Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Putinas ketina aneksuoti daugiau Ukrainos žemių, o JT perspėja dėl pavojingos eskalacijos

Jungtinių Tautų vadovas įspėjo, kad Rusijos planuojama keturių Ukrainos regionų aneksija bus „pavojinga eskalacija”, o JAV pareiškė, kad niekada nepripažins „žemės užgrobimo”. Kremlius pranešė, kad penktadienį bus surengta ceremonija, kuria bus pradėtas Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporožės regionų aneksijos procesas po referendumų, kuriuos tarptautinė bendruomenė griežtai pavadino apsimestiniais.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį pareiškė, kad bet kokia aneksija „prieštarauja viskam, ką tarptautinė bendruomenė turėtų ginti”, ir „neturi būti priimtina”. Jis sakė, kad „vadinamųjų referendumų” negalima vadinti „tikra liaudies valios išraiška”, nes jie vyko ginkluoto konflikto metu Rusijos okupuotose teritorijose ir už Ukrainos teisinės bei konstitucinės sistemos ribų.

JT atstovas spaudai sakė, kad tą patį R. Guterresas trečiadienį per susitikimą su Rusijos JT ambasadoriumi Vasilijumi Nebenzia pasakė ir Rusijos ambasadoriui. Ketvirtadienio vakarą jo komentarus pakartojo JAV valstybės sekretorius Antonijus Blinkenas, kuris pareiškė, kad Vašingtonas niekada nepripažins Rusijos planuojamos aneksijos ar Maskvos organizuojamų referendumų, kurie prilygsta „dar vienam bandymui užgrobti žemę”, teisėtumo.

Jis sakė, kad balsavimai neatspindi žmonių valios, ir teigė, kad juos vykdė Rusijos „įgaliotiniai”, pažeisdami tarptautinę teisę. J. Blinkenas teigė, kad referendumai dėl prisijungimo prie Rusijos yra „tarptautinės taikos ir saugumo principų įžeidimas”, ir apkaltino Maskvą, kad ji privertė nepabėgusius Ukrainos piliečius „balsuoti grasinant ginklu, baiminantis dėl savo ir savo artimųjų saugumo”.

Jis pakartojo prezidento Joe Bideno pažadą, kad JAV rems Ukrainą „tiek, kiek reikės”, ir kad kartu su savo sąjungininkais toliau padės šaliai „ginti savo teritoriją nuo Rusijos agresijos”. Kiti Vakarų pareigūnai šį žingsnį pavadino „panikos” priemone po to, kai Rusijos pajėgos patyrė nesėkmę per Ukrainos kontrpuolimą šalies šiaurėje.

Turkijos Prezidentas Tayyipas Erdoganas paragino V. Putiną imtis veiksmų įtampai Ukrainoje sumažinti. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris penktadienį surengs neeilinį susitikimą su saugumo ir gynybos vadovais, pažadėjo griežtą atsaką į žingsnį, kuris, pasak jo, sužlugdė galimybes atgaivinti taikos derybas.

Balsavimai „yra beverčiai ir nekeičia tikrovės. Ukrainos teritorinis vientisumas bus atkurtas”, – sakė jis.

Vyriausiasis Ukrainos generolas sakė, kad jis ir vyriausiasis JAV kariuomenės vadas Europoje aptarė karą ir kad gavo Vašingtono patikinimą dėl tolesnės paramos. V. Putino aneksijos ceremonija vyks vienoje iš didingiausių Kremliaus salių, kurioje dalyvaus prorusiški veikėjai, kuriuos Maskva laiko keturių Ukrainos regionų vadovais.

Jo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pridūrė, kad V. Putinas pasakys svarbią kalbą. Jis nepasakė, ar V. Putinas dalyvaus planuojamame koncerte Raudonojoje aikštėje, kaip dalyvavo panašiame renginyje 2014 m., kai Rusija paskelbė aneksavusi Ukrainos Krymo regioną. Maskvos aikštėje buvo pastatyti milžiniški vaizdo ekranai su reklaminiais stendais, skelbiančiais „Doneckas, Luhanskas, Zaporožė, Chersonas – Rusijai!”.

Pareigūnai praneša apie didėjantį pasipriešinimą Rusijos vadovui po to, kai jis praėjusią savaitę paskelbė apie dalinę karinių rezervistų mobilizaciją, o maždaug 250 000 vyrų išvyko iš šalies, kad išvengtų šaukimo į kariuomenę. Be to, manoma, kad iš karto po vasario mėn. invazijos išvyko 400 000 žmonių, įskaitant daugelį geriausiai išsilavinusių ir kvalifikuočiausių šalies darbuotojų, o tai dar labiau didina spaudimą Rusijos ekonomikai, kurią ir taip smarkiai paveikė sankcijos.

Taip pat pranešama, kad daugėja protestų prieš mobilizaciją, o Vakarų pareigūnai teigia, kad per keturias dienas po mobilizacijos užfiksavo 17 gaisrų, kilusių įdarbinimo centruose. Vienas pareigūnas sakė, kad Rusijos žmonėms vis aiškiau suvokiama, jog jų šalis patyrė pažeminimą, kuris galiausiai gali susilpninti V. Putino valdžią.

67