Tuti.lt

Tavo laisvalaikis internete

Valstybės herbas bus naudojamas ant transporto priemonių valstybinių numerių (Papildyta)

Seimas priėmė Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo pataisas, kuriomis nuo 2023 m. spalio 1 d. nutarta leisti Lietuvos valstybės herbą naudoti ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio ženklų.

Pasak šio pasiūlymo iniciatoriaus Seimo nario Andriaus Kupčinsko, ši idėja nėra unikali. „Bent penkiose Europos Sąjungos valstybėse, Šveicarijoje taip pat naudojami valstybės tapatybės simboliai, simbolika automobilių numeriuose. Aš manau, mes taip pat turėtume labiau kasdienybėje naudoti savo tapatybės simbolius“, − teigė parlamentaras. Jo įsitikinimu, tai yra nemokama valstybės reprezentacija, faktiškai nekainuojanti, kai piliečiai dažnai keliauja, atostogauja ir visoje Europoje reklamuoja savo šalį.

„Lietuvos Respublikos automobilių valstybinių numerių šriftai yra vieni didžiausių Europos Sąjungos šalyse. Daugelyje jų raidžių ir skaičių kombinacijos siekia 7–8 simbolius, tuo metu pas mus – tik 6. Todėl Lietuvos Respublikos automobilių valstybiniuose numeriuose yra pakankamai vietos, kurios užtektų tinkamai įterpti Vyčio ženklą“, – teigia iniciatorius aiškinamajame rašte.

Už šiuos teisės akto pakeitimus (projektas Nr. XIVP-763(3) balsavo 114 Seimo narių, susilaikė 10 parlamentarų.

PAPILDYTĄ

114-ai parlamentarų balsavus už, Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Seimo nario Andriaus Kupčinsko inicijuotą Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo nuo 2023 spalio 1 d. Vytis atsidurs valstybiniuose automobilių numeriuose ir reprezentuos Valstybę bei stiprins jos tapatybę.

Nuo 2018 m. išduodamuose automobilių valstybinių numerių ženkluose neliko šaltuoju būdu išspaustų apskritimų – techninės apžiūros galiojimo lipduko ir hologramos, kuri buvo viena iš numerio ženklo apsaugos priemonių. Atsiradus pakankamai vietos automobilių numeriuose kietiems simboliams, parlamentaras A. Kupčinskas pasiūlė naudoti Lietuvos Respublikos herbo – Vyčio – simboliką.

„Tai – viena efektyviausių valstybės reprezentavimo priemonių, kuri pačiai Valstybei kainuos minimaliai. Tokia priemone jau pasinaudojo ir ją jau įsidiegė atskiros Europos Sąjungos ir kitos šalys: Slovakija, Kroatija, Slovėnija, Austrija, Vokietija, Šveicarija, JAV. Tautiečiai, mėgstantys keliauti ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, tikrai atkreips į save dėmesį ir didins susidomėjimą ne tik mūsų Valstybe, bet ir jos simboliu – Vyčiu“, – sakė Seimo narys A. Kupčinskas.

Kaip teigia „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas, šią naujovę galutinai patvirtinus Seimui, įmonė jau gali imtis konkrečių veiksmų, kad projektas būtų įgyvendintas sklandžiai.

„Dar svarstant apie Vyčio idėją numerio ženkluose, mes atlikome namų darbus – įvertinome reikalingus darbų etapus, bendraujame su potencialiais tiekėjais, aiškinamės technologines galimybes. Artimiausiu metu turėsime apsispręsti, kokiuose numerio ženkluose Vytis bus integruotas. Štai, pavyzdžiui, manome, kad jo nereikėtų naudoti vadinamuosiuose tranzitiniuose numerio ženkluose, kurie yra skirti išvežti automobilį iš šalies, nes jie galioja tik 30 dienų. Taip pat svarbu įvertinti ir tai, kad numerio ženklai išduodami ne tik automobiliams, bet ir priekaboms, motociklams, mopedams. Tad reikia rasti sprendimus, kaip integruoti simbolį į numerio ženklus pagal įvairius jų tipus ir dydžius. Tam planuojame įsigyti dizaino paslaugas, nes tikime, kad šios srities specialistai ras geriausius vizualinius sprendimus. Na, o kai jau turėsime atnaujintų numerio ženklų vizualizacijas, būtinai jas pristatysime visuomenei“, – sako „Regitros“ vadovas.

Ši naujovė bus taikoma tik naujai gaminamiems numerio ženklams. Tai reiškia, kad visi iki tol išduoti numerio ženklai liks galioti ir jų savininkai galės patys nuspręsti, ar juos nori pasikeisti.

60