2020-12-04

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Kodėl gyvūnai puola žmones?

Kodėl gyvūnai puola žmones?

Statistika skelbia: kiekvienais metais nuo laukinių gyvūnų planetoje žūsta keli tūkstančiai žmonių, kai kurie antpuoliai atrodytų kone anekdotiški, jeigu ne sužalojimai.

Beveik kaip Hitchcocko filmuose

Šį pavasarį turistus, atostogaujančius Egito paplūdimiuose, masiškai puldinėjo rykliai. Moteris iš Sankt Peterburgo neteko rankos ir abiejų kojų.

Maskvos Goljanovo rajono gyventoją užpuolė varnos. Dvi sukosi apie išėjusią iš daugiabučio įėjimo moterį, nukreipdamos jos dėmesį, o trečia nutūpė jai ant galvos ir kelis kartus kirto į viršugalvį. Moters kaukolė buvo stipri, ir ji rimčiau nenukentėjo. Dabar ši maskvietė nerizikuoja išeiti iš namų be išskleisto skėčio. Espelkampo miestelyje vokiečių šeimos popiečio poilsį nutraukė šernas, įsiveržęs į namus. Užšokęs ant sutuoktinių lovos, žvėris įkando 71 metų šeimininkui ir kiek įkabindamas spruko iš akių. Kaip raporte rašė gyventojų iškviestas policininkas: „Šio įvykio metu šernas elgėsi kaip tikras nusikaltėlis ir kiaulė.“

Afrikos siaubai

Malavyje vienuolika žmonių, tarp kurių penki vaikai, nuskendo, kai valtį, kuria jie grįžo į savo kaimą iš turgaus, užpuolė begemotas. Jis apvertė valtį, o paskui įnirtingai skandino vandenyje atsidūrusius žmones.

Kitoje šalyje, PAR, pitonas puolė dešimtmetį berniuką ir persigandusių draugų akivaizdoje prarijo jį. Kaip pasakojo vienuolikmetis liudytojas, „pitonas apsivijo berniuką, prispaudė jo rankas prie viso kūno ir spaudė tol, kol jis prarado sąmonę ir atlošė galvą. Tada gyvatė atvėrė nasrus ir pradėjo ryti jį visą, pradėdama nuo galvos. Tris valandas vaikai stebėjo siaubingą puotą, neįstengdami pajudėti iš vietos ir šauktis pagalbos.

Dantys vietoj rankų

Kas verčia gyvūnus ekstremaliai elgtis?

„Pirmoji puolimo priežastis – palikuonių gynimas, – aiškina zoologas Ivanas Pyrjevas. – Giminės pratęsimo instinkto veikiamas gyvūnas, net pats mažiausias, gali visiškai neadekvačiai elgtis. Turbūt taip atsitiko ir su varnomis.

Kartais gyvūno poelgius diktuoja ekstremalus badas. Kuo šaltesnė žiema, tuo dažniau sužinome apie puldinėjimus.

Dar viena priežastis – ligos. Oriolo srityje agresyvūs tapo bebrai, nes jie susirgo pasiutlige. Kartais žmogus išprovokuoja agresiją pats, įsiverždamas į gyvūno teritoriją. Antrojo pasaulinio karo metais šimtai žmonių žūdavo ryklių nasruose – įvairiais maršrutais plaukiojantys karo laivai neretai patirdavo katastrofas. 1942 metais iš vokiečių povandeninio laivo, kuriuo plaukė tūkstantis keleivių, išsigelbėjo tik 192, kitus nužudė rykliai.

O pati paprasčiausia priežastis – smalsumas. Pavyzdžiui, ryklys, neturintis galūnių su jautriais pirštais, tokių kaip rankos ar kojos, ką nors išbandyti gali vieninteliu būdu – įkandimu. Ganėtinai kaulėtas žmogus iš viso nedomina ryklio kaip maisto objektas, jį sudoroti reikėtų labai daug energijos, todėl jam daug skaniau užkąsti riebaus ruonio arba delfino.“

29