Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Seimas spręs dėl griežtesnių paviršinio vandens naudojimo reikalavimų

Seimas pradėjo svarstyti aplinkos ministro Simono Gentvilo pristatytus Vandens ir Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma nuo 2024 m. įteisinti privalomą registraciją paviršinį vandenį naudojančių asmenų sąraše išgaunantiems 10 m3  ir daugiau paviršinio vandens per parą iš vieno vandens telkinio.

Iš paviršinių ir požeminių vandens telkinių išgaunamo, per hidrotechninius statinius praleidžiamo vandens apskaita taip pat būtų privaloma nuo 10 m3. Registruoti vandens išteklių naudojimą turėtų ir mažosios hidroelektrinės. Teikiamomis pataisomis taip pat būtų nustatoma prievolė vandens naudotojams savo lėšomis vykdyti paviršinio ir požeminio vandens naudojimo apskaitą sunaudojant 10 m3 ir daugiau vandens.

„Jeigu jūs siurbiate virš 10 kubinių metrų per parą vidutiniškai visą mėnesį, tada jums reikia užpildyti formą, nusiųsti Aplinkos apsaugos agentūrai ir kitą dieną jūs jau galite tą daryti, tai yra automatinė tvarka, kaip deklaracija. Jeigu jūs siurbiate virš 100 kubinių metrų, tuomet jau atsiranda mokestinė prievolė“, − pristatydamas naujas nuostatas aiškino S. Gentvilas.

Pasak iniciatorių, šie pakeitimai leistų tausoti ir racionaliai naudoti gamtos išteklius, užtikrinti, kad paviršinio vandens išgavimas ir naudojimas netrikdytų paviršinio vandens telkinio ir su juo susijusių vandens telkinių ar teritorijų hidrologinio režimo, pagerintų vandens telkinių būklę.

Registracija nebūtų privaloma, jei būtų sunaudojama mažiau kaip 10 m3 per parą iš vieno paviršinio vandens telkinio, naudojamas vanduo iš dirbtinio nepratekamo paviršinio vandens telkinio, įrengto nuosavame sklype, paviršinio vandens telkinio vanduo naudojamas ekstremalių situacijų metu arba gaisrams gesinti. „Šiuo metu savo sklypuose turinčius tvenkinius žmonės galės eksploatuoti neribotai, tai galioja tiek sodininkų bendrijoms, kurios savo sklype turi nepratekamą tvenkinį, tiek gyventojams, kurie turės savo tvenkinį išsikasę savo reikmėms“, − pabrėžė aplinkos ministras.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. taip pat siūloma nustatyti prievolę mokėti mokestį už sunaudotus gamtos išteklius (paviršinį vandenį) sunaudojant 100 m3 per parą ir daugiau vandens iš vieno paviršinio vandens telkinio. Pasak iniciatorių, paviršinio vandens naudojimo apmokestinimas paskatins tausų vandens naudojimą arba privers ieškoti kitų ekonomiškai palankesnių sprendimų, pavyzdžiui, mažinti naudojamo vandens kiekį, keisti paviršinio vandens naudojimą sausrų metu požeminio vandens ištekliais arba surenkamu lietaus vandeniu.

Po pristatymo už teisės aktų pakeitimus (projektai Nr. XIVP-1745, Nr. XIVP-1746) balsavo 61 Seimo narys, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Aplinkos apsaugos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 23 d.

169