Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Nuo kitų metų įsigalios nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka

Seimas priėmė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2023 m. sausio 1 d. keisti vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką ir atostogų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžius. Nauja tvarka bus taikoma tik vaikų, gimusių po šio įstatymo pakeitimų įsigaliojimo, tėvams.

Pagal priimtas pataisas tėvams nuo kitų metų pradžios bus sudaryta galimybė pasirinkti vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių arba iki vaikui sueis 24 mėnesiai. Iš jų po 2 neperleidžiamus mėnesius vaiką galės prižiūrėti kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių, globėjų), o likusiu laiku vaikas galės būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, ar įtėviams ir globėjams, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.

Pasak Seimo narės, ministrės Monikos Navickienės, pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimus, šeimos, pasirinkdamos bet kurį modelį, finansiškai nenukentės arba turės palankesnes finansines sąlygas. Ji pažymėjo, kad tam yra skiriama papildomai 31 mln. eurų.

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių, vaiko priežiūros išmokos dydis sieks 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, t. y. 60 proc. asmens draudžiamųjų pajamų, turėtų per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisę gauti vaiko priežiūros išmoką atsiradimo mėnesį, dydžio („į rankas“ būtų 77,34 proc.).

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 24 mėnesiai, vaiko priežiūros išmokos dydis iki vaikui sueis 12 mėnesių sieks 45 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio (58 proc. „į rankas“), o nuo 12 mėnesių iki vaikui sueis 24 mėnesiai – 30 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio (38,67 proc. „į rankas“).

Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais bus mokama 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka (100,54 proc. „į rankas“). Tokiu būdu tėvai bus skatinami pasinaudoti neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais, nes vaiko priežiūros išmokos dydis nesiskirs nuo gauto darbo užmokesčio. Pokytį gali pajusti tik didelį darbo užmokestį gaunantys asmenys, nes vaiko priežiūros išmoka negalės būti didesnė nei 2 vidutiniai darbo užmokesčiai.

Jeigu vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis turės teisę į 2 neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų mėnesius ir turės teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už papildomą 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį, t. y. 4 mėnesius gaus po 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoką.

Priimtais pakeitimais taip pat patikslintos nuostatos dėl vaiko priežiūros išmokų dydžio tais atvejais, kai mama ar tėtis gauna ir darbinės veiklos pajamų.

Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais išliks galimybė dirbti, tačiau papildomai gaunamos pajamos sumažins vaiko priežiūros išmoką. Tačiau visais kitais mėnesiais papildomos pajamos nemažins gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršys 100 proc. buvusio vidutinio atlyginimo.

Pasak Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Mindaugo Lingės, tai išties svarbus Darbo kodekso direktyvas įgyvendinantis paketas, kurio pagrindinis tikslas yra sudaryti galimybes derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus. „Tikrai svarbu, kad galėtume įgyvendinti kuo greičiau tas direktyvines nuostatas, kurios leistų šeimoms pasinaudoti nauja galimybe, įsigaliojančia visoje ES. Tai yra neperleidžiamos atostogos tėvams, kurios įtrauktų tėvus aktyviau į vaikų priežiūrą ir taip prisidėtų prieš šeimos gerovės, o kartu leistų ir mamoms greičiau sugrįžti į darbo rinką, anksčiau dalyvauti ir neatitrūkti ir taip nekurti kitų socialinių problemų, su kuriomis neretai susiduria šeimos“, − Seimo posėdyje kalbėjo M. Lingė.

Už šiuos įstatymo pakeitimus (projektas Nr. XIVP-1439(2) balsavo 88 Seimo nariai, prieš – 15, susilaikė 23 parlamentarai.

63