Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Gandrų ir pavasario šventė

Sakoma, kad kovo 25 dieną per Gandrines į Lietuvą parskrenda gandrai. Grįždamas gandras ant uodegos parneša kielę, kuri išspardo paskutinius žiemos ledus. Gandras – pavasario pranašas. Pasak ornitologų, parskridę gandrai jau stebėti Nemuno deltos regioniniame parke. Tikėta, kad pirmą kartą pamatytas gandras gali nulemti – ar metai bus sėslūs, ar dinamiški.

Jei pirmą kartą pamatai skrendantį gandrą – viskas sparčiai kis, bus daug pasikeitimų. Jei pirmą kartą pamatai tupintį gandrą – viskas stoviniuos ir judės iš lėto. Seniau buvo tikima, kad netekėjusios merginos pamatytas skrendantis gandras reiškė, kad ji šiemet ištekės, 0 tupintis – kad dar tebetupės savo tėvų namuose.

Sužinokime daugiau apie gandrus… Lietuvoje gyvena baltieji ir juodieji gandrai.

Baltasis gandras – labai dažna rūšis ir jų populiacija Lietuvoje yra didelė: priskaičiuojama apie 20 tūkstančių perinčių porų. Kelionė iš šiltųjų kraštų trunka 2-3 mėnesius. Baltieji gandrai įveikia mažiausiai 10 tūkstančių kilometrų. Baltasis gandras mėgsta įsikūrti žmonių kaimynystėje netoli pelkėtų vietų ir vandens telkinių.

Kita gandrinių paukščių rūšis – juodieji gandrai. Jie yra slapukai, mėgsta miško tankmę, eglynus. Juodasis gandras, skirtingai nuo baltojo, yra vienišius ir laikosi atokiai nuo žmonių. Jo lizdo nepamatysite prie sodybų, ant namo stogo ar elektros stulpo. Juodasis gandras lizdus suka tik miške, senuose medynuose. Paprastai jis įsikuria dideliuose miškų masyvuose – arba drėgnuose mišriuosiuose, arba sausuose spygliuočių miškuose, bet visada netoliese turi būti pelkių ar vandens telkinių. Beje, juodasis gandras yra prieraišus prie perimviečių ir į tą patį lizdą grįžta daug metų iš eilės, jeigu pastarasis nebūna sunaikintas.

Juodieji gandrai šalinasi ne tik žmonių, bet ir laikosi atokiai vieni nuo kitų. Artimą ryšį palaiko tik su savo pora, kadangi yra monogamai. Vieną juodųjų gandrų porą nuo kitos gali skirti pora tūkstančių hektarų miško. Juodieji gandrai grįžta į Lietuvą kovo pabaigoje-balandžio pradžioje.

Eikime į gamtą savaitgalį, gal pavyks pamatyti bent jau parskridusį baltąjį gandrą…

116