Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Pirmieji grūdų laivai į Ukrainą atplaukia nauju maršrutu

Du krovininiai laivai atplaukė į Ukrainos uostą po kelionės per Juodąją jūrą nauju maršrutu, pranešė Ukrainos uosto valdžia.

Šeštadienį jie pasiekė Čornomorską ir turėjo pakrauti 20 000 tonų kviečių, skirtų pasaulio rinkoms. Pareigūnai sakė, kad tai pirmas kartas, kai civiliniai laivai pasiekė Ukrainos uostą po to, kai žlugo susitarimas su Rusija, kuriuo buvo užtikrintas laivų saugumas. Anksčiau koridoriumi naudojosi tik iš Ukrainos išplaukiantys laivai.

Ministro Pirmininko pavaduotojas Oleksandras Kubrakovas sakė, kad laivai – „Resilient Africa” ir „Aroyat” – plaukė su Okeanijos salų valstybės Palau vėliava, o jų įgulą sudarė žmonės iš Ukrainos, Turkijos, Azerbaidžano ir Egipto. Pasak Ukrainos žemės ūkio ministerijos, laivai pristatys kviečius į Egiptą ir Izraelį.

Kijevas vienašališkai paskelbė jūrinį koridorių, kuris driekiasi vakarine Juodosios jūros pakrante, po to, kai Rusija atsisakė JT remiamo susitarimo, kuriuo buvo palengvintas grūdų eksportas iš Ukrainos uostų. Maskva teigė, kad susitarimo dalys, leidžiančios eksportuoti jos maisto produktus ir trąšas, nebuvo vykdomos, ir skundėsi, kad Vakarų sankcijos riboja jos pačios žemės ūkio produktų eksportą.

Nuo to laiko Rusija pagrasino į Ukrainą plaukiančius civilinius laivus laikyti potencialiais kariniais taikiniais. Šios savaitės pradžioje Jungtinė Karalystė apkaltino Rusiją, kad ji nukreipė į vieną tokį laivą kelias sparnuotąsias raketas, kai jis neseniai ilsėjosi Ukrainos Odesos uoste.

Ukraina yra viena didžiausių pasaulyje tokių kultūrų, kaip saulėgrąžų aliejus, miežiai, kukurūzai ir kviečiai, tiekėjų. Kai 2022 m. vasarį Rusija įsiveržė į Ukrainą, jos karinis laivynas blokavo šalies Juodosios jūros uostus ir sulaikė 20 mln. tonų grūdų, kurie buvo skirti eksportui.

Dėl to pasaulinės maisto kainos smarkiai išaugo ir kilo grėsmė, kad Artimuosiuose Rytuose ir Afrikos šalyse, kurios importuoja daug maisto iš Ukrainos, atsiras jo trūkumas. Kai kurioms iš šių šalių, įskaitant Afganistaną, Jemeną, Sudaną ir Etiopiją, vis dar labai reikia humanitarinės pagalbos.

Maskva ne tik grasina per Juodąją jūrą plaukiojantiems laivams, bet ir vis dažniau kėsinasi į Ukrainos uostų infrastruktūrą. Ji ne kartą atakavo Izmailo ir Reni uostus, iš kurių nuo liepos mėn. išplaukia didžioji dalis Ukrainos grūdų eksporto, bandydama sutrikdyti jų veiklą. Kijevas apkaltino Rusiją „cinišku” bandymu pakenkti jos grūdų eksportui ir pakenkti pasauliniam maisto saugumui.

36