Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Prezidentas Rumunijoje: regioninis bendradarbiavimas saugumo klausimais yra mūsų stiprybė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pradėjo darbo vizitą Rumunijoje. Šalies vadovas Bukarešte lankosi Rumunijos Prezidento Klauso Johanniso kvietimu. Penktadienio rytą įvykusiame susitikime Lietuvos ir Rumunijos Prezidentai aptarė regiono saugumo ir gynybos klausimus, NATO rytinio flango stiprinimą, karo Ukrainoje eigą, taip pat dvišalį Lietuvos ir Rumunijos bendradarbiavimą.

Šalies vadovas susitikime su Rumunijos Prezidentu pabrėžė, kad Lietuvos ir Rumunijos bendradarbiavimas stiprinant NATO rytinį flangą yra ypač svarbus. Pasak Prezidento, bendromis jėgomis būtina siekti, kad per NATO viršūnių susitikimą Madride būtų priimti atitinkami mūsų regiono saugumui ir gynybai reikšmingi nutarimai.

„Mūsų kaimynystėje agresorius vykdo žiaurų karą prieš taikią, suverenią valstybę – Ukrainą, todėl turime būti maksimaliai pasirengę bet kokiam scenarijui. Glaudus regioninis bendradarbiavimas saugumo klausimais yra mūsų stiprybė, todėl turime veikti išvien“, – Bukarešte sakė Prezidentas.

Lietuvos ir Rumunijos Prezidentai aptarė Rusijos vykdomą karą Ukrainoje, NATO ir ES pagalbą nuo karo kenčiančiai valstybei. Šalies vadovas akcentavo, kad Ukrainai šiuo metu yra būtina tiek karinė, tiek ekonominė, tiek politinė parama. Pasak Lietuvos Prezidento, ES šalies kandidatės statuso suteikimas Ukrainai duotų pozityvų impulsą ir viltį už savo šalies laisvę kovojantiems žmonėms.

Prezidentas teigė, kad ES turi įvesti kuo griežtesnes sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, įtraukiant naftos ir dujų embargą, plečiant finansines sankcijas ir blokuojant Rusijos propagandą.

Šalies vadovas pažymėjo, kad esame susirūpinę dėl Rusijos bandymų perrašyti istoriją ir panaudoti totalitarinių režimų naratyvus karo prieš Ukrainą kontekste. Būtina stiprinti pastangas ES lygmeniu kovoti su tokiais bandymais panaudojant visas teisines, politines ir visuomenės informavimo priemones. Taip pat būtina siekti, kad tie asmenys, atsakingi už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui Ukrainoje, būtų nubausti.

Lietuvos ir Rumunijos vadovai taip pat aptarė saugumo situaciją kaimyninėje Moldovoje ir Padniestrės regione. Prezidentas pabrėžė, kad svarbu reikšti solidarumą ir paramą Moldovai, į kurią plūsta didelis karo pabėgėlių iš Ukrainos srautas. Šalies vadovas informavo, kad Lietuva skyrė 750 tūkst. Eur paramos Moldovai ir perkels 2 tūkst. pabėgėlių iš Moldovos į Lietuvą.

Šalies vadovas Bukarešte taip pat susitiks su Rumunijos Ministru Pirmininku Nicolae Ciuca, Senato Pirmininku Florinu Citu ir Atstovų rūmų Pirmininku Marceliu Ciolacu.

31