Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Augant pasipiktinimui „Igničio“ elgesiu, socialdemokratai įspėja: užsiauginome monstrą

Valdantiesiems liberalams reiškiant nuostabą dėl valstybės valdomos įmonės „Ignitis“ kainodaros, o ministrui Dainiui Kreiviui raminant, kad „ateityje bendrovė turės [pokyčius] derinti su Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT)“, socialdemokratai ragina į problemą žvelgti plačiau. Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotoja Rasa Budbergytė kreipėsi į VERT, o ši pripažino, kad vartotojai turi teisę nesutikti su „Igničio“ sąlygomis.

„Tačiau „Ignitis“ iškart pareiškė, kad vartotojų nesutikimas nieko nereiškia – kainos vis tiek kils. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) tampa galvos skausmu valstybei. Ši elektros imperija virto valstybe valstybėje. Užsiauginome monstrą. Prie to daug prisidėjo ir dabartinės Vyriausybės atsainus požiūris į šių įmonių veiklą. Priežiūros institucijos toliau miega žiemos miegu“, – pažymi R. Budbergytė.

Pasak Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės, ESO ir „Ignitis“ tapo praktiškai neprieinamos kontrolei, o valdžia tai toleruoja. „Mūsų energetikos sektorius veikia kaip privati kompanija, kuriai svarbiausias tikslas – kuo didesnis pelnas. Ar valstybė dar valdo energetikos bendroves, kuriose didžioji kapitalo dalis priklauso valstybei, taigi – priklauso visiems Lietuvos žmonėms?“ – piktinosi V. Blinkevičiūtė.

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė pažymi, kad ESO kainodara – ne mažiau problemiška nei „Igničio“.

„Frakcija uždavė šiai įmonei daug klausimų, bet jų atsakymai abejonių neišsklaidė. Lupdama devintą kailį nuo savo klientų, ESO nesugeba užtikrinti savo kainodaros skaidrumo. Nuolat kartojasi istorijos, kai pasiskundę klientai sulaukia mažesnės sąskaitos. Aiškinamės, kodėl Jonavos r. savivaldybės Šilų seniūnijai suabejojus ESO išrašytos sąskaitos – 7500 Eur – pagrįstumu, netrukus gauta nauja, sąskaita – tik 300 Eur – ir paprašyta atsiimti skundą. Bet kai kreipėsi pavienis klientas per „Pasitikėjimo liniją“, kad vietoj 581 Eur jam buvo priskaičiuota 8591,84 Eur, skundas buvo atmestas kaip „netinkamas“, – stebisi O. Leiputė.

Pasak parlamentarės, net ir gavę savo klientų skundus dėl klaidingų sąskaitų, ESO ir „Ignitis“ toliau jiems grasina baudomis.

Energetikos bendrovės „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo vartotojams sulaukus pranešimų apie vienašališką sutarčių keitimą, R. Budbergytė kreipėsi į VERT prašydama įvertinti, ar bendrovė nepiktnaudžiauja dominuojančia padėtimi rinkoje. VERT pirmadienį pažymėjo, kad nepriklausomi elektros tiekėjai negali keisti sutarties vienašališkai, o klientas savo ruožtu turi teisę pakeitimams nepritarti.

R. Budbergytė įspėja, kad, dar nenutilus ankstesniam skandalui dėl šios bendrovės manipuliacijų kainomis, istorija gali pasikartoti.

„Situacija kartojasi. Štai gegužės mėnesį VERT jau aiškinosi bendrovės kainodarą ir po šio įsikišimo „Ignitis“ ūmai pakeitė siūlomus tarifus. Dabar bendrovė vėl nori vienašališkai pakeisti sutartis. VERT kol kas apsiribojo tik savaime suprantamų dalykų priminimu: kad sutarčių vienašališkai keisti nevalia. Bet ji turėtų ištirti, ar „Ignitis“ nepiktnaudžiauja savo padėtimi rinkoje“, – pažymi Seimo narė.

Parlamentarė ragina VERT „nepramiegoti skandalo“, kaip nutiko neseniai: tik įsisiūbavus skandalui, ilgai delsusi VERT ėmėsi tirti bendrovės „Ignitis“ kainodarą.

„Viešai kreipiuosi į VERT: darykite ką nors. „Ignitis“ nieko nebepaiso, nesiskaito nei su klientais, nei su valstybe. O šiaip atrodo, kad dabartinė kontrolės sistema tiesiog neveiksminga ir būtina ieškoti naujų saugiklių ir instrumentų, kurie užkardytų „Igničio“ piktnaudžiavimą savo padėtimi rinkoje“, – įspėja R. Budbergytė, primindama ankstesnę istoriją, kai „šimtai tūkstančių žmonių galėjo būti apgauti, sudarant jiems nenaudingas sutartis“.

„Igničio“ planais skundžiasi ir pirmieji nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkę gyventojai: pasibaigus sutartims jie jau sulaukė bendrovės pasiūlymų su keliagubai didesniais tarifais.

582