Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

JT: ozono sluoksnio nykimo problema bus išspręsta per 40 metų

Jungtinių Tautų suburta mokslininkų grupė pirmadienį pareiškė, kad per ateinančius keturis dešimtmečius ozono sluoksnis visiškai atsistatys.

Kas ketverius metus atlikdama Monrealio protokolo – 1987 m. daugiau kaip 180 šalių susitarimo laipsniškai atsisakyti ozono sluoksnio nykimą sukeliančių cheminių medžiagų – pažangos vertinimą, grupė patvirtino, kad pagal šį susitarimą uždraustų ozono sluoksnį ardančių medžiagų išmetimas sumažėjo beveik 99 %. Dėl to ozono sluoksnis – stratosferos dalis, kurioje yra didelė ozono, arba trioksigeno (O3), sugeriančio ultravioletinius (UV) spindulius, koncentracija – palaipsniui atsigauna. Pirmą kartą ozono sluoksnio nykimo reiškinys buvo pastebėtas praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, o 1978 m. Jungtinės Valstijos uždraudė naudoti „nebūtinus” freonus aerozolių purškikliuose, tačiau 1984 m. aptikta ozono sluoksnio skylė virš Antarktidos paskatino tarptautinę bendruomenę imtis veiksmų.

„Aukštutinėje stratosferoje ir ozono skylėje matome, kad padėtis gerėja”, – „Associated Press” sakė vienas iš mokslinės ataskaitos pirmininkų Polas Niumanas (Paul Newman).

Jei dabartinės tendencijos išliks, vertinime numatoma, kad vidutinis ozono sluoksnio storis iki 2040 m. grįš į 1980 m. lygį. Kadangi ozono sluoksnis labiausiai išretėjo ašigaliuose, manoma, kad iki 2045 m. ozono sluoksnis vėl pasieks iki nuskurdimo buvusį lygį Arktyje ir apie 2066 m. – Antarktidoje. Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos duomenimis, šiuo metu ozono sluoksnyje virš Antarktidos yra 8,91 mln. kvadratinių mylių dydžio skylė, tačiau nuo 2000 m. ši skylė palaipsniui mažėja.

Dėl plonėjančio ozono sluoksnio Žemę pasiekia ultravioletiniai spinduliai, todėl dažniau sergama katarakta ir odos vėžiu, be to, jie kenkia pasėliams, pavyzdžiui, sojos pupelėms.

Monrealio protokole reikalaujama palaipsniui atsisakyti chlorfluorangliavandenilių, dar vadinamų freonais, cheminių medžiagų, naudojamų šaldymo priemonėse ir aerozoliuose, kurie sukelia ozono sluoksnio nykimą. CFC taip pat yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios sukelia visuotinį atšilimą. JT ataskaitoje apskaičiuota, kad, nutraukus freonų naudojimą, pasaulis užkirto kelią 0,5 laipsnio Celsijaus (0,9 Farenheito) atšilimui.

„Monrealio protokolo poveikio klimato kaitos švelninimui neįmanoma pervertinti”, – pareiškime teigė Meg Seki, JT aplinkos programos ozono sekretoriato vykdomoji sekretorė. „Per pastaruosius 35 metus protokolas tapo tikru aplinkosaugos gynėju”.

2016 m. buvo susitarta dėl Monrealio protokolo papildymo, vadinamo Kigalio pakeitimu, kuriuo reikalaujama, kad valstybės narės palaipsniui sumažintų kai kurių hidrofluorangliavandenilių, arba HFC, kurie nesukelia ozono sluoksnio nykimo ir daugelyje produktų pakeitė CFC, naudojimą. Paaiškėjo, kad HFC taip pat yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos. Remiantis naujuoju vertinimu, Kigalio pataisa, kurią pernai ratifikavo Senatas, neleis iki šio amžiaus pabaigos pasaulio temperatūrai pakilti dar 0,3-0,5 °C.

Ekspertai teigia, kad Monrealio protokolo struktūra ir jo sėkmė suteikė šabloną, pagal kurį būtų galima imtis veiksmų, kad būtų išvengta katastrofiškos klimato kaitos.

„Veiksmai, susiję su ozono sluoksniu, yra precedentas klimato kaitos veiksmams”, – sakė Pasaulio meteorologijos organizacijos generalinis sekretorius Petteri Taalas, reaguodamas į naująją ataskaitą. „Mūsų sėkmė laipsniškai atsisakant ozono sluoksnį ardančių cheminių medžiagų rodo, ką galima ir reikia daryti – kuo skubiau – siekiant atsisakyti iškastinio kuro, sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir taip apriboti temperatūros kilimą.”

112