretingos ir Varėnos rajonų gyventojams. Mat šių vietovių geriamajame vandenyje yra labai didelė fluoro koncentracija. Šios medžiagos perteklius sukelia fluorozę, kurią gydyti ne ką lengviau už porodontozę.

O.Žalkevičienė ramina – fluoru apsinuodijama tik tuomet, kai jis patenka į organizmą. Taigi jei pastos nevalgysime, nieko nenutiks. Tačiau medikė pataria atsargiai rinktis pastas su chlorheksidinu. „Ši medžiaga veikia antibakteriškai, todėl skiriama uždegimams gydyti. Vis dėlto daugiau nei 2 savaites ja valytis nepatartina. Mat chlorheksidinas keičia dantų spalvą, apsineša liežuvis, sutrinka skonio receptoriai, burnoje atsiranda nemalonus pojūtis. Be to, jei yra dantenų uždegimas, pasta jį prislopins, bet neišgydys. Pirmiausia reikia pašalinti priežastį – dantų akmenis“, – teigia dantų priežiūros specialistė. Anot jos, ieškant pastos nuo uždegimo patiems, verta ją rinktis su žolelėmis, kurių ekstraktai pakankamai veiksmingi. Cheminės medžiagos turi daugiau šalutinio poveikio.