Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

ES gynybos ministrai tarėsi, kaip paspartinti karinę paramą Ukrainai ir užtikrinti reikalingos amunicijos tiekimą

Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus gegužės 23 d. dalyvavo Europos Sąjungos Užsienio Reikalų Tarybos gynybos klausimais susitikime Briuselyje. Susitikimo metu buvo diskutuojama, kaip paspartinti karinę paramą Ukrainai bei užtikrinti reikalingos amunicijos gamybą ir tiekimą.

Šių metų kovo mėnesį neformaliame ES gynybos ministrų susitikime Stokholme buvo sutartas plačios apimties veiksmų planas dėl šaudmenų tiekimo Ukrainai ir bendrų ginkluotės įsigijimų išnaudojant ES institucijas ir mechanizmus. ES valstybės prisiėmė ambicingą politinį įsipareigojimą – per 12 mėnesių perduoti Ukrainai 1 mln. amunicijos vienetų.

Šiandien susitikime ES Vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikai Josepas Borrelis informavo ministrus, jog valstybės jau suteikė Ukrainai nemažą kiekį amunicijos, kuri kritiškai svarbi Ukrainos pasirengimui atkovoti užimtas teritorijas. Europos Komisaras Thierry Bretonas informavo, kad aplankė 29 gynybos pramonės įmones 15-oje valstybių narių ir dės visas pastangas padidinti pramonės gamybos apimtis. Taip siekiama perduoti Ukrainai papildomos amunicijos ir atstatyti valstybių narių atsargas.

Taip pat skaitykite  Apie sveikatos priežiūros paslaugas – Ukrainos piliečiams

„Ukraina įžengė į lemiamą karo etapą, todėl Europos Sąjunga ir valstybės narės turi kaip galima skubiau įgyvendinti savo įsipareigojimą Ukrainai ir suteikti 1 mln. amunicijos vienetų. Ukrainos pergalė kare bus ilgalaikės taikos Europoje pagrindas“, – akcentavo viceministras Ž. Tomkus.

Ž. Tomkus patvirtino, kad Lietuva planuoja dalyvauti bendruose amunicijos pirkimuose, kurie bus inicijuoti tiek ES institucijų, tiek kitų valstybių. Pasak viceministro, dabar svarbiausia užtikrinti kuo skubesnį amunicijos pristatymą Ukrainos kariuomenei, todėl Lietuva tikisi, kad konkretūs bendrų įsigijimų kontraktai ir jų sąlygos bus žinomi jau pačiais artimiausiais mėnesiais.

Lietuva taip pat aktyviai remia būtinybę išlaikyti lankstumą ES formatuose perkant amuniciją bei kitą ginkluotę ne tik iš ES valstybių, bet ir iš trečiųjų šalių-sąjungininkių. Tai ypač svarbu įvertinus esamą riziką, kad Europos gynybos pramonė gali nespėti pakankamai išplėsti gamybos pajėgumų amunicijos tiekimui Ukrainos kariuomenei.

Taip pat skaitykite  Po svarstymo pritarta siūlymui supaprastinti karinės infrastruktūros sąjungininkams statybos procedūras

Viceministras šiandien taip pat dalyvavo Europos gynybos agentūros Valdančiosios tarybos susitikime, kuriame aptarė pirmąsias pamokas iš karo Ukrainoje ir tai, kokių pajėgumų ES, bendradarbiaujant su NATO, reikia ruošiantis kylančioms grėsmėms.

72