Tuti.LT

Visos pramogos vienoje vietoje

Narkotikai: tavo draugo gyvybė priklauso nuo tavęs

Narkotikai: tavo draugo gyvybė priklauso nuo tavęs

Narkotikai kiekvieną žmogų veikia skirtingai. Kartais pavartojama per daug… Nuo perdozavimo niekas neapsaugotas. Gali mirti jau po pirmojo bandymo. Taip ir būna, nes esantys šalia nežino, kaip padėti draugui.

Nebūk tas, kuris nelaimę stebi, stovėdamas šalia. Tu gali padėti ir, galbūt, net išgelbėti draugo, pažįstamo ar svetimo žmogaus gyvybę. Štai keli patarimai, kaip suteikti pagalbą nuo narkotikų apsvaigusiam žmogui.

Jeigu pasireiškia panika arba agresija

Taip gali nutikti pavartojus LSD, grybų, metamfetamino ar „Ecstazy“.

Nuramink draugus, kalbėk užtikrintai, priversk juos pasitikėti tavimi. Paaiškink, jog šis jausmas praeis. Išvesk draugus iš minios, toliau nuo garsios muzikos ir ryškių šviesų.

Jeigu jie greitai ir dažnai kvėpuoja, paragink juos atsipalaiduoti ir pasistengti kvėpuoti giliai ir lėtai. Pabūk su jais, neatsitrauk, kol poveikis praeis arba kviesk gydytojus.

Jeigu jie tampa mieguisti

Taip gali nutikti pavartojus raminamųjų, heroino, alkoholio ir solventų (lakiųjų medžiagų).

Tada nedelsdamas kviesk greitąją pagalbą. Neleisk jiems užmigti, tačiau nepurtyk jų ir negąsdink, ypač, jeigu jie uostė klijus ar kitas lakias medžiagas. Pasodink juos ir kalbėk su jais, nukreipk jų dėmesį, kol atvažiuos greitoji.

Jokiu būdu neduok jiems kavos, tai gali dar labiau pabloginti situaciją.

Jeigu smarkiai karščiuoja ir juos troškina

“Ecstasy” arba metamfetaminas, kuris dar vadinamas „Speed“, veikia kūno temperatūrą. Jeigu jų pavartojęs žmogus šoka be pertraukų ar negeria daug skysčių, yra didelė rizika perkaisti ir netekti kūno vandens.

Pavojaus ženklai: mėšlungis, alpimas, galvos skausmas ir staigus nuovargis.

Išvesk draugus į vėsią patalpą (geriausia į lauką). Nurenk, ir pasistenk atvėsinti. Paragink juos gerti nealkoholinių gėrimų.

Jeigu simptomai neišnyksta, iškviesk greitąją pagalbą. Jokiu būdu nepalik draugų vienų.

Jeigu kažkas nualpsta ar netenka sąmonės

Taip gali nutikti pavartojus heroino, raminamųjų, alkoholio, amilo nitratų ar panašių medžiagų, solventų, kartais „Ecstasy“.

Paguldyk draugą ir patikrink jo kvėpavimą. Būk pasiruošęs daryti dirbtinį kvėpavimą. Nedelsdamas iškviesk greitąją.

Įsitikink, kad draugui šilta, tačiau ne karšta. Jeigu jis trumpam praranda sąmonę, neduok gerti, nes taip jis gali paspringti.

Gaivinimas

Jeigu tavo pažįstamo širdis sustojo ir jis liovėsi kvėpavęs, reikia veikti žaibiškai. Nepasimesk, nešūkauk ir nelakstyk. Geriau susikaupk ir:

Pakviesk greitąją pagalbą. Pašalink iš nualpusiojo burnos pašalinius kūnus arba vėmimo likučius, jeigu jų yra.

Paguldyk ant nugaros. Atlošk galvą atgal. Pirštais užspausk šnerves, giliai įkvėpk ir pridėjęs savo burną prie nukentėjusio asmens burnos, pūsk, kol pakils krūtinė.

Pakartok tai dar kartą. Patikrink pulsą. Jeigu tai nepadėjo, atlik širdies masažą.

Širdies masažas

· Atrask po krūtinės ląsta duobutę;

· Atmatuok dviejų pirštų pločio atstumą virš jos;

· Padėk ten abu delnus ir tvirtai, bet nuosekliai spustelk 15 kartų – dažnumas turėtų būti apie 80 kartų per minutę;

· Kartok dirbtinį kvėpavimą ir širdies masažą, kol asmuo pradės kvėpuoti ir atsiras pulsas arba kol neatvyks greitoji pagalba.

Jeigu įtari, kad kažkas padaugino alkoholio ar narkotinių medžiagų, nedelsdamas iškviesk greitąją pagalbą. Kai ji atvyks, išvardink simptomus ir pasakyk, kokie narkotikai buvo vartoti (jeigu buvo vartoti). Perduok jiems visus likučius, jeigu jų turi. Tai gali išgelbėti gyvybę ir apsaugoti tave nuo problemų.