Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Nerimą kelia situacija statybų sektoriuje

Besitęsiant beprecedenčiam Rusijos Federacijos išpuoliui prieš suverenią Ukrainos tautą, susiduriame su dvigubu greičiu augančia infliacija ir prekių, kurios buvo įvežamos iš karo niokojamos Ukrainos bei agresiją vykdančių Rusijos bei Baltarusijos, trūkumu. Viena iš labiausiai paveiktų rinkų yra statybų rinka, čia kainos augo kartais, o dalies statybinių medžiagų ir prekių ima trūkti, nes alternatyvių rinkų nėra tiek daug, taip pat statybinių prekių sertifikavimas (kai toks reikalingas) gali užtrukti ir pusę metų. Jau dabar statybų rinkoje jaučiamos slogios nuotaikos, smulkesnės įmonės renkasi grąžinti gautus avansus už laimėtus viešuosius statybų konkursus ir su baudomis nutraukti sudarytas sutartis.

„Įmonių atstovai jau atvirai kalba apie tai, kad gauti metalo, tokio kaip plienas tampa misija neįmanoma. O tais atvejais, kai šių išteklių gauti pavyksta, jų kainos kyla nebe procentais, tačiau kartais. Tai lemia, kad anksčiau laimėti, tačiau neindeksuoti viešieji konkursai tampa nuostolingi, ir įmonėms iškyla dilema: arba jos turi rinktis nevykdyti įsipareigojimų ir mokėti baudas už jų nutraukimą, arba dirbti nuostolingai. Situacija neramina, nes tai gali paliesti daugiabučių namų renovacijos projektus, taip pat ir savivaldybių įgyvendinamus projektus. Gali stoti Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vykdomi projektai, karinių miestelių statybos, poligonų plėtimo darbai ir kiti strateginiai projektai, užtikrinantys Lietuvos saugumo architektūros sutvirtinimą“, – sako Seimo narys Domas Griškevičius.

Atsižvelgiant į susidariusią situaciją kreiptasi į Vyriausybę, prašant pateikti informaciją, ar yra atlikta analizė ir apskaičiuotas lėšų poreikis tam, kad būtų galima svarstyti indeksuoti viešųjų pirkimų sutartis (esant poreikiui)? Kiek tai galėtų papildomai kainuoti valstybės biudžetui? Ar Vyriausybė turi informacijos apie stringančius Lietuvos savivaldybių įgyvendinamus projektus, ypač susijusius su ES parama, dėl aukštos infliacijos ir statybinių medžiagų trūkumo? Domimasi ar nekyla sunkumų dėl KAM strateginių projektų įgyvendinimo? Ar anksčiau pasirašytų sutarčių pagrindu įgyvendinamos strateginių objektų statybų sutartys (karinių miestelių Rokantiškių kaime, Šiaulių mieste ir Šilalės rajone) bus įgyvendinamos laiku?

„Situacija tikrai yra įtempta, jau dabar kalbama apie tai, kad kai kurios įmonės ruošiasi grąžinti jau gautus avansus, prisiimti baudas, tačiau nutraukti sudarytas sutartis. Jeigu nutiktų, kad sutartys nebus indeksuojamos, tai gali sąlygoti tam tikrą domino efektą, kada projektų įgyvendinimas strigs, ypatingai neramina situacija su KAM įgyvendinamais projektais, kurių sėkmingas ir savalaikis užbaigimas ypatingai svarbus“, – pratęsė Seimo narys.

Rusija, Baltarusija ir Ukraina buvo svarbios statybinių medžiagų, tarp jų metalo ir medžio, tiekėjos. Mažėjant šių medžiagų prieinamumui, verslininkai jau dabar kalba, kad metalo kainos augo daugiau nei dvigubai, o norą rasti alternatyvių tiekėjų trukdo ir sertifikavimo procedūros, ir bendras pasiūlos trūkumas.

Domas Griškevičius

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys

112