Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Egzotikos troškimas – pražūtis laukiniams gyvūnams

Aplinkos apsaugos departamentas primena: jei norite įsigyti egzotinės išvaizdos augintinį, pirmiausia reikia pasidomėti, ar gyvūnas nėra priskiriamas invazinėms rūšims ir ar nėra laukinių gyvūnų hibridas. 

„Asmenims, neturintiems Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo, draudžiama laikyti laukinius gyvūnus. Taigi, nusprendę namuose auginti išskirtinės išvaizdos roplį, šunį, katę, bet neturėdami tam leidimo, gyvūną galite pasmerkti“, – sako Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Dalia Černevičienė.

Prieš įsigyjant egzotinį gyvūną, siūlome pasikonsultuoti su Aplinkos apsaugos departamento pareigūnais, nes, įsigijus invazinių rūšių ar laukinių gyvūnų hibridą, gresia ne tik administracinė atsakomybė, bet ir gyvūno konfiskavimas. Deja, konfiskuotų tokių gyvūnų laukia liūdna baigtis – užmigdymas.

„Hibridų veisėjai, norėdami juos parduoti, tikina, kad tokie gyvūnai labai draugiški, socializuoti ir visiškai nesiskiria nuo naminių. Vis dėlto tik laiko klausimas, kada išlįs laukinio gyvūno prigimtis. Dažniausiai tokie augintiniai draugiški būna tik jauni, o sulaukę lytinės brandos pradeda rodyti įgimtas savybes“, – paaiškina D. Černevičienė.

Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymą „Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų gyvų ar negyvų laukinių augalų ar gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų perdavimo mokslo ir (ar) mokymo institucijoms mokslo ir (ar) mokymo tikslais tvarkos aprašu“, dėl gyvūno perdavimo ar jo sunaikinimo sprendimą priima Aplinkos apsaugos departamentas.

Todėl aplinkosaugininkai ragina elgtis atsakingai ir nepirkti invazinių rūšių gyvūnų bei laukinių gyvūnų hibridų.

„Pareigūnai įgyvendina teisės aktų reikalavimus ir užtikrina, kad jų būtų laikomasi, todėl, nors labai gaila, savininkai tokius gyvūnus dažniausiai pasmerkia, apie tai net nesusimąstydami“, – pabrėžia aplinkosaugininkė.

153