2020-12-04

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Keistoji istorija: kvailiausi mokesčiai, įstatymai ir baudos

Keistoji istorija: kvailiausi mokesčiai, įstatymai ir baudos

Istorijoje gausu atvejų, kai įstatymai nebūtinai būna protingi, apmokestinami įvairiausi keisti dalykai ar renkamos baudos, apie kurias sveiko proto žmogus negalėtų nė pagalvoti…

Pinigai nekvepia

Romos imperatorius Vespasianas 70 metais po Kristaus sugalvojo apmokestinti viešuosius tualetus. Kai imperatoriaus sūnus išdrįso tėvui dėl to papriekaištauti, Vespasianas kyštelėjo jam po nosimi saują pinigų, surinktų už šį „nekilnų“ mokestį. Taip gimė visiems žinomas posakis „pinigai nekvepia“.

Rusijos caras Petras I, norėdamas priversti rusų didikus atrodyti europietiškiau, apmokestino jų… barzdas. Dvarininkų ir paprastų prekeivių puošmenos buvo įkainotos šešiasdešimčia, turtingų pirklių – šimtu, paprastų žmogelių - trisdešimčia rublių.

Valstietis savo kaime galėjo puikuotis barzda už dyką, tačiau įvažiuodamas į miestą ir išvažiuodamas iš jo turėdavo atseikėti valstybės iždui po vieną kapeiką.

Žvirblių žudikai atleidžiami

XVIII amžiuje Viurtenberge buvo apmokestinti… žvirbliai, tiksliau, nenoras ar nesugebėjimas juos medžioti. Valdžios įsakymu kiekvieno namo gyventojas turėjo nudėti po tuziną žvirblių – užtai jam išmokėdavo šešis kreicerius. Tuo tarpu neatnešusieji pareigūnams žvirblių lavonų turėdavo patys sumokėti dvigubai didesnę - dvylikos kreicerių – baudą.

Apsukrūs gyventojai, net ir nepagavę nė vieno žvirblio, vis dėlto sugebėdavo išsisukti nuo baudos: jie nusipirkdavo negyvų paukštelių iš prekiautojų, kurie savo ruožtu prisirinkdavo šios maitos miesto sąvartyne.

Mokesčiai už orą ir šešėlį

Nusivylę didžiuliais mokesčiais žmonės neretai padejuoja: „Na štai, valdžia tuojau ir orą apmokestins“. Bet mažai kas žino, kad toks mokestis „už orą“ iš tiesų buvo mokamas senovės Bizantijoje. Jo dydis priklausė nuo apmokestinamo pastato dydžio. Tuo tarpu Venecijoje nuo 1993 metų renkamas mokestis „už šešėlį“. Jį moka parduotuvių ir kavinių savininkai už tai, kad nuo jų stogelių ir lauko kavinių skėčių šešėlis krinta ant valstybės nuosavybės – žemės.

Tuo tarpu Austrijoje slidininkai, kiekvieną kartą leisdamiesi nuo kalno, moka vadinamąjį gipso mokestį. Surinktos lėšos keliauja į Austrijos ligonines. Mat apskaičiuota, kad Austrijos Alpėse kasmet susižaloja apie 150 tūkstančių slidininkų, ir jų gydymas atsieina maždaug milijardą šilingų per metus.

Murzius – į kalėjimą

Pasaulyje gausu ne tik keistų mokesčiu, bet ir keistų įstatymų bei draudimų. Jų būta visais laikais. Štai, tarkim, jei prieš porą šimtmečių kokiam britui būtumėte užsiminę, kad jis galbūt pažįsta ar bendrauja su čigonais, jums už šį įžeidimą būtų tekę patupėti šaltojoje du mėnesius. Labai griežtai britai žiūrėjo ir į sidabrinių šaukštelių vagystes. Už tai buvo galima gauti net septynerius metus katorgos darbų. Rūpinosi jie ir šalies estetiniu vaizdu – už pasirodymą purvinu veidu pagrindinėse Londono gatvėse grėsė treji metai kalėjimo.

Rausvoms kelnėms – ne

Papua Naujojoje Gvinėjoje bausmė už santuokinę neištikimybę, ko gero, pati griežčiausia pasaulyje. Madingo apygardoje čia veikia senoviniai papuasų įstatymai, kuriuos pripažįsta ir valstybė, – apgautas vyras ne tik gali, bet ir privalo nukirsti žmonos meilužiui galvą. Prieš bausmę pasmerktasis dar turi suvalgyti savo meilužės pirštą.

