2020-11-25

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Patarimai: kaip pasiruošti kelionei į šalį, kurioje vyksta žemės drebėjimai?

Patarimai: kaip pasiruošti kelionei į šalį, kurioje vyksta žemės drebėjimai?

Vykstant atostogauti mažiausiai norisi galvoti apie stichines nelaimes. Po tragiškų įvykių Japonijoje, nusprendėme sudaryti nedidelį vadovą keliautojams, kuriame pateiksime dalykus, būtinus žinoti vykstant į šalis, kuriose galimi žemės drebėjimai.

Prieš išvykstant: visada užsiregistruokite šalies ambasadoje toje vietovėje, į kurią vykstate. Galite tiesiogiai paskambinti į ambasadą, o kai kuriose šalyse informaciją galite pateikti internetu. Užsiregistravę ambasadoje, būsite tikri, kad nelaimės atveju bus nustatyta jūsų buvimo vieta ir bus suteikta galima pagalba.

Atvykus: piniginėje turėkite vietos greitosios pagalbos bei savo šalies ambasados telefono numerius arba įveskite juos į savo telefono adresų knygelę. Atvykę į viešbučio kambarį, suraskite vietų, kuriose galėtumėte saugiai pasislėpti per žemės drebėjimą – po sunkiu stalu ar suolu, sieninėje spintoje, toliau nuo langų, veidrodžių ar sunkių baldų, kurie galėtų ant jūsų užkristi. Taip pat sužinokite, kur yra artimiausias avarinis išėjimas laiptais. Atminkite, kad tarpdurys nėra geriausia vieta pasislėpti per žemės drebėjimą.

Per žemės drebėjimą: jei esate viešbučio kambaryje, eikite pasislėpti anksčiau surastoje saugioje vietoje, susirieskite ir laikykitės. Jei kambaryje nėra tvirtų baldų, atsitūpkite pastato kampe ir rankomis užsidenkite veidą ir galvą. Jei vykstant žemės drebėjimui gulite lovoje ir virš jos nėra kabančių šviestuvų, likite lovoje ir užsidenkite galvą pagalve. Jei esate lauke, eikite kuo toliau nuo pastatų, iškabų ir šviesoforų. Vairuotojai turėtų sustoti toliau nuo tiltų, viadukų ir elektros linijų, ir likti viduje prisisegę saugos diržais, kol baigsis drebėjimas.

Jei įstrigote: tik nedekite degtukų ar žiebtuvėlio, nes gali užsidegti kur nors nutekėję degalai. Užsidenkite burną nosine ar drobe ir judėkite kuo mažiau, kad neįkvėptumėte galimai pavojingų dulkių. Pabelskite į vamzdį, sušvilpkite ar sukelkite kitokį panašų triukšmą, kurį galėtų išgirsti gelbėtojai. Šaukite tik avariniu atveju, nes šaukdami galite įkvėpti pavojingų dulkių.

Po žemės drebėjimo: neišeikite iš saugios vietos, kol drebėjimas nesibaigs. Jei pastatas ar viešbutis, kuriame esate, nepatyrė rimtos žalos, likite viduje. Kitu atveju, į lauką eikite tik laiptais. Jei yra galimybė, būtų naudinga užsimauti ilgas kelnes, marškinius ilgomis rankovėmis ir batus storesniais padais, kurie apsaugos nuo nuolaužų. Taip pat saugokitės nutrauktų elektros laidų ar dujų vamzdžių. Jei esate žemoje vietoje, klausykitės, ar nepranešama apie cunamį, ir eikite į aukščiau esančią sritį.

Kai būsite užtikrinti, kad jūs ir jūsų kelionės draugai yra saugūs, susisiekite su savo šalies ambasada arba apsilankykite ambasados svetainėje, kad sužinotumėte, kaip elgtis toliau. Daugelis ambasadų įkuria specialias linijas ir elektroninio pašto adresus užsieniečiams, kuriems reikia pagalbos.

Praėjus žemės drebėjimui, būkite pasirengę pakartotiniems smūgiams, kurie gali įvykti po kelių minučių ar po kelių mėnesių po žemės drebėjimo. Telefonais naudokitės tik avariniais atvejais, kad linijos nebūtų užimtos. Būtinai įspėkite draugus ir šeimos narius, esančius namuose, kad esate saugūs, naudodamiesi Raudonojo kryžiaus registru.

Jei grįžus namo po žemės drebėjimo turėsite nusiskundimų dėl kvėpavimo ligų, išbėrimų ar kitų negalavimų, įspėkite savo gydytoją apie galimą nuodingų dujų įkvėpimą ar kitas galimai su žemės drebėjimu susijusias ligas.

15