Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Kaip atšviežinti padžiūvusią duoną?

Sekmadienį, vasario 5-ąją, Lietuvoje bus minima Šv. Agotos diena. Duona nuo seno lietuviams turėjo sakralią reikšmę, jos išmesti buvo nevalia. Deja, šiomis dienomis, kai maisto švaistymo problema tik didėja, šiukšliadėžėse atsiranda ir duona. Tačiau to galima išvengti – egzistuoja ne viena gudrybė, kaip ilgiau išlaikyti ir atšviežinti duoną.

Norint, jog duona ilgiau išliktų šviežia, svarbu ją tinkamai laikyti. Tai geriausia daryti duoninėje.

Nepatartina laikyti duonos šaldytuve, ji jame dažnai praranda savo skonį ir aromatą. Jeigu įsigiję didesnį duonos kepalą žinote, kad jo tikrai nespėsite suvalgyti – duonos riekeles geriausia užšaldyti. Tokiu būdu išvengsite švaistymo. Riekeles vėliau galėsite greitai pasišildyti orkaitėje ar skrudintuve.

Senstelėjusią duoną taip pat galima atgaivinti. Vienas paprasčiausių būdų – kelias sekundes pašildyti jos riekeles mikrobangų krosnelėje. Tiesa, reikėtų nepamiršti šalia pastatyti talpos su vandeniu. Tokiu būdu ji neišsausės ir nesudžius.

Dar vienas būdas – šiek tiek pašlapintą ir į foliją įvyniotą duoną pašildyti orkaitėje. Pakaks vos keliolikos minučių ir duonos kepalas vėl taps minkštas. Duoną suminkštinti galima ir garų puode, tiesa, taip ją šviežinti reikėtų itin trumpai, kad nespėtų ištižti.

Keli užsistovėjusios duonos panaudojimo būdai

Sumalkit

Padžiūvusi duona – puikiai tinka džiūvėsėliams, kuriuos naudoti galite ruošiant šnicelių, kotletų ar skrudintų daržovių patiekalus. Be to, juodos duonos trupiniai yra ir puikus sriubų ar padažų pagardas, jiems suteikiantis ne tik ryškesnio skonio, bet ir tirštesnės tekstūros.

Gaminkite skrebučius

Dar vienas puikus metodas sunaudoti pastovėjusią duoną – pasigaminti duonos skrebučių, kuriais galėsite gardinti sriubas ar salotas. Turimą duoną tiesiog supjaustykite nedideliais kubeliais, apšlakstykite aliejumi ir iškepkite orkaitėje. Norėdami duonai suteikti dar daugiau skonio, pagardinkite ją česnaku arba česnakų milteliais. Pasirinkus pastarąjį variantą ir duonos skrebučius laikant sandariai ir sausai – jie kokybiški išlieka net iki pusės metų.

Sveikesnė keptos duonos versija

Kepta duona – daugelio mėgstamas užkandis, puikiai tinkantis ir senstelėjusios duonos sunaudojimui. Jeigu ketinate duoną kepti keptuvėje, pasistenkite neapsemti jos aliejumi, kepimui pakanka ir nedidelio jo kiekio. O jei norite dar sveikesnio varianto – kepkite duoną orkaitėje. Sudėkite ją ant kepimo popieriaus ir apipurkškite (arba konditeriniu teptuku patepkite) nedideliu aliejaus kiekiu.

55