Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Seimas svarstys siūlymą įstatyme įtvirtinti pokyčius dėl gamtinių dujų tiekimo

Seimas svarstys Gamtinių dujų įstatymo 2 ir 46 straipsnių įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-1737), kuriomis siekiama įgyvendinti nacionalinio ir energetinio saugumo tikslus, užtikrinti svarbius visuomenės ir valstybės interesus, patikimą ir nepertraukiamą gamtinių dujų tiekimą Lietuvos vartotojams, atsisakant gamtinių dujų tiekimo iš valstybių, kurios kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui ir nacionalinio saugumo interesų užtikrinimui.

„Teikiame svarstymui Gamtinių dujų įstatymo pataisas, įteisinančias rusiškų dujų importo atsisakymą ir de jure. De facto mes šiandien jį turime, bet tam, kad jį galėtume išlaikyti ilguoju laikotarpiu reikalingas šitas įstatymas. Projektas yra parengtas ir teikiamas įvertinant Rusijos vykdomą energetinį šantažą Europoje, sukeltą karą Ukrainoje bei siekiant mūsų visiškos energetinės nepriklausomybės“, – pristatydamas projektą sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Įstatymą siūloma papildyti nuostata, reglamentuojančia, kad Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalo (toliau – SGD) operatorius negalėtų SGD terminalo pajėgumų ar jų dalies paskirstyti ir (ar) naudoti suskystintoms gamtinėms dujoms tiekti iš valstybių, kurios pagal Nacionalinio saugumo strategiją kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui ir nacionalinio saugumo interesų užtikrinimui, taip pat iš tiekimo įmonių, kurios kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui.

Perdavimo sistemos operatorius negalėtų šios sistemos naudotojams suteikti teisės naudotis perdavimo sistema tiekti gamtines dujas į (per) Lietuvos Respublikos teritoriją tiesiogiai iš valstybių, kurios pagal Nacionalinio saugumo strategiją kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui ir nacionalinio saugumo interesų užtikrinimui. Šis reikalavimas nėra taikomas gamtinių dujų tranzitui į Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį.

Projektui po pateikimo pritarė 108, susilaikė vienas Seimo narys. Pagrindiniu svarstyti šį klausimą paskirtas Ekonomikos komitetas. Vyriausybės prašymu projektas Seimo posėdyje bus svarstomas skubos tvarka birželio 21 d.

275