2020-12-04

Tuti.LT

Tavo laisvalaikis internete

Ventos regioninio parko miškuose iškelti 2 dirbtiniai lizdai juodiesiems gandrams

Ventos Regioninis Parkas

Ventos regioninio parko miškuose iškelti 2 dirbtiniai lizdai juodiesiems gandrams

Juodųjų gandrų populiacijos mažėjimas siejamas su intensyvia žmogaus veikla ir tinkamų šiai rūšiai buveinių trūkumu, intensyviu žmonių lankymosi, ir aplinkos tarša.
Ventos regioninio parko miškuose iškelti 2 dirbtiniai lizdai juodiesiems gandrams. Pernai po daugelio metų parko teritorijoje fiksuotas lizdas esantis drebulėje, kuriame sėkmingai peri šių retų paukščių pora. Natūralūs lizdai nėra ilgaamžiai, nukrenta su nulūžusiu medžiu ar jo šaka. Juodieji gandrai lizdams dažniausiai pasirenka ąžuolus ar kitus tvirtus, aukštus medžius, bet, dėl žmogaus ūkinės veiklos tinkamų perėti medžių nėra daug. Kelti greta dirbtinį lizdą tikslinga, nes juodieji gandrai prieraišūs vietovei ir mėgsta grįžti perėti į senąsias vietas.
Dirbtiniam lizdui pagaminama platforma iš tašų sukalamas rėmas, dedamas dviejų sluoksnių metalinis tinklas, kad laikytų lizdo pagrindą, lizdo konstrukcija surenkama medyje. Iškeltoje platformoje dedama įvairių šakų, pjuvenų, samanų, tokie lizdai patvarūs išlieka saugūs perėti 10 ir daugiau metų.

Manoma, kad 2014 metais šių paukščių populiaciją Lietuvoje sudarė maždaug 700 porų. Jie aptinkami beveik visoje Lietuvoje, bet gausiau Vidurio Lietuvoje. Gana didelė juodųjų gandrų dalis įsikuria Biržų, Šimonių, Žaliojoje giriose.

Juodieji gandrai Lietuvoje tik peri jauniklius, o beveik visą rudenį ir žiemą praleidžia toli į pietus nuo Lietuvos.

17