2020-11-27

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Spirituotas vaisių vynas nebebus parduodamas

Spirituotas vaisių vynas nebe bus parduodamas

Prieš kelerius metus pigus spirituotas vaisių vynas, vadinamasis rašalas, sudarė apie 45 proc. visos vyno rinkos. Šis gėrimas, turėjęs didžiausią paklausą tarp žemiausio socialinio sluoksnio atstovų, nepraranda populiarumo ir pastaraisiais metais.

Ne paslaptis, kad pigus spirituotas 16–18 laipsnių stiprumo lietuviškas vaisių vynas ir toliau mielai perkamas žemiausio socialinio sluoksnio asmenų. Šio vyno, supilstyto į plastikinius buteliukus, galima rasti beveik kiekvienos gėrimų parduotuvės ar gėrimų skyriaus apatinėje lentynoje. Specialistai vaisinį spirituotą vyną vadina surogatu. Anot jų, neretai po „rašalo“ daugiadienių jo vartotojai aptinkami negyvi. Daugelis miršta ir nuo organizmo išsekimo bei kepenų cirozės.

2016 metais 670 žmonių mirė dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių. Nuolatinis alkoholio vartojimo sukėlė alkoholinę kepenų ligą (46,1 proc.), atsitiktinį apsinuodijimą alkoholiu (28,8 proc.) ir alkoholinę kardiomiopatiją (12,2 proc.).

Koks alkoholio kiekis nekenksmingas žmogui? Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojos teigimu, mokslinėje literatūroje nėra tokios sąvokos ,,nekenksmingas alkoholio kiekis“. Alkoholis visada sužaloja ar sunaikina tam tikrą smegenų, kepenų ir kitų organų ląstelių skaičių. Todėl bet koks alkoholinių gėrimų kiekis, patekęs į organizmą, toksikologiniu požiūriu sukelia apsinuodijimą.

Vyno gamintojai nelinkę kalbėti apie prasto skonio spirituoto vaisių vyno gamybą. Jokios informacijos apie šį gėrimą nepateikiama ir gamintojų puslapiuose. Matyt, šis gaminys jiems neteikia garbės.

Nuo 2020 m. lapkričio 1 d. lentynose nebeliks vadinamosios „jogurtinės“ degtinės. Seimas uždraudė parduoti stipresnį nei 22 proc. alkoholį, kuris supilstytas į taures ir į kitą tarą, iš kurios gėrimą galima išgerti iškart.

Taip pat parduotuvėse nebeišvysite alkoholinių gėrimų, kurių alkoholio koncentracija viršija 6 proc. stiprumą, išpilstytų į plastikinę, didesnę nei 0,2 litro tarą. Vadinasi, parduotuvėse nebebus pardavinėjami 0,5 litro plastikiniai pigaus vyno buteliai.

Prekybos lentynose nebeliks ir plastikinių 1 litro butelių su 7,5 proc. stiprumo alumi. Pagal įstatymą, į plastikinę 1 litro tarą galės būti supilti tik gėrimai iki 6 proc. stiprumo.

Šis pigus ir visiems prieinamas vynas sukelia priklausomybę ir be alkoholio kai kurie pacientai nebegali gyventi. Pacientams, išgeriantiems didesnį kiekį vyno, neretai sustoja širdis, vystosi inkstų patologija. Žmonės, turintys priklausomybę nuo alkoholio, paprastai į medikus nesikreipia, nes nepripažįsta egzistuojančios problemos.

Šaltinis: valstietis.lt

165