Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Santykiuose su Kinija ES turėtų kalbėti vienu balsu ir išlikti principinga

Rugpjūčio 25-26 d. užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius lankėsi Vokietijoje, kur dalyvavo trijų Baltijos šalių ir Vokietijos politinėse konsultacijose ir diplomatinių santykių su Vokietija trisdešimtmečiui paminėti skirtuose renginiuose.

Berlyne viceministras A. Pranckevičius dalyvavo Lietuvos, Vokietijos, Latvijos ir Estijos užsienio reikalų viceministrų konsultacijose ir susitiko su Vokietijos valstybės ministru Europos reikalams Michael Roth ir URM valstybės sekretoriumi Migueliu Bergeriu. Susitikimų metu didžiausias dėmesys buvo skirtas Baltarusijos hibridinei atakos, situacijos Afganistane ir santykių su Kinija aptarimui.

Viceministrai sutarė, kad Baltarusijos režimo įvykdyta hibridinė ataka, kurios metu migrantai buvo naudojami kaip ginklas siekiant daryti politinį spaudimą, turi sulaukti griežto ir solidaraus ES atsako. Diskusijos dalyviai pažymėjo vieningos ES politikos Kinijos atžvilgiu svarbą.

„Lietuvai nusprendus sustiprinti ekonominius ir kultūrinius ryšius su Taivanu, patiriame augantį politinį ir ekonominį spaudimą iš Kinijos pusės. Šioje situacijoje tikimės partnerių ir sąjungininkų solidarumo. Laikomės pozicijos, kad santykiuose su Kinija ES turėtų kalbėti vienu balsu ir išlikti principinga“, – pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų viceministras.

A. Pranckevičius padėkojo Vokietijai už pagalbą, nuskraidinant Lietuvos evakuacijos misiją į Kabulą, kur per pastarąsias dienas ji padėjo iš Afganistano evakuoti ISAF misijoje su Lietuvos kariuomene dirbusius afganus ir jų šeimų narius. “Sprendžiant Afganistano krizę būtina išlaikyti transatlantinę vienybę. Žmogaus teisių, moterų ir mergaičių saugumo užtikrinimas yra pagrindinis uždavinys tarptautinei bendruomenei,” – sakė viceministras.

Užsienio reikalų viceministrai taip pat dalyvavo Vokietijos ir Baltijos šalių diplomatinių santykių atkūrimo trisdešimtmečiui pažymėti skirtoje specialioje diskusijoje su keturių šalių moksleiviais. Jos metu buvo diskutuojama apie Europos ateitį, moksleiviai klausinėjo apie žmogaus teisių situaciją Baltarusijoje, Nord Stream 2 projektą, ES klimato ambicijas, jaunų žmonių galimybes ir europinių vertybių ir teisės viršenybės svarbą.

A. Pranckevičius taip pat trumpai lankėsi Hamburge, kur skaitė pranešimą Hamburgo universitete vykusioje Lietuvos ambasados Vokietijoje ir Lietuvos-Vokietijos forumo organizuotoje diskusijoje. Viceministras apžvelgė dvišalius Lietuvos ir Vokietijos santykius, bendradarbiavimą ES ir NATO, bei bendrą darbą kuriant Europos ateitį.

“Vokietija yra strateginė Lietuvos partnerė bei kertinė sąjungininkė ES, NATO ir kitose tarptautinėse organizacijose. Šiais metais minime diplomatinių santykių tarp abiejų šalių atkūrimo trisdešimtmetį. Visą tą laiką jautėme Vokietijos paramą europinės ir euroatlantinės integracijos kelyje. Esame labai dėkingi už Vokietijos lyderystę, užtikrinant Lietuvos ir viso regiono saugumą. Nemažiau svarbus yra ekonominis bendradarbiavimas su Vokietija, kuri yra pagrindinė mūsų šalies eksporto rinka bei svarbi investuotoja“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų viceministras. Jis taip pat akcentavo bendradarbiavimą  kultūros ir švietimo srityje, ryšius tarp nevyriausybinių organizacijų bei visuomenių.

Renginį atidarė Lietuvos ambasadorius Vokietijoje R. Misiulis, diasporos vaidmenį dvišaliuose santykiuose apžvelgė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė D. Henke, verslo ryšius pristatė Lietuvos garbės konsulas Hamburge Dr. D. O. Reichas. Diskusiją vedė Lietuvos-Vokietijos forumo pirmininkas profesorius J. Tauberis.

35