Ką reiškia raidė „Z“ ant Rusų kariuomenės technikos
Lotyniška raidė Z (rus. зет) yra vienas iš kelių simbolių, nupieštų ant Rusijos ginkluotųjų pajėgų karinių transporto priemonių, dalyvaujančių 2022 m. Rusijos invazijoje į Ukrainą. Spėjama, kad tai padės specialiosioms pajėgoms išsiskirti iš kitų sąjungininkų ar priešo pajėgų. Kaip prokarinį simbolį, „Z“ naudojo Rusijos vyriausybė kaip propagandos įrankį, o Rusijos žmonės – kaip paramos invazijai ženklą.
Simboliai
Pasak Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, Rusijos ginkluotosios pajėgos 2022 m. per Rusijos invaziją į Ukrainą naudojo šiuos simbolius ir atitinkamas reikšmes:
- Z: Rusijos pajėgos iš Rytų karinės apygardos
- Z raidė (uždaram kvadrate): Rusijos pajėgos iš Krymo
- O: pajėgos iš Baltarusijos
- V: Jūrų pėstininkai
- X: pajėgos iš Čečėnijos (Kadyrovcai)
- A: Specialiosios pajėgos, įskaitant SOBR, Alfa grupę ir Specialiųjų operacijų pajėgas
Invazija įgavo slapyvardį „Operacija Z“, kilusį iš simbolio „Z“. Simbolis yra lotyniškos raidės Z pavidalu, o ne rusiškoje abėcėlėje vartojamos ekvivalentinės kirilicos raidės З (Ze), kuri apibūdinama kaip savotiška, atsižvelgiant į simbolio rusų nacionalizmo temą.
„Z“ buvo naudojamas kaip karo simbolis, reiškiantis paramą invazijai, nepaisant jo reikšmės dviprasmiškumo. „Instagram“ tinkle Rusijos gynybos ministerija (AM) kovo 3 d. paskelbė, kad simbolis „Z“ yra frazės „už pergalę“ (rus. за победу, lotyniškai za pobedu) santrumpa, o simbolis „V“ reikšmė „Mūsų stiprybė tiesoje“ (rus. сила в правде, lot. sila v pravde) ir „Užduotis bus atlikta“ (rus. задача будет выполнена, lot. zadacha budet vypolnena].
Vėliau AM pasiūlė alternatyvias „Z“ reikšmes, įskaitant „Už taiką“ (rus. за мир, romanizuotai: za mir), „Už tiesą“ (rus. за правду, romanizuota: za pravdu) ir raidę Z Anglų kalbos žodžiai demilitarizacija ir denacifikacija, kuriuos Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tvirtino esant invazijos tikslu.
Kitas „Z“ aiškinimas yra rusiškas žodis, reiškiantis vakarus (rus. запад, romanizuotas: zapad), reiškiantis Vakarų karinę apygardą arba į vakarus besiribojančius pėstininkus, arba apskritai pabrėžti Kremliaus imperines ambicijas. Šis terminas buvo naudojamas bendrose Baltarusijos ir Rusijos karinėse pratybose „Zapad“ prieš invaziją.
Už Rusijos ribų Čekijos vyriausybė „Z“ simbolį priskyrė svastikos atitikmeniui, o Kazachstanas ir Kirgizija uždraudė viešą „Z“ simbolio rodymą ant transporto priemonių.
Naudojimas kare
Kai kurie kariniai ekspertai iškėlė hipotezę, kad simboliai yra identifikavimo ženklai, naudojami draugiškai ugniai sumažinti, ir lygino simbolius su invazijos juostomis, naudotomis Normandijos išsilaipinimo metu Antrojo pasaulinio karo metu.
Kiti kariniai ekspertai prognozavo, kad simboliai naudojami siekiant atskirti skirtingas darbo grupes viena nuo kitos, o buvęs Karališkojo Jungtinių paslaugų instituto direktorius Michaelas Clarke’as teigė, kad „dažnai šie simboliai bus pagrįsti vieta: jie praneš, kur dalinys eina“ ir atkreipdamas dėmesį į Amerikos kariuomenės ševronų naudojimą per 2003 m. invaziją į Iraką.
Pastarąją teoriją patvirtino rusų veteranas Sergejus Kuvykinas, duodamas interviu Life, kad simboliai, tokie kaip „Z“ kvadrate, „Z“ apskritime, „Z“ su žvaigždute arba tiesiog „Z“ atskirai buvo naudojamas komandoms atskirti. Rusijos transporto priemonės palei Rusijos ir Ukrainos sieną rodė „Z“ simbolį per 2021–2022 m. Rusijos ir Ukrainos krizę likus kelioms savaitėms iki invazijos. Charkovo mūšio metu vietos gyventojai naudojo „Z“ simbolius, kad atpažintų Rusijos transporto priemones ir telegramoje sektų jų buvimo vietą.
Kamilas Galejevas iš Woodrow Wilson tarptautinio mokslininkų centro kovo 7 d. sakė, kad „simbolis, sugalvotas vos prieš kelias dienas, tapo naujos Rusijos ideologijos ir nacionalinės tapatybės simboliu“.
Daugelis kritikų „Z“ apibūdino kaip nacių simbolikos atmaina, kai kurie ją lygina su svastika, o kai kurie interneto vartotojai šį simbolį pravardžiuoja zvastika. Taip pat kovo 7 d. Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pasmerkė „Z“ simbolio naudojimą, pažymėdamas, kad jis panašus į Sachsenhausen koncentracijos stovyklos Z stoties dujų kameros pavadinimą.