Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

7 patarimai, kaip atostogauti tvariau

Atsakingai vėsinkime orą. Automobilis arba biuras be kondicionieriaus – jau sunkiai įsivaizduojamas reiškinys. Vis tik nepamirškite, kad kondicionierius naudoja gana daug energijos. Jei šildymo sezono metu žmonės Europos Sąjungoje buvo raginami sumažinti patalpose šildymą vienu laipsniu, nes taip suvartosime apie 8 proc. mažiau energijos, vasarą panašų efektą pasieksime padidinę vienu laipsniu kondicionuojamų patalpų temperatūros režimą. Būstuose sutaupysite elektros energijos, o automobilyje – degalų. Medikai ragina nepamiršti, kad vėsinamų patalpų ir lauko temperatūra neturėtų skirtis daugiau nei 6 laipsnius, priešingu atveju gresia peršalimo ligos.

Rinkitės ne tik saugų, bet ir taupų greitį. Nors Lietuvos autostradose vasarą leidžiamas greitis siekia iki 130 km/h, o kai kuriose užsienio valstybėse ir dar didesnis, gamta rekomenduoja rinktis mažesnius greičius. Lėkdami nuo Vilniaus iki pajūrio maksimaliu leistinu greičius, nuvažiuosite keliolika minučių greičiau, nei pasirinkus mažesnį (ir saugesnį) greitį, tačiau sunaudosite gerokai daugiau degalų, kas ne tik daugiau kainuos, bet ir padidins išmestą CO2 kiekį.

 

Prie ežero važiuokite dviračiu. Maudynių vietą miesto ribose ar šalia jo dažniausiai galima pasiekti pėsčiomis, dviračiu, viešuoju transportu ar elektriniu dalijimosi automobiliu. Taip išvengsite transporto spūsčių, vietos jam pastatyti paieškos bei, kai kuriais atvejais, išlaidų už automobilio stovėjimą. Svarbiausia – taip visai neteršite gamtos arba paliksite daug mažesnį pėdsaką. Automobiliai yra vienas iš pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių veiksnių. O maudynės pasivažinėjus dviračiu – daug smagesnės.

 

Naudokite mažiau plastiko. Vasara – vakarėlių gamtoje metas. Venkite naudoti vienkartinius įrankius ir indus, pagamintus iš plastiko. Pavyzdžiui, vietoje vienkartinių plastikinių indų naudokite pagamintus iš tvarių, suyrančių medžiagų, o dar geriau – daugkartinius. Dabar galima įsigyti tikrai estetiškų plastikinių indų, kurių nebus baisu sudaužyti, o pasitarnaus ne vienai šventei. Taip pat venkite naudoti plastikinius buteliukus, juos pakeiskite į gertuvę, o maistą dėkite ne į vienkartinius plastikinius, bet daugkartinio naudojimo, iš tvarių medžiagų pagamintus maišelius.

Gerai apgalvokite meniu. Vasarą maistas genda itin greitai, tad stenkitės į gamtą ar keliones imti tokį, kuris gali ilgiau išbūti nesugedęs. Vykstant į ilgesnę kelionę, kai negalėsite naudotis šaldytuvu, geriau pasiimti maisto tiek, kiek reikės trumpam laikui, o vėliau užsukite į parduotuvę ir atnaujinkite atsargas šviežiais maisto produktais. Taip gyvensite ne tik tvariau, bet ir taupiau. Išmetamas maistas, kurio gamybai naudojami milžiniški energijos resursai, visoje Europoje aktuali problema.

 

Nepalikite įjungtų elektros prietaisų. Išvykdami atostogauti išjunkite visus nebūtinus elektros prietaisus iš elektros tinklo. Net budėjimo režimu veikiantis televizorius ar kompiuteris vis tiek naudoja elektros energiją, ją naudoja net į tinklą įjungti prietaisų krovikliai. Šis paprastas veiksmas ne tik sumažins namuose sunaudojamą elektros energijos kiekį, prisidės prie tvaresnės aplinkos kūrimo, bet ir apsaugos nuo galimo gaisro pavojaus.

Drabužius džiovinkite lauke. Jei esate įpratę drabužius džiovinti džiovyklėje, vasarą šį įprotį tikrai būtų nesunku pamiršti, nes lauke skalbiniai džiūva itin greitai. O jūs mažiau mokėsite už elektrą, nes džiovinimo darbą atliks saulė ir vėjas.

170