2020-11-29

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Nuotraukos, kurios pakeitė pasaulį

Nuotraukos, kurios pakeitė pasaulį

Kai fotografijų autoriai paspaudė užrakto mygtuką, jie dar nežinojo, kad nuotrauką kurią padarė, taps svarbiausių XX a. istorijos įvykių liudijimų. Šiame straipsnyje, kuri Jums parengėme, galėsite pamatyti pasaulį pakeitusias fotografijas.

Įspėjame! Kai kurios nuotraukos gali šokiruoti!

Fotografija, parodanti, ką reiškia iš tiesų sunkiai gyventi. Šios nuotraukos istorija tikrai gali perdėlioti vertybės ir pakeisti pasaulio supratimą.

Šią fotografiją padarė Kevin Carter Sudane, 1993 metais. Nuotraukoje matome mergaitę, kuri ropoja link maisto dalijimo centro, iki kurio buvo likę mažiau nei kilometras. Antrame plane užfiksuotas sėlinantis paukštis, laukiantis, kol mergaitę apleis paskutinės jėgos ir jis galės pasisotinti. Kevinas Carteris nufotografavęs šį sukrečiantį vaizdą nuvijo paukštį ir atsisėdęs bejėgiškai pravirko.

Už šią nuotrauką 1994 metais jam paskirtas Pulitzerio apdovanojimas. Pamatęs pasaulio ir vertybių beprasmiškumą jis, praėjus porai mėnesių po apdovanojimo įteikimo, nusižudė.

1985 m. lapkričio 16 d., Almero, Kolumbija. Dvylikametė Omayra Sanchez įkliuvo į išsiveržusio ugnikalnio Nevado del Ruz spąstus. Po dviejų dienų agonijos prieš kameras ji neteko sąmonės ir mirė. Autorius Fransiskas Furnje po nuotraukos publikavimo dar ilgai teisinosi prieš visuomenę kodėl nepadėjo mergaitei.

Vietnamietę mergaitę, užfiksuotą nuotraukoje, tapo tragišku Vietnamo karo simboliu. 1972-aisiais pasaulį sukrėtė nuotrauka, kurioje matyti devynerių metų vietnamiečių mergaitė Kim Phuc, po napalmo bombos atakos bėganti nuoga iš degančio kaimo.

Už tragišku Vietnamo karo simboliu tapusią nuotrauką naujienų agentūros „Associated Press“ fotografas Nickas Utas buvo apdovanotas Pulicerio premija. Tiesa, jam Kim Phuc dėkinga už išgelbėtą gyvybę – fotografas tuomet nugabeno mergaitę į artimiausią karo ligoninę.

1999 metais, fotografas Michaela Clancy nufotografavo už širdies griebiantį momentą. Nuotraukoje pavaizduotas pasaulio dar neišvydęs Samuelis Armas, kuris savo mažomis rankytėmis paėme už vieno tuo metu cezario pjuvį atliekančio gydytojo piršto. Pats nuotraukos autorius pripažino, kad tas momentas, privertė jį kitaip pažvelgti į dar negimusius kūdikius.

Šoką pasaulyje sukėlusi nužudyto Libaniečio vaiko fotografija, galiausiai privertė žydų valstybė nutraukti ugnį. “Parodykite tas nuotraukas visam pasauliui, parodykite, kokius teroristus žudo Izraelis”, – CNN transliavo “Al Arabiya” televizijos parengtą reportažą, kuriame moteris raudodama pasakojo apie savo šeimos likimą.

Vietnamo karo metu dirbdamas Associated Press organizacijoje E. Adamsas vienoje iš Saigono gatvių įamžino policijos vadą, generolą Nguyễn Ngọc Loan vykdantį mirties bausmę Vietkongo kaliniui Nguyễn Văn Lém. 1969 metais už šią fotografiją E. Adams laimėjo Pulicerio premiją ir „World Press Photo“ apdovanojimą. Tiesa vėliau paaiškėjo, kad fotografas labai sielojosi dėl tokio išgarsėjimo.

1991 metai. Nuotraukoje užfiksuotas momentas, kai jaunas amerikiečių seržantas suprato, kad šalia gulinčiame maiše randasi jo geriausio draugo kūnas. Ši nuotrauka tapo Persijos įlankos karo žiaurybių simbolių.

1945 metais nufotografuotas Buchenvaldo koncentracijos stovyklos išlaisvinimas kur žuvo 43.000 žmonių. Georgas Pattonas buvo taip pasipiktinęs ir šokiruotas, kad įsakė savo kareiviams ir vokiečių civiliams eiti per stovyklą, kad jie galėtu pamatyti savo akimis, ką padarė nacių tauta.

