Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Agnės Bilotaitės iniciatyva surengtas pasitarimas dėl įšaldyto Rusijos oligarchų turto panaudojimo tvarkos

Pasitarime dalyvavo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Generalinės prokuratūros, Valstybinės mokesčių inspekcijos, ES antikorupcinės iniciatyvos, Teisės instituto ir Teisingumo ministerijos atstovai.

Nuo 2022 m. balandžio 19 d. pradėjus taikyti naujos redakcijos Tarptautinių sankcijų įstatymą, įšaldyto turto vis daugėja, tačiau nėra suformuotos praktikos, ką su tuo turtu daryti toliau. Ukraina tarptautiniu lygmeniu kelia klausimą dėl sankcionuoto turto nacionalizavimo ir perdavimo Ukrainai, nes baudžiamasis procesas neduoda norimo rezultato. Sprendimų ieško ne tik Lietuva, bet Lenkija ir kitos ES šalys, Jungtinė Karalystė ir JAV.

FNTT duomenimis, dėl Lietuvoje taikomų Europos Sąjungos (ES) finansinių sankcijų, susijusių su Rusija ir Baltarusija, vien įšaldytų piniginių lėšų suma siekia 61,5 mln. eurų. Daugėja ir įšaldomo sankcionuotų asmenų nekilnojamojo turto.

Po pasitarimo su teisės ekspertais ir už sankcijų įgyvendinimą atsakingų institucijų atstovais vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės įsakymu sudaryta darbo grupė parengs konkrečius teisinius pasiūlymus, kaip tobulinti nacionalinį tarptautinių sankcijų reguliavimą, numatant aiškias procedūras, griežtą proceso teisėtumo kontrolę, subjektų teisių ir laisvių užtikrinimą ir teisminį sprendimą dėl galimo konfiskavimo.

„Rusijos veiksmus Ukrainoje pripažinome genocidu, o Rusiją – teroristine valstybe. Rusijos oligarchų pinigais finansuojamas karas Ukrainoje. Tarptautinėmis sankcijomis milijardinis jų turtas ir santaupos įšaldyti, tačiau to neužtenka – jis gali ir turi būti panaudotas agresoriaus padarytai žalai atlyginti. Taip, tai būtų precedento neturintys teisiniai sprendimai, tačiau turime reikalą su nusikaltimais žmogiškumui, o bausmė veiksminga tik tada, kai yra adekvati daromiems nusikaltimams. Reikia greitų sprendimų, nes, sankcijoms nustojus galioti, įšaldyti pinigai ir turtas gali grįžti į karo bendrininkų ir nusikalstamo režimo rankas“, – pabrėžia vidaus reikalų ministrė.

Dabartinis teisinis tarptautinių sankcijų dėl turto reglamentavimas numato tik laikino pobūdžio administracines priemones, apsiribojančias lėšų ir ekonominių išteklių įšaldymu. Tai nedaro sankcionuojamiems asmenims pakankamo poveikio ir nesudaro galimybių kompensuoti agresoriaus padarytos žalos.

FNTT siūlo tobulinti esamą teisinį reguliavimą, t. y. parengti atskirą asmenų, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, turto konfiskavimo įstatymą, kurio nuostatos galėtų atsispindėti ir europiniame reglamentavime. 

ES lygmeniu yra sudaryta speciali „Užšaldyti ir paimti“ darbo grupė (angl. „Freeze and Seize“ Task Force“), kurioje ieškoma bendrų sprendimų.

14