Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Kviečiame aplankyti sutvarkytus ir pritaikytus lankymui gamtos paveldo objektus

Metams baigiantis Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba nori pasidžiaugti nuveiktais grandioziniais darbais, tvarkant ir pritaikant lankymui saugomas teritorijas. Kviečiame aplankyti naujai atgimusius objektus.

Per penkerius metus Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su valstybinių parkų direkcijomis sutvarkė 11 paveldo objektų: Veisiejų dvaro parką, Merkinės piliakalnį, Liškiavos piliakalnį, Punios piliakalnį, Gegrėnų archeologinį kompleksą, Girnikų kalną, Pavandenės alkakalnį (Sklepkalnį), Pakalniškių piliakalnį su priešpiliu ir gyvenviete, Vištyčio vėjo malūną, kt.

Itin lankytojus džiugina naujai atgimę Merkinės ir Liškiavos piliakalniai Dzūkijos nacionaliniame parke. Merkinės piliakalnis turi naujus patogius laiptus, nedarkančius senojo piliakalnio vaizdo. Punios piliakalnis, esantis Nemuno kilpų regioniniame parke, išgražėjo, pasipuošė nauja turistine infrastuktūra, pritraukia vis daugiau keliautojų ir žygeivių.

Kurtuvėnų regioniniame parke esantis naujai pritaikytas lankymui Girnikų kalnas pastaruoju metu sulaukia itin daug lankytojų dėmesio. Pasigrožėti atsiveriančiu unikaliu kraštovazdžiu čia atvyksta žmonės iš labai toli.

Sutvarkyti ir 3 kraštovaizdžio kompleksai – Pagramančio regioniniame parke, Apuolės valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje ir Kuršių nerijos nacionaliniame parke. Pastarajame naujai pritaikyta lankymui garsioji Parnidžio kopa: įrengti nauji takai, nauji laiptai, įdomi poilsio infrastuktūra – šalia tako esančiuose krėsluose gali ne tik pasėdėti, bet ir pagulėti.

Šie objektai sutvarkyti įgyvendinant projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“. Pagal minėtą projektą baigiami įrengti Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras Juodkrantėje su modernia ekspozicija ir Kuršių nerijos nacionalinio parko gamtos mokykla. O atnaujinta Kurtuvėnų regioninio parko gamtos mokykla jau priiminėja moksleivių grupes, čia vyksta gamtosauginės edukacijos.

Pažintis su saugomomis teritorijomis vyksta naujai įrengtose lankytojų centrų ekspozicijoje. Dubysos regioninio parko ekspozicijoje pasijunti tarsi natūralioje pievoje ir sužinai, kas čia saugoma. Nemuno kilpų regioninio parko ekspozicijoje sužinai viską apie Nemuną ir kodėl jis suvinguriavo, kaip atsirado mineralinis vanduo.

Be to, artimiausiu metu bus įrengta daugiau kaip 4,5 tūkst. kelio ženklų valstybiniuose parkuose, draustiniuose, rezervatuose valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, įgyvendinant projektą buvo siekiama užtikrinti gerą saugomų teritorijų kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros vertybių būklę, tinkamą naudojimą ir  tvarkymą, o svarbiausia – kad lankytojai suvoktų saugomų teritorijų grožį ir vertingumą, suprastų – kodėl mes tas vertybes turime išsaugoti būsimoms kartoms.

Projektas „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“ finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų, jį planuojama pabaigti 2023 m.

58