Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Kaip pradėti kompostuoti ir kaip vėliau panaudoti pasigamintą kompostą darže

Kol už lango dar baltuoja sniego paklodės, bet galvoje jau sukasi mintys apie daržus, puikus metas imtis kompostavimo darbų. Tai pats tinkamiausias užsiėmimas tiems, kurie jau pasiilgo panašių lauko darbų ir nesulaukia momento, kada galės suleisti rankas į žemę.

Kompostas – tai natūrali trąša, kuri pravers ir auginantiems mažą darželį ant palangės ar balkone, ir tiems, kurie planuoja gausų derlių sode. Tiek komposto ruošimą, tiek jo panaudojimą reikėtų planuoti iš anksto, o dar dažnai žiemą primenantis kovas tam – puikus metas.

Kas iš virtuvės gali keliauti į komposto dėžę

Komposto gamyba – geras būdas sumažinti buitinių atliekų kiekį namuose ir pasigaminti neįkainojamos trąšos, kuri visada bus jums po ranka ir nieko nekainuos.

Drąsiai kompostuoti galite po maisto gaminimo likusias organines atliekas: vaisių žieveles, svogūnų lukštus, daržovių lupenas, daržovių galiukus (pavyzdžiui, brokolių kotus ar morkų galus ir lapus). Kompostui sunaudoti galite ir panaudotas arbatžoles, kavos tirščius bei riešutų kevalus. Naminei trąšai taip pat tinka ir kiaušinių lukštai – tik juos reikia susmulkinti.

Į komposto dėžę nemeskite gyvūninės kilmės atliekų, tokių kaip mėsos ar žuvies gabalėlių, kaulų, riebalų, negalima kompostuoti ir pieno gaminių. Iš pažiūros šios taisyklės gali skambėti sudėtingai, tačiau, pasak pašnekovės, įpratus, klausimų nekyla ir kasdienybėje viskas vyksta paprastai. Į kompostavimo procesą įtraukite visus šeimos narius.

Nuo komposto krūvos iki dėžės

Maisto atliekas kompostuoti galima tiesiog pasirinkus atvirą vietą kur nors ant žemės. Tačiau turėkite omenyje, kad taip procesas pailgėja ir yra gerokai sunkiau palaikyti tvarką. Atvirą komposto krūvą nuolat veikia išoriniai reiškiniai: vėjai, lietūs, saulė. Norintiems kompostuoti greitai ir lengvai, Solveiga pataria įsigyti specialiai kompostavimui skirtą dėžę.

Tokios dėžės užima nedaug vietos ir padeda suvaldyti visus procesus. Dėl uždaros konstrukcijos, dėžėje greičiau pakyla kompostuojamų medžiagų irimui reikalinga temperatūra, geriau išsilaiko drėgmė ir kompostas greičiau subręsta.

Kompostas pirmiesiems pavasario darbams

Maisto likučiai, pavirtę į kompostą, yra puiki ir universali trąša. Ją galima naudoti tiek kambariniams augalams, tiek balkono lysvėms, tiek paprastam daržui.

Pavasarį kompostas gali praturtint bene kiekvieną darbų pradžios žingsnį. Kompostą galima įterpti į žemę, perkasant dirvą. Jį įterpti galima ir sodinant daigus. Net ir sėklų sėjimo etape papildomas 2-3 cm komposto sluoksnis padės sėkloms sudygti greičiau ir augti stipriau. Kompostą taip pat galite pritaikyti ir mulčiavimui, mulčas padeda sulaikyti dirvos drėgmę, pavasarį apsaugo jaunus augalus nuo temperatūrų svyravimų.

233