Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Debesų vaivorykštė

Debesų vaivorykštė arba irizacija – tai spalvingas optinis reiškinys, kuris atsiranda debesyse, kai Saulė arba Mėnulis yra visai šalia. Spalvos primena tas, kurios matomos muilo burbuluose ir aliejuje ant vandens paviršiaus. Tai yra fotometeoro rūšis. Kartais jie pasirodo kaip lygiagrečios debesų kraštui juostos. Vaivorykštės taip pat pastebimos daug retesniuose poliariniuose stratosferiniuose debesyse, dar vadinamuose perlamutriniais debesimis.

 

Spalvos paprastai būna pastelinės, bet gali būti labai ryškios arba susimaišiusios tarpusavyje, kartais panašios į perlamutro. Kai pasirodo netoli Saulės, šį efektą gali būti sunku pastebėti, nes jis paskęsta Saulės šviesoje. Šią problemą galima įveikti prisidengus saulės šviesą ranka arba pasislėpus už medžio ar pastato. Kitos pagalbinės priemonės yra tamsūs akiniai arba dangaus atspindys išgaubtame veidrodyje ar vandens baseine.

Vaivorykštiniai debesys – tai difrakcijos reiškinys, kurį sukelia atskirai šviesą išsklaidantys maži vandens lašeliai arba maži ledo kristalai. Didesni ledo kristalai nesukuria vaivorykštės, bet gali sukelti kitą reiškinį – aureolę.

Jei debesų dalyse yra mažų vandens lašelių arba panašaus dydžio ledo kristalų, jų suminis poveikis matomas kaip spalvos. Debesis turi būti optiškai plonas, kad dauguma spindulių susidurtų tik su vienu lašeliu. Todėl vaivorykštė dažniausiai matoma debesų pakraščiuose arba pusiau skaidriuose debesyse, o naujai besiformuojantys debesys sukuria ryškiausią ir spalvingiausią vaivorykštę. Kai plono debesies dalelės yra labai panašaus dydžio dideliame plote, vaivorykštė įgauna struktūrizuotą vainiko formą – šviesų apskritą diską aplink Saulę ar Mėnulį, apsuptą vieno ar daugiau spalvotų žiedų.

Vaizdo įrašas:

124