Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Trumposios maisto tiekimo grandinės išjudintų verslą kaime

Vartotojams aktyviau renkantis savame regione užaugintą produkciją, ūkininkus ir savivaldybes vis labiau domina trumposios maisto tiekimo grandinės. „Trumposios grandinės išjudintų verslą kaime, todėl mes palaikome Žemės ūkio ministerijos iniciatyvą kurti regioninius logistikos centrus“, – susitikime su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku teigė Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė.

Susitikime aptariant smulkiajam ir vidutiniam verslui aktualius klausimus, D. Matukienė teigė aplankiusi visas Lietuvos savivaldybes ir daugelį ūkių. Ji patvirtino ministerijos matomą tendenciją – savivaldybėms viešųjų pirkimų metu daug lengviau pasirinkti vieną stambų tiekėją, kuris pristatytų visus reikiamus produktus – nuo mėsos iki pieno, daržovių ir vaisių. O to mūsų ūkininkai kol kas užtikrinti negali.

Įsteigus regioninius logistikos centrus, pagal  darželių, mokyklų, ligoninių ar kitų įstaigų užsakymus būtų sudaromi vietos ūkininkų produkcijos krepšeliai. Tokiu būdu vartotojus trumpiausiu keliu pasiektų šviežia vietos gamintojų produkcija. „Žemės ūkio ministerija siūlo ūkininkams daugiau kaip 6 mln. eurų siekiančią finansinę motyvaciją kurti tokius logistikos centrus ir skatinti trumpąsias maisto tiekimo grandines. Tai gali sustiprinti smulkių ir vidutinių ūkių konkurencingumą“, – sakė ministras.

Pretenduoti kurti logistikos centrus gali ne mažiau kaip 2 bendradarbiaujantys ūkio subjektai, užsiimantys žemės ūkio ir maisto produktų gamyba, perdirbimu ar realizacija. Paramos dydis priklausys nuo  projekto idėjos, planuojamų investicijų apimties ar steigiamo logistikos centro dydžio. Maksimali  paramos suma vienam projektui – 700 tūkst. Eur be PVM. Mažesnių – vietos ar rajoninio lygmens – logistikos centrų kūrimui būtų skiriama iki 120 tūkst. Eur ar 200 tūkst. Eur.

Pasak ministro, šiuo metu logistikos centrų kūrimo galimybėmis aktyviai domisi Kauno, Klaipėdos ir Kėdainių rajonai.

D. Matukienė pasiūlė į logistikos centrų kūrimą įtraukti visus regiono žaidėjus – ne tik ūkius, bet ir profesinio mokymo įstaigas. „Jos galėtų tapti partneriais, turinčiais infrastruktūrą, žemės plotus ir intelektinius išteklius“, – kalbėjo tarybos pirmininkė.

72