1989 m. Tiananmenio aikštės protestai, neretai vadinami Tiananmenio aikštės žudynėmis. Protestai vyko kai dauguma komunistinių režimų buvo ant žlugimo ribos ar jau žlugę. Demonstracijas įkvėpė Hu Jaobango mirtis kuris kovojo už demokratiją ir prieš korupciją. Ši žymi nuotrauka, nufotografuota Džefo Vaidenerio, vaizduoja vieną nežinomą žmogų, pastojusį kelią LIA pasiųstai tankų kolonai kuri turėjo nutraukti protesto akcijas.

Šią fotografiją padarė Michaelis Wellsas Ugandoje, 1980 metais. Nuotraukoje matome kaip badaujantis ugandietis berniukas paduoda savo ranką misionieriui. Už šią nuotrauką M. Wellsas laimėjo „World Press Photo“ apdovanojimą.

Fotografas Jean-Marcas Bouju (kuris priklauso naujienų agentūrai „Associated Press“) 2003 metais. už šį vaizdą gavo „World Press Photo of the Year Award“ apdovanojimą. Autorius nufotografavo sūnų guodžiantį kalinį su maišu ant galvos Najafo belaisvių centre.

1984 metai, Indija. Nuotraukoje užfiksuotas vaikas kuris mirė nuo toksiško dujų nuotėkio per Bhopalo katastrofą. Manoma, kad dėl šio tragiško įvykio žuvo apie 15 000 žmonių. Nuotrauka užėmė pirmąją vietą per “World Press Photo” apdovanojimus 1984 metais.

1975 metais, „Boston Herald“ fotografas Stanley J. Formanas savo nuotraukos dėka, privertė pasaulį apsispręsti dėl griežtesnių pastatų priešgaisrinės saugos reikalavimų.

Jauna moteris Diana Bryant bandydama išsigelbėti nuo gaisro nušoko iš 4 aukšto ir mirė vietoje. Mergaitė Tiare Jones išgyveno. Už nuotrauką fotografas įvertintas „Pulicerio premija“.

„Associated Press“ narys, fotografas Odedas Balilty tapo pirmuoju izraelitu, pelniusiu „Pulicerio premiją“. Nuotraukos herojė tapo Yneta Nili, Amona gyvenvietės kolonistė, kuri bandė sukliudyti Izraelio valdžios bandymams iškeldinti naujakurius iš jų teritorijos Vakarų krante.

Pasak Ynetos Nili, tikrovėje nebuvo viskas taip gražu – policija ją žiauriai sumušė: „Nuotraukoje aš – viena prieš visus, bet tai tik iliuzija, tarp visų likusių stovi vienas žmogus – premjeras Ehudas Olmertas, bet už manęs yra Dievas ir Izraelio tauta“ – kalbėjo nuotraukos herojė.

Dirbdamas “Miami Herald” organizacijoje fotografas Patrickas Farrellas 2008 metais juodai-baltai įamžino Haityje praūžusios atogrąžų audros paliktą nenusakomą skausmą ir sielvartą.

Tais pačiais metais 49-rių metų Patrickui Farrellui teko būti net 4-ių audrų liudininku, nusinešusių daugiau nei 800 gyvybių ir be pastogės palikusių per kelis milijonus gyventojų. Jo nepavydėtinas darbas buvo įvertintas „Pulicerio premija“.

2004 metais fotografas Arko Datta nufotografavo momentą kai indė liejo savo ašaras gedėdama savo artimųjų, kurie mirė per didžiulį 2004 metų cunamį. Katastrofos metu žuvo per 200 000 žmonių ir milijonai liko be pastogės. Už nuotrauką fotografas gavo “World Press Photo” premija.

Verkiantis berniukas laiko rankose savo mirusiojo tėvo kelnes. Šalia jo kariai ir kaimo gyventojai kasa duobes, kuriose bus palaidoti didžiulio 2002 metų Irano žemės drebėjimo aukos.

Labai galingą ir prieštaringą nuotrauką kuri sukėlė pykčio jausmus, ypač Amerikoje netrukus po rugsėjo 11-osios atakų. Krentantį vyrą (Falling Man) nufotografavo Richardas Drewas (Associated Press narys). Ši nuotrauka buvo tik kartą išspausdinta Amerikos laikraščiuose. Jos publikavims buvo uždraustas, kai redakcijas užliejo pasipiktinusių žmonių banga.

Fotografo komentaras: “Tai parodo, koks dirbtinis yra žmogaus gyvenimas, ir aš manau, todėl ši fotografija yra svarbi. Užfiksavau ne to asmens mirti, o jo gyvenimo dalį”.

Šaltinis: Anomalija.lt

25