Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

ES parama Ukrainai turėtų būti nuolatinė ir ilgalaikė

Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius gegužės 17 d. Briuselyje dalyvavo Europos Sąjungos Užsienio reikalų tarybos gynybos klausimais posėdyje, kur su ES gynybos ministrais aptarė paramą Ukrainai, investicijų į gynybos pajėgumus, atsargų atstatymo ir Strateginio kompaso įgyvendinimo klausimus. Pasak viceministro, ES parama Ukrainai turi tapti nuolatine ir ilgalaike.

„ES aiškus prioritetas – padėti Ukrainai apsiginti, o galiausiai ir laimėti. Šiuo laikotarpiu Ukrainai labai svarbūs ES finansiniai ir žmogiškieji ištekliai. Sprendimas padidinti paramą iki 2 mlrd. Eur karinei paramai per Europos taikos priemonę yra geras pavyzdys. Tokia parama turėtų būti ilgalaikė ir pritaikoma atsižvelgiant į situaciją“, – sako viceministras M. Abukevičius.

Susitikime kelti siūlymai įvertinti galimybes išnaudoti ES turimus instrumentus padėti Ukrainai tokiose srityse kaip išminavimas, gynybos sektoriaus reformos, maisto tiekimo saugumas.

M. Abukevičius akcentavo, kad vienas iš prioritetų šiuo metu yra atstatyti ES valstybių narių pajėgumų atsargas, kurios buvo perduotos Ukrainai. Šalys diskutavo apie galimybę kurti naują gynybos instrumentą, kuris suteiktų finansinę paramą atstatyti savo amunicijos ir kitų kritinių pajėgumų atsargas. Visų pirma, ši parama būtų suteikiama labiausiai pažeidžiamoms šalims.

Taip pat kalbėta apie poreikį koordinuoti įsigijimus, supaprastinti įsigijimų procedūras ir suteikti nacionalinėms gynybos išlaidoms specialų lankstumą ES daugiametėje perspektyvoje.

„ES lygmens sprendimai gynybos srityje būtų naudingi, jeigu leistų greičiau, pigiau ir su mažesne administracine našta sumažinti investicijų į gynybą spragą“, – teigia M. Abukevičius.

Diskutuojant apie ES Strateginį kompasą viceministras pabrėžė, kad ES bendros pastangos turi atliepti dabartinę tikrovę ir būti sutelktos į efektyvią paramą Ukrainos kariuomenei, ES šalių atsparumo didinimą, investicijas gerinant karinį mobilumą, o taip pat – strateginės partnerystės su NATO ir transatlantinio ryšio su JAV stiprinimą.

130