Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Ukrainos puolimas neįmanomas be daugiau ginklų

Prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukrainos kontrpuolimas prieš Rusiją negali prasidėti, kol Vakarų sąjungininkai nesiųs didesnės karinės paramos.

Vienam Japonijos laikraščiui jis sakė, kad nesiųs savo karių į fronto liniją, jei nebus daugiau tankų, artilerijos ir raketų paleidimo įrenginių „Himars”.

Interviu laikraščiui „Yomiuri Shimbun” jis sakė, kad padėtis Rytų Ukrainoje „nėra gera”.

„Laukiame, kol mūsų partneriai atveš amuniciją”, – sakė jis.

O paklaustas apie numatomą kontrpuolimą, jis atsakė: „Kol kas negalime pradėti, negalime siųsti savo drąsių karių į fronto liniją be tankų, artilerijos ir tolimojo nuotolio raketų”.

Jis pridūrė: „Jei turite politinės valios, galite rasti būdą mums padėti. Esame kare ir negalime laukti.”

Jau keletą savaičių kalbama, kad Ukraina pradės pavasarinį puolimą prieš Rusijos pajėgas. Ukrainos vadai užsiminė, kad jis gali būti neišvengiamas. Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis šią savaitę sakė, kad tai gali įvykti „labai greitai”.

Kai kurie analitikai teigia, kad Ukrainos kariškiai kalba apie kontrpuolimo idėją, siekdami sukelti nepatogumų savo kolegoms iš Rusijos. Jie nori, kad Rusijos vadai savo pajėgas paskirstytų palei fronto liniją, pasiruošę bet kokiam puolimui, o ne sutelktų konkrečiose vietose, pavyzdžiui, rytiniame Bachmuto mieste.

Kiti analitikai mano, kad kontrpuolimas galimas netrukus. Praėjusią savaitę JAV įsikūręs analitinis centras Karo studijų institutas (Institute for the Study of War) pareiškė, kad pačios Rusijos puolimas gali prarasti pagreitį, ir padarė išvadą: „Todėl Ukraina turi visas galimybes susigrąžinti iniciatyvą ir pradėti kontrpuolimą kritiniuose dabartinės fronto linijos sektoriuose.

Tačiau prezidentas V. Zelenskis nusiteikęs pesimistiškiau. Jis ne kartą įspėjo, kad karas gali užsitęsti metų metus, jei Vakarų sąjungininkai nepaspartins ginklų tiekimo. Tačiau tai pirmas kartas, kai jis iš tikrųjų pasakė, kad pats kontrpuolimas gali užtrukti dėl Vakarų įrangos trūkumo.

Jo pastabose atsispindi ne tik jo noras paskatinti spartesnę kovą, bet ir nusivylimas tuo, ką jis laiko skubėjimo trūkumu.

Ukrainos sąjungininkai pažadėjo daugiau tankų, artilerijos ir ilgesnio nuotolio raketų sistemų. Tačiau kai kurios šalys stengiasi pristatyti tai, ką pažadėjo, o kitos užtrunka ilgiau nei tikėtasi, kad įranga pasiektų Ukrainą.

Vakarų pareigūnai sako, kad karinė parama jau atvyksta, tačiau pripažįsta, kad mokymai ir planavimas užtrunka. Jie taip pat atkreipia dėmesį į kitus veiksnius, pavyzdžiui, purviną vietovę, dėl kurios bet kuriai kariuomenei sunku pradėti lengvai manevruoti ir pralaužti fronto linijas.

Spekuliacijos dėl Ukrainos kontrpuolimo – ypač dėl to, kada ir kur jis gali būti pradėtas – yra tokios didelės, kad Gynybos ministerija paragino žmones liautis aptarinėti galimus planus.

Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Malyar socialinėje žiniasklaidoje teigė, kad teisę viešai atskleisti karinius planus turi tik trys asmenys – prezidentas, gynybos ministras ir vyriausiasis vadas.

47