2020-11-29

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Pilvo šokio istorija

Pilvo šokio istorija

Pasak legendos, po jaunos šokėjos apdarais įlėkė bitė, kurią paviliojo merginos aromatas. Kad išsivaduotų nuo įkyraus vabzdžio, mergina ėmė rangytis visu kūnu, energingai judinti klubus ir daryti judesius pilvu. Taip esą ir atsirado pilvo šokis.

Pilvo šokis susijęs su vaisingumo deive, deive-motina. Skirtingos tautos šią deivę vadino vis kitaip: Izidė, Ištar, Afroditė. Pilvo šokis atspindi gyvybės užmezgimo procesą, vaisiaus išnešiojimą, gimdymą. Tyrinėtojai išties nustatė ryšį tarp daugelio šokio judesių ir moters judesių gimdymo metu. Tais laikais Rytuose, kai merginas ištekindavo visai jaunutes, pilvo šokio mokydavo pirmiausia. Jo specifiką sudaro nuolatinė tam tikrų raumenų įtempimo ir atpalaidavimo dinamika. Būtent pilvo šokis padeda palengvinti skausmingus pojūčius gimdymo metu, padidinti dubens plastiškumą ir sąnarių paslankumą.

Žinoma, pilvo šokis padeda ne tik gimdant, tačiau ir viliojant vyrus, užkariaujant jų dėmesį. Ši nuomonė buvo paplitusi dar islamo šalyse, kur klestėjo haremai.

Pilvo šokis taip pat turi ir ritualinę reikšmę. Legenda byloja, kad jei žmona kasmet vestuvių metinių dieną šoka savo vyrui, vadinasi, ji lieka tokia pat jauna, patraukli ir geidžiama net metams bėgant.

Vienos versijos apie tai, kur gimė rytietiškas šokis, nėra, ir niekas negali pasakyti iš tikro, kur ir kaip jis atsirado. Tačiau pagal vieną labiausiai paplitusių versijų šokio gimtine vadinama Azija, būtent čia šis šokis turėjo sakralinę reikšmę. Azijoje pilvo šokis buvo moters motiniško prado garbinimo ceremonijos dalis, šis ritualas buvo atliekamas būsimo kūdikio gimimo garbei.

Pilvo šokis plito Artimųjų ir Vidurinių Rytų šalyse, Viduržemio jūros regione, Graikijoje, Indijoje, Romoje ir apskritai Europoje. Tibeto mirusiųjų knygoje esti keli žodžiai apie šokį, Tibete šis rytietiškas šokis naudotas meditacijos tikslais, Graikijoje – kaip ligonių gydymo priemonė, lydima garsios muzikos ir šūksnių, Indijoje jis pasižymėjo didžiausiu judesių grakštumu ir sklandumu, o čigonai šiam šokiui suteikė aistros.

Europoje pilvo šokiu vadinamas bet koks rytietiškas šokis, tačiau tai klaidinga nuomonė, kadangi rytietiškų šokių ganėtinai daug ir kiekvienas pasižymi savais ypatumais, tokiais kaip judesiai, muzika, kostiumai. Europoje merginos pasirodydavo su ilgomis sukniomis, klubus išryškindavo prabangios skraistės.

Antruoju pilvo šokio paplitimo centru (pirmasis buvo Bahreinas, kuriame šiam šokiui nebuvo griežtų apribojimų) tapo Libija. Būtent šioje šalyje pilvo šokis vystėsi kabareto stiliumi, šio stiliaus kostiumai buvo labiausiai gundantys ir atviri.

Esti beduinų genčių, kuriose iki šiol išlikęs paprotys šokti rytietišką šokį didelėje palapinėje aplink gimdyvę, taip padedant jai gimdyti ir sutinkant kūdikį su džiaugsmu. Mums tai ganėtinai keistas paprotys, tačiau bet kokiu atveju jis egzistuoja.

Pagal vieną iš versijų, rytietiškas šokis pas mus atkeliavo iš Indijos su čigonais apie dešimtą amžių.

Esti daugiau nei penkiasdešimt rytietiško šokio stilių, išskiriamos populiariausios kryptys: egiptietiška, libanietiška ir turkiška mokyklos. Tarp pilvo šokio kūrėjų galima išskirti tokias pasaulines žvaigždes kaip Samią Gamal, Badiją Massabni, Tahiją Karioku, kuri nusifilmavo daugiau nei šimte filmų, Mahmudą Redą, kuris labai daug nuveikė rytietiško šokio labui, sukūrė galybę nuostabių šokių ir krypčių, tarp jų ir žymųjį Aleksandrijos šokį. Jo veikla lyginama su rusų šokio kūrėjo Igorio Moisejevo, šie du žmonės labai daug nuveikė kuriant ir plėtojant šokius. Nuo Osmanų imperijos laikų gyvavo rytietiškas šokis, kurį atliko tik vyrai.

Pilvo šokio kostiumai nuolat keitėsi pagal mados kryptis. Anksčiau klasikinis variantas buvo diržas ir platus sijonas, dabar merginos gali sau leisti šokti ir su trumpais sijonais, be puošnaus diržo, tačiau, pavyzdžiui, šokėja Kaire gali būti areštuota, jei ji atliks pasirodymą be pusiau perregimo dengiančio pilvą tinklelio.

Pilvo šokis – graži, patraukli, neįprasta meno forma, kuri padeda ne tik palaikyti fizinę formą, bet ir išsaugoti sveikatą bei grožį, padeda gimdant. Jei laikote save gražia, elegantiška, nepakartojama mergina, tačiau trokštate skleisti nedidelę paslaptį (juk moteris turi turėti paslapčių), vadinasi, jums tiesiog būtina išmokti šio sudėtingo, bet tokio kerinčio meno. Galbūt pilvo šokis skirtas būtent jums. Ką gi, jei taip, tikriausiai šokių studija yra ne taip toli jūsų namų. O jei ir tolokai, tas atstumas pasirodys tikras niekis – jei šokis šaukia, keliaukite pasitikti savo laimės ir šokite!

Galima šokti taip, o…

… galima ir šitaip.

Šokti gali ir vyrai.

23