Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Nevalstybinių vėliavų naudojimas pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus

Seimo narys Mindaugas Puidokas oficialiu raštu kreipėsi į Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą, Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir Vyriausybės vadovę Ingridą Šimonytę siekdamas atkreipti dėmesį į įstatymų pažeidimus, susijusius su valstybinės heraldikos simbolių ir vėliavų naudojimu.

Pastaruoju metu M. Puidokas ir kiti parlamentarai gauna Lietuvos piliečių laiškus bei asmenines žinutes,  kuriose keliami klausimai dėl perteklinio Ukrainos heraldikos (simbolių, vėliavos spalvų) naudojimo oficialiuose prezidentūros, Seimo ir Vyriausybės, taip pat pavaldžių institucijų internetiniuose puslapiuose. Užklausose keliami klausimai ir dėl jokioms valstybėms nepriklausančių vėliavų buvimo ant ministerijų pastatų suderinamumo su mūsų įstatymais.

Suprantamas institucijų noras demonstruoti Lietuvos solidarumą su kovojančia Ukraina, tačiau pagarbą bei paramą galima rodyti ir kitais būdais, laikantis galiojančių įstatymų ir nedarkant Lietuvos valstybės simbolių. Vienas dalykas, kai tai daroma trumpuoju laikotarpiu, ir visai kitas, kai Seimo, Vyriausybės, ministerijų facebook‘o paskyrose Lietuvos heraldiniai simboliai matomi tik pakeistų spalvų fone.

Patikrinus spalvų pakeitimo datas paaiškėjo, kad Vyriausybės facebook‘o puslapyje Vyčio fono spalva iš oficialios į mėlyną pakeista dar 2017 metais ir išliko nepakeista iki dabar. Ką galėtų reikšti ši spalva ir kaip nutiko, kad iki šiol ji nepakeista į raudoną?

Seimo narys M. Puidokas primena – heraldinių simbolių talpinimą valdžios institucijų internetinėse svetainėse apibrėžia Vyriausybės nutarimas „Dėl Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms ir mobiliosioms programoms aprašas Nr.480,  patvirtintas 2003 m. balandžio 18 d., o herbinių simbolių dizainą bei jų naudojimą nusako Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymas. Jo 4 straipsnis „Lietuvos valstybės herbas ir jo aprašymas“ aiškiai skelbia: ,,1. Lietuvos valstybės herbas yra Vytis: herbinio skydo raudoname lauke vaizduojamas baltas (sidabrinis) šarvuotas raitelis ant balto (sidabrinio) žirgo, laikantis dešinėje rankoje virš galvos iškeltą baltą (sidabrinį) kalaviją“. Akivaizdu, kad nurodytose Seimo ir Vyriausybės internetinėse svetainėse nesilaikoma šių ir kitų teisės aktų reikalavimų.

Kilus ažiotažui dėl valstybės heraldinių simbolių naudojimo, Seimo interneto svetainėje pasirodė žinutė, kuri niekaip negali būti traktuojama, kaip vienos svarbiausių valstybės institucijų viešas paaiškinimas demonizuojant ir laikant valstybės priešais žmones, kurie kelia klausimus ir siekia apginti oficialių Lietuvos Respublikos simbolių neiškraipytą naudojimą.

Lieka neaišku, kaip tai dera su Konstitucija ir koks yra Lietuvos heraldikos komisijos požiūris į tokį nesankcionuotą valstybės simbolių modernizavimą bei naudojimą!?

Dar vienas visuomenę neraminantis dalykas – jokioms valstybėms nepriklausančių LGBTQ+ vėliavų demonstravimas ant Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pastatų. Kokią turi teisę ši ministerija nuolat laikyti iškabinusi minėtas vėliavas? Įstatymo „Dėl Lietuvos valstybinės vėliavos“ 5 straipsnis aiškiai skelbia: ,,Užsienio valstybių vėliavos prie Lietuvos Respublikos valdžios įstaigų, taip pat kitų pastatų gali būti iškeltos tik oficialių vizitų, oficialių ceremonijų ir tarptautinių renginių metu diplomatinio protokolo bei tarptautinių dokumentų nustatyta tvarka. Užsienio valstybių vėliavos gali būti iškeltos tik prie Lietuvos Respublikai teisėtai įsteigtų užsienio valstybių įstaigų.“ Šiuo atveju, yra iškeltos net dvi nevalstybinės vėliavos, kurių teisėto buvimo neapibrėžia jokie mūsų įstatymai. Net Ukrainos vėliavos nuolatinis pakabinimas prie Lietuvos valdžios įstaigų neatitinka šio įstatymo nuostatų. Vadinasi, įstatymą dėl kitų valstybių vėliavų iškėlimo reikia koreguoti, nes kitu atveju, jis yra nuolat pažeidžiamas, ir taip Lietuvos valdžia rodo netinkamą teisinei valstybei pavyzdį savo šalies piliečiams. Dėl LGBTQ vėliavų iškėlimo Ekonomikos ir inovacijų ministerija dar 2022 m. birželio 4 d. buvo gavusi kreipimąsi iš Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato. Tuo metu ministrė Aušrinė Armonaitė argumentavo ,,Baltic Pride” renginiais, ir policija buvo nustačiusi, kad vaivorykštės vėliavos nuimtos, tačiau jau ne pirmas mėnuo vėliavos ir vėl yra nuolat iškeltos. Kyla klausimas: kodėl nuolat yra pažeidžiamas įstatymas?

M. Puidokas reikalauja atlikti tyrimą dėl susidariusios padėties ir minimų veiksmų, taip pat kuo skubiau ištaisyti nustatytus įstatymų pažeidimus. Keliami klausimai yra aktualūs visai Lietuvos visuomenei, todėl yra svarbu, kad atsakymai ją pasiektų kuo greičiau.

 

184