2020-11-25

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Ugniagesiai pataria: kaip apsisaugoti nuo žaibo

Ugniagesiai pataria: kaip apsisaugoti nuo žaibo

Sinoptikams prognozuojant savaitgalį perkūniją, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas perspėja gyventojus būti atsargius – perkūnijos metu būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas, nekalbėti telefonu.
Šiemet dėl žaibo iškrovos Lietuvoje jau kilo 61 gaisrų. Šie gaisrai gyventojams padarė nemažų nuostolių, nuniokodami gyvenamuosius namus, ūkinius pastatus, daržines su šienu bei kitą turtą. Dažniausiai tokie gaisrai kyla kaimo vietovėse.
Pasak ugniagesių, žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra išsikišusių daiktų (antenų, dūmtraukių, vėjarodžių) arba šalia auga dideli medžiai. Miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrengimų pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni.
Žaibuojant ir griaudžiant patartina pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą.
Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.
Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai.
Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar irstantis valtimi, nedelsiant reikia skubėti į krantą.
Pamačius kamuolinį žaibą, reikia elgtis ramiai, nejudėti, ir prie jo nesiartinti, nebandyti paliesti jį kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Taip pat negalima nuo jo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti prie žmogaus.

 

16