Australijos Viktorijos valstijoje, perdegus elektros lemputei, privaloma kviesti profesionalų elektriką. Bauda už bandymą atlikti šį sudėtingą darbą pačiam – dvidešimt dolerių. Toje pačioje valstijoje sekmadieniais po pietų draudžiama vaikščioti rausvomis kelnėmis.

Tuo tarpu Naujosios Zelandijos Longberno mieste išleistas nutarimas, leidžiantis katėms išeiti į lauką tik su trimis varpeliais ant kaklo. Mat šio miesto gyventojams pagailo paukščiukų, kuriuos puldinėdavo klastingosios plėšrūnės.

Lifte privaloma tylėti!

Itin gausu įvairių keistų draudimų JAV, nes čia kiekviena valstija turi savus įstatymus. Neįprastų įstatymų įvairovė čia iš tiesų stebina.

Štai Floridos mieste Pensakoloje gyventojai visuomet privalo turėti su savimi bent dešimt dolerių. Los Andžele draudžiama toje pačioje vonelėje vienu metu maudyti du kūdikius. Montanoje, Ekzelcior Springso mieste, draudžiama mėtytis kamuoliais. Alabamos valstijoje – kišenėse nešiotis ledus ir ateiti į bažnyčią su priklijuotais ūsais. Kolorado valstijos Denverio mieste neleidžiama kaimynams skolinti savo dulkių siurblio. Rod Ailande, Providenso mieste, sekmadieniais draudžiama tam pačiam pirkėjui parduoti dantų pastą ir šepetėlį. Naujojo Hampšyro restoranuose ir kavinėse draudžiama stuksenti koja, linguoti galva ar barbenti pirštais į muzikos taktą. Niujorko valstijoje draudžiama kalbėtis važiuojant liftu, net ir su pažįstamais žmonėmis.

Drambliai – tik už pavadėlio

Nemažai keistų įstatymų yra susiję su gyvūnais – vieni jų, matyt, saugo visuomenę nuo pavojingų žvėrių, kaip San Francisko įstatymas, skelbiantis, kad dramblius gatvėje galima vedžioti tik už pavadėlio. Naujajame Orleane negalima rišti krokodilų prie hidrantų, na, o Holivude neleidžiama vienu metu varyti gatvėmis daugiau kaip du tūkstančius avių.

Kiti įstatymai, atvirkščiai, saugo žvėris nuo visuomenės. Kaip kad Naujojo Džersio valstijos Menvilio mieste – čia draudžiama zoologijos sode siūlyti gyvūnams cigaretes ir alkoholį.

JAV Minesotos valstijoje draudžiama miegoti nuogam – už tai galima patekti į kalėjimą. Šiaurės Dakotoje nusikaltimas – gultis miegoti nenusiavus batų. Tuo tarpu Ohajo valstijos Oksfordo mieste moterims draudžiama nusirenginėti stovint priešais vyro portretą.

Nori bučiuotis – nusiskusk

Atrodo, kad prie kai kurių JAV valstijų įstatymų leidybos prisidėjo ir moterys, neapsikentusios ūsuotų vyrų bučinių… Štai Indianoje asmenims, „linkusiems į dažnus bučinius“, neleidžiama auginti ūsų. Dar griežtesnis įstatymas veikia Ilinojaus valstijos Juriko mieste - ten ūsuotiems vyrams apskritai neleidžiama bučiuoti moterų.

Gana keisti Šiaurės Karolinos įstatymai. Čia galioja įstatymas, skelbiantis: „jei nevedę vyras ir moteris kartu apsigyvena kaip sutuoktiniai viename viešbučio numeryje, jie skelbiami vyru ir žmona“. Tačiau tos pačios Šiaurės Karolinos viešbučiuose apsistojusios poros privalo miegoti kambariuose, kuriuose yra dvi lovos, o atstumas tarp jų – ne mažiau nei pusė metro. Mylėtis ant grindų tarp lovų griežtai draudžiama!

Arizonoje netekėjusios moterys negali žvejoti vienos. Ištekėjusioms leidžiama tai daryti tik sekmadieniais.

30