Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Prezidentas: Lietuva ir toliau aktyviai rems Moldovos eurointegraciją

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį susitiko su Valstybės dienos proga į Lietuvą atvykusia Moldovos Prezidente Maia Sandu. Tai yra pirmas Moldovos Prezidentės vizitas į Lietuvą nuo kadencijos pradžios. Lietuvos ir Moldovos Prezidentai susitikime daugiausiai dėmesio skyrė dvišaliams santykiams, Moldovos eurointegracijos procesui ir Rusijos karui Ukrainoje aptarti.

Lietuvos vadovas susitikime pabrėžė, kad šiemet Lietuva ir Moldova mini diplomatinių santykių užmezgimo 30-metį. Pasak Prezidento,  tarp Lietuvos ir Moldovos vyksta aktyvus politinis ir ekonominis bendradarbiavimas, kuris galėtų būti ir toliau stiprinamas, ypač atsižvelgiant į tai, kad  Europos vadovai suteikė Moldovai  Europos Sąjungos (ES) šalies kandidatės statusą.

„Birželio mėnesį įvykusi Europos Vadovų Taryba yra istorinė. Moldovai suteiktas ES šalies kandidatės statusas yra puiki paskata tęsti reformas siekiant narystės ES. Tikiu, kad Moldovos žmonės šią galimybę išnaudos su kaupu ir dės visas pastangas, kad tolesnės eurointegracijos procesas vyktų greitai ir sklandžiai“, – kalbėjo Prezidentas.

Šalies vadovas taip pat teigė, kad Lietuva yra pasirengusi dalintis patirtimi, padėti ir patarti Moldovai ir toliau einant eurointegracijos keliu. Pasak Prezidento, Lietuva pati nuėjo šį kelią, tad puikiai supranta, kad tai reikalauja didelių pastangų ir susitelkimo. Prezidentas akcentavo, kad Rusijos karo Ukrainoje kontekste Moldovai yra ypač svarbu išlaikyti europietišką kursą ir siekį gyventi laisvėje ir taikoje, vadovaujantis demokratinėmis vertybėmis.

Lietuvos ir Moldovos Prezidentai taip pat aptarė energetinės nepriklausomybės klausimus. Lietuvos Prezidentas pabrėžė, kad energetinė nepriklausomybė dabartiniame geopolitiniame kontekste yra ypatingos svarbos daugeliui valstybių, įskaitant Lietuvą ir Moldovą.

„Džiaugiuosi, kad Lietuvos iniciatyva Europos Vadovų Taryboje pavyko Moldovą ir kitas asocijuotąsias šalis įtraukti į ES bendrų energijos pirkimų mechanizmą. Tikiu, kad tai suteiks užtikrintumo Moldovai ir toliau didinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos“, – teigė Prezidentas.

Šalių vadovai aptarė Rusijos karo Ukrainoje poveikį regionui. Prezidentas teigė, kad Rusija nerodo intencijų stabdyti karinę agresiją Ukrainoje, todėl yra būtina ir toliau didinti spaudimą Kremliui.  Lietuvos vadovas taip pat pabrėžė, kad tvirtai remia Moldovos teritorinį vientisumą ir suverenumą ir smerkia bet kokius trečiųjų šalių bandymus destabilizuoti saugumo situaciją.

26