Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Maskvos patriarchato kova Lietuvoje – uždraudė tarnauti 3 jam nepriklausantiems dvasininkams

Visuotinio Konstantinopolio patriarchato dvasininkų gretos Lietuvoje pasipildė trimis dvasininkais: diakonu Viktoru Miniotu, kunigu dr. Georgy Roj bei kunigu Aliaksandru Kuchta. Atsakydamas į tai, Maskvos patriarchatas šiems, jam nebepriklausantiems dvasininkams uždraudė tarnystę.

„Tokį Maskvos patriarchato veiksmą vertiname kaip bejėgystės gestą ir tuščią popieriaus eikvojimą – patriarchato įsakymai negalioja jam nepriklausantiems dvasininkams“, ‒ situaciją komentuoja kunigas Vitalijus Mockus, kuris už Rusijos karo Ukrainoje pasmerkimą, drauge su dar keturiais dvasininkais buvo pašalintas iš Maskvos ir priimtas į Konstantinopolio patriarchatą.

Persekioti už paramą taikiems gyventojams

Naujasis Konstantinopolio patriarchato dvasininkas diakonas V. Miniotas ‒ gimė Krasnojarsko krašte lietuvių tremtinių šeimoje. Ne vieną dešimtį metų tarnavo Vilniuje, yra Lietuvos kompozitorių sąjungos narys, vienas iš lietuviškos ortodoksų muzikos pradininkų. Nepritardamas Maskvos patriarchato pozicijai dėl Rusijos karo Ukrainoje, pasitraukė iš jo gretų.

Taip pat skaitykite  Lengvinamas duomenų apie žemės sklypams taikomus apribojimus pateikimas

Kunigai G. Roj ir A. Kuchta iki tol tarnavo Baltarusijoje. G. Roj dirbo Gardine, dėstė Minsko teologijos akademijoje ir seminarijoje, Gardino Biblijos kolegijos įkūrėjas ir rektorius. Per 2020 m. protestus pasmerkė smurtą prieš taikius žmones, organizavo pagalbą kenčiantiems ir kalintiems, leido katedroje žmonėms slėptis nuo smurto. Dėl to buvo persekiojamas Baltarusijos režimo ir pasitraukė į Lietuvą.

A. Kuchta kunigavo Minske. Jis taip pat pasmerkė smurtą prieš taikius protestuotojus, savanoriavo prie Okrestino kalėjimo, padėjo kenčiantiems ir kalintiems. Kaip kunigas dalyvavo viešoje maldoje už Baltarusijos teisėsaugininkų nužudytą Ramaną Bondarenką. Kartu meldęsis kunigas buvo suimtas, o A. Kuchta pasitraukė, iš pradžių į Ukrainą, vėliau – Lietuvą. Jis taip pat yra vieno populiariausių rusakalbių „YouTube“ kanalų apie krikščionybę „Kunigas atsakys“ („Батюшка Ответит“) kūrėjų.

Taip pat skaitykite  TVF ekspertai vertins Lietuvos ekonominę situaciją

Atnaujino veiklą

Visi trys dvasininkai anksčiau priklausė Maskvos patriarchatui, o nuo šių metų balandžio prisijungė prie Lietuvoje veiklą atnaujinusio Visuotinio Konstantinopolio patriarchato ir yra pavaldūs Jo Šventenybei Konstantinopolio-Naujosios Romos arkivyskupui ir Visuotiniam patriarchui Baltramiejui I.

Visi trys dvasininkai tarnauja Lietuvoje, V. Miniotas ‒ Lukiškių šv. Mikalojaus šventovės bendruomenėje, o baltarusiai kunigai ‒ Lietuvos baltarusių bendruomenei, kuri dar ieško nuolatinių patalpų. Šv. Velykų metu baltarusių ortodoksų bendruomenė susitarė melstis evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur ją draugiškai įsileidžia.

Nuo XIII a. Lietuvoje veikęs Visuotinis Konstantinopolio patriarchatas veiklą buvo priverstas nutraukti XVII a., kai vietinės bažnyčios pavaldumas buvo jėga pakeistas į pavaldumą Rusijos bažnyčiai. 2023 m. dalis tikinčiųjų grįžo į Konstantinopolio patriarchatą.

111