Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Kodėl kasmet dėl savo pelekų žūsta dešimtys milijonų ryklių?

Rykliai – reikšmingi planetos ekosistemos dalyviai, padedantys užtikrinti reikiamą balansą vandenynuose. Ir nors esame įpratę manyti, kad šios žuvys – pavojingos pabaisos, realybė yra priešinga. Kasmet pasaulyje dėl vertingų savo pelekų yra sužvejojami maždaug 100 mln. ar dar daugiau ryklių. Tai – žiauri ir daugumoje Vakarų valstybių uždrausta praktika, kuri, deja, tęsiama ir šiandien.

Pelekų šalinimas – brutali praktika, kai sužvejoto ryklio pelekai yra nupjaunami, o pats gyvūnas yra išmetamas į jūra, nepaisant to, ar vis dar yra gyvas. Šį smerktiną veiksmą pagrinde lemia itin didžiulė ryklių pelekų vertė ir menkai vertinama ryklio mėsa.

Jeigu ankstesniais laikais pagauti rykliai būdavo paleidžiami į laisvę, per daugybę metų išaugusi šių žuvų pelekų rinka skatina žvejus užsiimti pelekų šalinimu. Juolab kad tokiu būdu laivo triume lieka daugiau vietos kitoms, vertingesnėms žuvims.

Nupjovus šias ryklių dalis, jos dažniausiai naudojamos pelekų sriubai gaminti. Tai – iš Azijos atkeliavęs „delikatesas“, kuris kadaise buvo ruošiamas tik Kinijos imperatoriams ir didikams. Dubenėlis šios sriubos gali kainuoti nuo daugmaž 50 iki 200 dolerių.

Tuo pat metu džiovinti ryklių pelekai, naudojami šios sriubos paruošimui, yra viena brangiausių jūros gėrybių apskritai. Kilogramas šių nehumaniškai išgautų ingredientų gali kainuoti net iki 500 dolerių.

Dėl plačiai paplitusios žvejybos Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga (IUCN) į Raudonąją knygą kaip pažeidžiamas, nykstančias ar kritiškai nykstančias yra įtraukusi net 181 ryklių rūšių.

Pažabojimo priemonės – nepakankamos

Svarbu ir tai, kad kai kurios valstybės jau ėmėsi veiksmų, norėdamos pažaboti šią ryklių populiaciją naikinančią praktiką. Pavyzdžiui, kelios šalys, tarp jų – ir JAV bei Australija, yra priėmusios įstatymus ir savo vandenyse draudžia tokio tipo žvejybą. Tačiau ryklių pelekai vis dar gali būti teisėtai importuojami į šias valstybes, o prekyba jais – ribojama per mažu mastu.

Natūralu, kad nesiimant reikalingų veiksmų dėl ryklių pelekų šalinimo, tai atsilieps ne tik šių gyvūnų populiacijai, bet ir visai planetai, nes rykliai atlieka svarbų vaidmenį padedant palaikyti balansą vandenynuose. Migruodami šie gyvūnai užtikrina maistinių medžiagų apykaitą tarp skirtingų pasaulio vietų. Esant nepakankamam ryklių skaičiui, gali sutrikti per tūkstančius metų nusistovėjusios mitybos grandinės, o tuo pat metu ir visa ekosistema. Tokiu atveju grėsmė išnykti kils ir daugybei kitų vandens gyventojų rūšių.

100