Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Europos darbo rinka – atspari geopolitiniams sukrėtimams

Karas Ukrainoje nepakeitė Europos darbo rinkos barometro tendencijų krypties: balandį jis augo ketvirtą mėnesį iš eilės. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) pagrindinis rodiklis per mėnesį pakilo 1 balu ir siekė 104,4. Tai – trečias geriausias rezultatas nuo 2018-ųjų gegužės, kai barometras buvo pradėtas skelbti.

Praėjusį mėnesį rodikliai nuo karo Ukrainoje pradžios daugumoje šalių pakilo arba išliko tokie patys. Lietuvoje balandį darbo rinkos barometras didėjo 0,8 balo ir siekė 103,6. „Daugelis Europos užimtumo tarnybų savo šalių darbo rinkų ateitį vertina teigiamai“, – teigė Enzo Weberis, IAB prognozių vadovas.

Nedarbo ir užimtumo perspektyvos Europoje artimiausiais mėnesiais toliau gerės. Visgi yra didelė rizika dėl karo Ukrainoje sukeltos geopolitinės krizės, pavyzdžiui, energijos tiekimo sustabdymo. Nedarbo raidos subrodiklis balandį didėjo 1,1 balo iki 103,7. Tai rodo, kad nedarbas ir toliau mažės. Užimtumo augimo subrodiklis pakilo 0,8 balo iki 105. „Nepaisant nesėkmių dėl karo Ukrainoje, Europos darbo rinka vis dar atsigauna“, – pabrėžė E.Weberis.

Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Šios tarnybos įsikūrusios Austrijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Belgijos generaliniame direktorate, Belgijoje–Flandrijoje, Belgijoje–Valonijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu vykdo užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.

Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.

Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras.

Skirtingų laikotarpių Europos darbo rinkos barometro duomenys pateikiami čia.

119