Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Ligonių kasos primena apie sumokamų mokesčių naudą gydantis

Ligonių kasos tradiciškai prisijungia prie pavasarį organizuojamos akcijos „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“. Pagrindinis akcijos tikslas – priminti gyventojams, kaip svarbu būti ir išlikti skaidriems bei atkreipti dėmesį į mokesčių mokėjimo svarbą. Ligonių kasų specialistai tuo pačiu pabrėžia: kiekvienas gyventojas sąžiningo mokesčių mokėjimo svarbą bei naudą pajunta, kai tenka susirūpinti savo sveikata.

„Baltosios bangos“ atliktas gyventojų nuostatų dėl šešėlio ir skaidrumo tyrimas rodo, kad pandemija padarė ženklią įtaką gyventojų nuostatoms dėl verslo skaidrumo ir ekonomikos šešėlio – skaidria įmonių veikla, besirinkdami paslaugas ar prekes, pasidomi 52 proc., o 66 proc. gyventojų yra labiau linkę mokėti daugiau už skaidrios ir atsakingos įmonės produkciją.

Šiemet išaugo ir gyventojų požiūrio į įmonių skaidrumą įvertis – šiuo metu jis siekia 5,6 balų iš 10, kai pernai buvo 4,7. Indeksas rodo, kokia dalis gyventojų ir kaip stipriai domisi įmonių skaidrumu ir atsakomybe. Auga ir gyventojų nusiteikimas daugiau mokėti už skaidrios ir atsakingos įmonės paslaugas (66 proc. palyginti su 56 proc. pernai). Panašiai gyventojai vertina ir įmones, kurios žino ir valdo savo socialinius ir aplinkosauginius poveikius – už tokios įmonės produkciją daugiau mokėti sutiktų 46 proc. (palyginti su pernai 46 proc.).

Kita vertus, šešėlio mastai Lietuvoje bendromis atsakingų gyventojų, verslo ir aktyviai dirbančių institucijų pastangomis mažėja, tačiau lėčiau, nei norėtųsi – skirtingais vertinimais jo dydis siekia nuo 13 iki 20 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP).

Gyventojų nuomonės tyrimas atskleidžia, kad pagrindinė tendencija jau keleri metai nesikeičia – jauni žmonės daug atidžiau stebi įmones, iš kurių perka prekes ar paslaugas. 63 proc. jaunų žmonių iki 30 metų sako, kad jie domisi įmonės skaidrumu ir atsakomybe, jų skaidrumo indeksas nuo pernai metų padidėjo nuo 5,2 iki 6 balų 10 balų sistemoje.

Taip pat nesikeičia tendencija, kad skaidrumui mažiausiai dėmesio skiria vyresni asmenys, gaunantys mažesnes pajamas, dirbantys nekvalifikuotą darbą, gyvenantys mažesniuose miesteliuose.

Tuo tarpu ligonių kasų specialistai primena, jog praktiškai kiekvienas gyventojas sąžiningo mokesčių mokėjimo svarbą bei naudą pajunta, kai tenka susirūpinti savo sveikata. Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos – vienos pagrindinių įmokų Lietuvoje, kurios yra skirtos valstybės gyventojų sveikatos apsaugai. Surinktos PSD įmokos sudaro Privalomojo sveikatos draudimo fondą (PSDF), iš kurio kompensuojamos apdraustųjų sveikatos priežiūros paslaugos, apmokami kompensuojamieji vaistai bei medicinos pagalbos priemonės.

Šiemet PSDF sudaro 2,79 mlrd. eurų. PSDF pajamos yra net 200 mln. eurų didesnės, nei buvo numatyta pernai. Skiriant daugiau lėšų įvairioms sveikatos priežiūros sritims, pacientams kompensuojama daugiau paslaugų, gerėja jų prieinamumas. Taip pat į kompensavimą įtraukiama daugiau vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, ortopedijos technikos priemonių, modernių tyrimų ir pan.

66